logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1398/03/18 - 04:01 ب.ظ
  • بازدید:‌ 212
  • چاپ
طرح یاوران معنوی اربعین با هدف آموزش زائران گسترش می‌یابد

طرح یاوران معنوی اربعین با هدف آموزش زائران گسترش می‌یابد

رئیس کمیته فرهنگی اربعین از پیش بینی افزایش زائران ایرانی و زائران خارجی که از ایران راهی مراسم اربعین می‌شوند خبر داد و گفت: طرح یاوران معنوی اربعین با هدف آموزش زائران گسترش می‌یابد.

به گزارش الاربعین حجت‌الاسلام حمید احمدی، رئیس کمیته فرهنگی اربعین در گفت‌و‌گو با ایکنا، از گسترش طرح یاوران معنوی اربعین در سال جاری خبر داد و گفت: امسال بحث یاوران معنوی اربعین به شکل گسترش یافته در شهرها با ترکیب جدیدتری اجرا می‌شود.

وی تشریح کرد: سال گذشته ائمه جمعه و جماعت عضو طرح یاوران معنوی اربعین بودند اما امسال بسیج اساتید، مسئول کانون مداحان و چند نفر از فرهیختگان هر استان به همراه مسئولان نهادهای دیگری مثل کانون‌های مساجد و مسئولان اداره‌کل تبلیغات استان‌ها عضو این گروه شده‌اند تا از تریبون‌های گروه‌های مرجع برای توجیه و فرهنگ سازی در حوزه پیاده روی اربعین استفاده شود.

حجت‌الاسلام احمدی با اشاره به آسیب‌شناسی و استخراج نیازهای زائران اربعین در سال‌های گذشته، گفت: آسیب‌ها و مسائل آموزشی لازم به یاوران معنوی اربعین منتقل می‌شود و این گروه‌ها از طریق امکاناتی که در اختیار دارند، از جمله رسانه‌ها و با تشکیل جلسات مختلف و از تریبون‌های گوناگون به توجیه و بسط فرهنگی مسائل اربعین می‌پردازند.

در کربلا نمانید/ در خانه‌های مردم اقامت چند روزه نداشته باشید

وی تصریح کرد: بسیاری از مردم نیاز دارند گروه‌های مرجع مسائل مرتبط با پیاده‌روی اربعین را به آنها آموزش دهند، مثل این مسئله مهم که نیازی به توقف و اقامت در کربلای معلی نیست و زائران پس از عرض ادب و سلام زیارت اربعینشان پایان یافته و می‌توانند به کشور بازگردند و یا اصلاً مناسب نیست که در خانه‌های مردم اقامت چند روزه داشته باشند و یا برخی اقدامات که خلاف مسیر زیارت است را انجام دهند.

رئیس کمیته فرهنگی اربعین با تأکید بر اینکه با توجه به افزایش تعداد زائران نیازمند مدیریت جدی‌تر سفر اربعین هستیم، گفت: عملکرد گروه‌های یاور معنوی اربعین سال گذشته بررسی و مشخص شد که همراه کردن ائمه جمعه در استان‌ها و استفاده از تریبون‌های نماز جمعه در ارتقای رفتار زیارتی مردم تأثیر خوبی داشته است. از سوی دیگر یاوران معنوی اربعین به عنوان کارشناسان زبده به رسانه‌ها معرفی شدند و رسانه‎‌ها نیز از ظرفیت این گروه‌ها برای آموزش مردم استفاده کردند.

وی در پایان با اشاره به اینکه براساس روال سال‌های گذشته می‌توان پیش‌بینی افزایش تعداد زائران خارجی که از ایران به عراق سفر می‌کنند را داشت، گفت: سال گذشته ۴۶ درصد زائران خارجی که از ایران عبور می‌کردند افزایش داشته که این زائران بیشتر از کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکیه، آذربایجان و قفقاز بوده‌اند.