logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/11 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
مدير كل عتبات سازمان حج و زيارت : خطر ويزاي جعلي در كمين زائران اربعين حسيني

مدیر كل عتبات سازمان حج و زیارت : خطر ویزای جعلی در كمین زائران اربعین حسینی

مدیر كل عتبات سازمان حج و زیارت نسبت به خطر دلالها و دفاتر غیرقانونی در صدور روادید (ویزا) اربعین حسینی هشدار داد و گفت: این دلالها و دفاتر غیرقانونی قصد ارائه ویزای غیرقانونی، جعلی و گران‌تر از حد تعیین شده را دارند كه باید متقاضیان هوشیار باشند.

 محسن نظافتی درباره صدور روادید (ویزا) اربعین حسینی اظهار كرد: دریافت مدارك برای صدور روادید توسط سفارتخانه و كنسولگری‌های عراق در تهران، مشهد، كرمانشاه و اهواز آغاز شده است و امیدواریم این روند تسریع بیشتری پیدا كند.

وی تصریح كرد: تمامی متقاضیان سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی باید بر اساس اطلاعیه‌های ستاد مركزی اربعین و سازمان حج و زیارت در سامانه سماح ثبت‌نام كنند و روادید خود را از طریق تعیین شده و مراجع ذیصلاح دریافت كنند.

مدیر كل عتبات سازمان حج و زیارت اذعان داشت: سازوكار طراحی شده در سامانه سماح به‌گونه‌ای است كه متقاضیان با نام‌نویسی و تعیین دفاتر مجاز سازمان حج و زیارت روند دریافت روادید، بیمه (خدمات پزشكی) و تاریخ اعزام را مطلع خواهند شد.

نظافتی ادامه داد: با توجه به برنامه‌ریزیهای انجام گرفته، ساماندهی زائران اربعین حسینی برای اعزام به عتبات عالیات به‌خوبی مورد توجه قرار گرفته و از ازدحام در مرزها در یك روز خاص و یا نداشتن روادید و بیمه زائران جلوگیری می‌شود.

وی افزود: قیمت نهایی برای روادید زائران اربعین حسینی 40 دلار، خدمات بیمه‌ای و پزشكی 25 هزار تومان و خدمات كارگزاری 10 هزار تومان تعیین شده است؛ بنابراین زائران به‌هیچ عنوان نباید قیمت‌های بالاتری برای این خدمات پرداخت كنند.

مدیر كل عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینكه 16 مركز در كشور امسال به صدور روادید زائران اربعین حسینی اقدام خواهند كرد، گفت: متقاضیان ویزای اربعین حسینی باید بعد از ثبت‌نام به یكی از مراكز مجاز تعیین شده در سامانه سماح مراجعه كنند و دریافت روادید از سفارت، كنسولگری‌ها و مراكز معرفی شده به عهده آن دفاتر خواهد بود.

نظافتی تاكید كرد: متقاضیان سفر اربعین حسینی به هیچ عنوان برای دریافت روادید به كنسولگری‌های عراق مراجعه نكنند چرا كه روند تایید شده و قانونی مراحل تایید شده در سامانه سماح خواهد بود.

وی به خطر وجود برخی از مراكز غیر مجاز، افراد دلال و سودجو در راه‌اندازی بازار سیاه ویزای اربعین حسینی اشاره كرد و گفت: برخی افراد با سوء استفاده از احساسات پاك مردم به شكار بعضی متقاضیان سفر به عتبات در ایام اربعین می‌پردازند كه باید مردم خوب كشورمان مراقب خدعه این فریبكاران باشند.

مدیر كل عتبات سازمان حج و زیارت افزود: این دلال‌ها و یا مراكز غیر مجاز كه طعمه‌های خود را گاهی در كنار سفارتخانه می‌یابند، با حیله‌گری كامل ویزاهای جعلی و گران‌تر از حد تعیین شده را به متقاضیان ارائه می‌دهند كه این رویكرد سرابی بیش نخواهد بود.

نظافتی تصریح كرد: دلال‌هایی كه به‌دنبال راه‌اندازی بازار سیاه در ایام پیش‌رو هستند ضمن فریب متقاضیان سفر اربعین حسینی و سر كیسه كردن آنها، ساماندهی اعزام زائران در ایام اربعین حسینی را مختل خواهند كرد.

وی تاكید كرد: به طور حتم با اخلالگرانی كه در ظاهر صدور روادید اربعین، قصد سوء استفاده از احساسات پاك مردم و بر هم زدن نظم اعزام زائران اربعین حسینی را دارند برخورد خواهد شد.

مدیر كل عتبات سازمان حج و زیارت افزود: به‌زودی این دلال‌ها و دفاتر غیر مجاز كه قصد ایجاد بازار سیاه و ارائه روادید جعلی و گران‌تر از حد تعیین شده را دارند شناسایی و به مراكز انتظامی معرفی می‌شوند.
 

مطالب مشابه