ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار

سيل عظيم زائرين اربعين، حركت نويني را در عرصه بين الملل به دنبال دارد

حجت الاسلام والمسلمين نجفي روحاني دراين گردهمايي ، بر لزوم انتخاب سبك زندگي اسلامي تاكيد كرد و افزود: زير قبه امام حسين (ع) دعا مستجاب است و بهترين دعا در خواست سبك زندگي ديني است. وي با اشاره به فراز اللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْياىَ مَحْيا مُحَمّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَماتى‏ مَماتَ محمّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ در زيارت عاشورا اظهار داشت: در اين فراز از زيارت عاشورا از خداوند خواسته مي شود، خدايا سبك زندگي من را سبك زندگي اهل بيت قرار بده؛ حقيقتاً در سبك زندگي اهل بيت عليهم السلام، همه چيز در در مسير الهي قرار دارد. مسئول بعثه مقام معظم رهبري در عتبات عاليات عراق با بيان اينكه ما به زيارت آمده ايم تا چگونه زيستن را از اهل بيت عليهم السلام بياموزيم، ادامه داد: در زندگي اهل بيت، بصيرت، معرفت، شجاعت، ادب، عبوديت، ايثار و فداكاري موج مي زند و تاسّي به آنان خير دنيا و آخرت را نصيب انسان مي گرداند. وي تصريح كرد: ما به زيارت آمده ايم تا فاصله خود را در زندگي با اهل بيت عليهم السلام كم كنيم و به آنها نزديك تر شويم و به سيره آنها در زندگي اقتدا نماييم. حجت الاسلام والمسلمين نجفي روحاني بيان داشت: عشق به امام حسين (ع) شما را به كربلا كشانده و اين عشق بايد توام با معرفت باشد تا زندگي آن گونه سامان يابد كه عمر تلف نشود و در پايان زندگي انسان از گذشته خود پشيمان نباشد. مسئول بعثه مقام معظم رهبري در عتبات عاليات عراق با اشاره به جاذبه امام حسين (ع) اظهار داشت: حسين بن علي آينه تمام نماي صفات خدا و مظهر جمال الهي است، ايشان دردانه خداوند و كشتي نجات براي بشريت است و همه انسان هاي طالب را نجات مي بخشد. وي خاطرنشان ساخت: امام حسين (ع) فقط به شيعيان تعلق ندارد بلكه فرق گوناگون مسلمين حتي برخي از اهل كتاب به امام حسين عشق مي ورزند و دوستدار ايشان هستند.

ادامه

نخستین گردهمایی یک روزه یاوران رسانه ای اربعین در قم برگزار می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین، نخستین گردهمایی یک روزه یاوران رسانه ای اربعین در قم برگزار می شود دکتر «محمدرضا خوشرو» مسئول کارگروه فضای مجازی و رسانه کمیته فرهنگی آموزش در گفت و گو با پایگاه الاربعین از برگزاری گردهمایی یک روزه یاوران رسانه ای اربعین در قم خبر داد و گفت: کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین با هدف شناسایی و تشکیل شبکه ارتباطی میان فعال های رسانه های در عرصه های گوناگون اطلاع رسانی، هم چنین برای  ایجاد همگرایی، هماهنگی، ابلاغ سیاست‌های فرهنگی و رسانه‌ای ستاد مرکزی اربعین کشور اقدام به برگزاری نخستین گردهمایی «یاوران رسانه ای اربعین» می کند. مسئول گردهمایی یاوران رسانه ای اربعین افزود: در این همایش یک روزه از حضور و بیانات صاحب نظران و اندیشمندان و مسئولان ستاد مرکزی اربعین بهره مند خواهیم شد. وی افزود در ادامه این گردهمائی کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین کارگاه های آموزشی در چهاربخش مستندسازی، عکاسی، خبرنگاری و شبکه های اجتماعی را با حضور اساتیدی چون حسن شمشادی، علی خامنه، سهیل کریمی، روح الله کرمی راد، محمد حسین پیشاهنگ و... با هدف ابلاغ راهبردها، سیاست‌ها و باید و نبایدهای رسانه‌ای اربعین سال ۹۵ ویژه فعالان عرصه رسانه‌ای برگزار می کند. وی تصریح کرد: شناسایی فعالان عرصه رسانه ای از یک ماه گذشته و با استفاده از فراخوان اینترنتی بود که طی آن  400 نفر از فعالان این حوزه ها ثبت نام و برای گذراندن این دوره آموزشی دعوت شدند. خوشرو گفت: این گردهمایی از ساعت 8صبح پنجشنبه 6 آبان ماه در مجتمع یاوران مهدی(عج) جنب مسجد مقدس جمکران آغاز به کار می کند و تا ساعت ۱۸ ادامه دارد.

ادامه

حجت الاسلام اكرمي: بايد سه رويداد غدير، عاشورا و انتظار را با راه پيمايي اربعين تلفيق كرد

مشاور عالي وزير كشور در امور روحانيت افزود: اربعين بزرگترين اجتماع بين المللي مذهبي دنياي شيعه است، آن هم جمعيت 20 ميليوني از نجف تا كربلا و ما هرگز در دنيا يك چنين تجمعي نداريم. اين هم با اين مسافت طولاني، حج هم 3 ميليون است نه 20 ميليون. اگر اين را به دنيا منعكس كنيم بسيار كار شايسته و بايسته اي براي دنياي تشيع از جمله عاشوراي حسيني است. نماينده اسبق مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اين گونه اجتماعات با كمترين ضايعه و فاجعه رخ مي دهد و اين كار ساده اي نيست كه بدون كمترين حادثه اي ورود و خروج و ساير خدمات اين 20 ميليون نفر را انجام مي دهند، اين نشان مي دهد مسلمانان ظرفيت دارند و مي توانند از همه ي 55 كشور اسلامي جمع شوند و بدون كمترين حادثه اي زيارت كنند. توصيه حافظ اسد به مقامات ايراني رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تعطيلي حج در سال كنوني افزود: معروف است كه مي گويند اين جهان چشم و خط و خال و ابروست كه هر چيزش به جاي خويش نيكوست؛ حج، حج است، عمره عمره است، عتبات هم عتبات است و جايگزين ندارد و هر يك را بايد در ظرف خودش بررسي كنيم يعني با بودن حج، بايد عمره را داشته باشيم و با بودن عمره بايد عتبات را داشته باشيم. نماينده اسبق مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: ما نمي خواهيم نمره بدهيم بلكه مي خواهيم حضور جمهوري اسلامي ايران را در حج، در عمره ي مفرده و در عتبات داشته باشيم. مرحوم حافظ اسد به يكي از مقامات بلندپايه ايران گفته بود هيچ وقت از صندلي خالي تبعيت نكنيد؛ در شوراي امنيت، سازمان ملل متحد، در كنفرانس كشورهاي اسلامي، در سازمان ملل، حتي المقدور حضور داشته باشيد، حرف خودتان را بزنيد، سوالي؛ پرسشي بود جواب بدهيد و خودتان را نشان بدهيد. نامه نگاري با سازمان حج و زيارت براي گسترش سفرهاي عتبات عاليات عضو شوراي مركزي جامعه روحانيت مبارز افزود: ما يقرئون الصلاه" يعني خواندن نماز نداريم " بلكه مي گوييم" يقيمون الصلاه "، حج را بايد نشان بدهيم ، جمهوري اسلامي بايد خودش را نشان بدهد. در سال 95 به طور كل حج و عمره تعطيل شد. اميدواريم اين وضعيت ادامه پيدا نكند و جمهوري اسلامي بتواند حضور پيدا كند. نماينده اسبق مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: من بعد از تعطيلي حج به سازمان حج و زيارت نامه نوشتم كه ايراني مي خواهد زيارت كند. بالاخره ما در عراق 6 امام داريم، ما بايد اين سفرها را گسترش دهيم، هر كسي كه عمره ثبت نام كرده است و منتظر است به آنها بگوييم عتبات آمادگي دارد. خالي بودن جاي رسانه زيارت مشاور عالي وزير كشور در امور روحانيت اظهار داشت: به نظرم مي آيد جاي رسانه ي زيارت خالي است. چه به صورت راديو و چه به صورت تلويزيون و حتي به صورت مطبوعات. نگاه جمعيت هشتاد ميليوني ايران را بايد به اين سمت و سو سوق بدهيم تا انشاء الله كار شايسته اي صورت بگيرد. عضو شوراي مركزي جامعه روحانيت مبارز افزود: من واقعاً اصرار داشتم كه در رسانه بايد راديوي زيارت و در تلويزيون شبكه ي زيارت داشته باشيم. ما در مشهد سالانه 25 ميليون زائر داريم. ما بايد به آنها خوراك فرهنگي و مذهبي بدهيم.  

ادامه

به همت مركز تخصصي حديث حوزه؛ نشست «آداب پياده‌روي اربعين در قرآن و حديث» برگزار مي‌شود

سيزدهمين نشست تبيين ديدگاه‌هاي حديثي از سلسله نشست‌هاي سيد مرتضي با موضوع «آداب پياده‌روي اربعين در قرآن و حديث» به همت مركز تخصصي حديث حوزه برگزار مي‌شود. اين نشست علمي با ارائه حجت الاسلام و المسلمين محسن انبيايي از محققان و پژوهشگران پژوهشكده حديث حوزه و با حضور جمعي از محققان برگزار خواهد شد. سيزدهمين نشست تبيين ديدگاه‌هاي حديثي از سلسله نشست‌هاي سيد مرتضي، روز سه‌شنبه، چهارم آبان بعد از نماز عشاء در مكان مركز تخصصي حديث به نشاني قم، خيابان شهيد صدوقي، ۲۰ متري حضرت ابوالفضل(ع)، فاز3 مجتمع شهيد صدوقي برگزار مي‌شود. شايان ذكر است: مركز آموزش تخصصي علوم حديث در سال 1382 هجري شمسي با مجوز شوراي عالي حوزه‌هاي علميه با مصوبه 387 در يكم شهريور سال 1381 به صورت رسمي تأسيس و راه‌اندازي گرديده و عمده فعاليت آن در زمينه‌هاي آموزشي و پژوهشي است. مهم‌ترين فعاليت‌هاي آموزشي مركز تخصصي علوم حديث، پذيرش طلاب در دو سطحِ 2 (علوم اسلامي با گرايش علوم حديث) و سطحِ 3 (رشته علوم حديث)، تربيت اساتيد در محور‌هاي علوم و معارف حديث و همچنين برگزاري دوره‌هاي كوتاه مدت حديثي براي اقشار مختلف علمي جامعه است. عمده فعاليت‌هاي پژوهشي اين مركز تخصصي انتشار مجله حديث حوزه، تأسيس گروه‌هاي پژوهشي در زمينه‌هاي مختلف علوم حديثي و تجهيز كتابخانه تخصصي علوم و معارف اسلامي است.

ادامه

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین مطرح کرد سفر یک‌میلیون زائر ایرانی به شهرهای کاظمین و سامرا

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین حمید احمدی عصر امروز در دیدار اعضای کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین با آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به فعالیت‌های این کمیته اظهار کرد: این کمیته در ستاد مرکزی اربعین با عضویت 16 دستگاه کشور تشکیل‌ شده و 60 دستگاه و هیأت مذهبی با این کمیته همکاری دارند. وی ادامه داد: جلسات کمیته فرهنگی و آموزشی از بهمن‌ ماه سال گذشته آغاز شد و 14 کارگروه تخصصی از جمله نماز، روحانیت، رسانه و فضای مجازی و تولید محصولات فرهنگی در این کمیته شکل گرفت. به همت این کمیته برنامه روایت‌گری اربعین با استفاده از روحانیون جوان آموزش‌دیده در زیارت اربعین برگزار می‌شود. رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین افزود: امسال برنامه‌های سخنرانی و عزاداری را سه برابر سال گذشته کردیم و این برنامه‌ها در 40 نقطه در نجف، کربلا و راه نجف به کربلا برگزار می‌شود. همچنین 12 نفر از سخنرانان و 12 نفر از مداحان برجسته کشور در ایام اربعین به عراق اعزام می‌شوند. احمدی با اشاره به تولیدات محصولات فرهنگی مرتبط با اربعین اظهار کرد: در راستای فرهنگ‌سازی، تولیدات فرهنگی خوبی را با همکاری فضلای حوزه برای زیارت اربعین آماده کردیم، این تولیدات در ایام اربعین از صداوسیما پخش می‌شود. امسال قرار است که برنامه‌های رسانه ملی به‌جای نگاه ترویجی، نگاه تبیینی داشته باشد و جنبه معرفتی برنامه‌های صداوسیما در اربعین هم افزایش پیدا کند. وی ادامه داد: به کمک ائمه جماعات مساجد طرحی به نام یاوران معنوی اربعین را آماده کردیم. در این طرح ائمه جماعات بر بحث زیارتی بودن سفر اربعین، تقویت مرجعیت دینی، احترام به حاکمیت دولت عراق و تکریم مردم این کشور تأکید می‌کنند، همچنین بحث مردمی بودن زیارت اربعین را دنبال می‌کنیم. رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در پایان خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌شده که هر استان کشور زیرساخت‌های دائمی را برای ایام اربعین در عراق ایجاد کند. همچنین امسال بر توقف کوتاه‌مدت زائرین ایرانی در کربلا تأکید می‌کنیم. سال گذشته یک‌میلیون زائر ایرانی به شهرهای کاظمین و سامرا رفتند و امسال برنامه‌هایی از این دو شهر در شبکه‌های صداوسیما پخش می‌شود. از مبلغین هم درخواست کردیم که در ایام اربعین محور برنامه‌های خود را حضرت سیدالشهدا(ع) بگذارند و از مطرح کردن مسائل اختلاف‌برانگیز بپرهیزند.

ادامه

آیت الله العظمی مکارم شیرازی: زائران اربعین بدون گذرنامه سفر نکند/ به مقررات حاکمیتی عراق احترام بگذارید

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله مکارم شیرازی، شامگاه دوشنبه در دیدار با اعضای ستاد مرکزی اربعین که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، اظهار داشتند: امروز مطالعات جامعی در خصوص مسئله اربعین صورت گرفته است و بسیاری از مطالب که مد نظر بوده به آن توجه داشته اید. این مرجع تقلید افزودند: اربعین سرمایه عظیم مکتب اهل بیت(ع) و اسلام می باشد و کسی هم بدون آن که تبلیغی کرده باشد به صورت خودجوش و مردمی تبدیل به این سرمایه عظیم شده است. ایشان با بیان اینکه حرکت اربعین از جهاتی قابل توجه می باشد افزودند: زیارت اربعین عظمت مکتب اهل بیت(ع) را نشان می دهد، دشمن چه بخواهد چه نخواهد این رویداد عظیم در جهان منتشر شده و قلوب انسان ها را جذب می کند، واقعه اربعین خون تازه ای در قلوب مومنین به جریان می اندازد که در برابر تبلیغات منفی تکفیری ها مقابله می کند.

ادامه

راه‌اندازي ايستگاه‌هاي قرآني در مسير زائران اربعين

به گزارش پايگاه اطلاع رساني الاربعین، قرار است امسال در مسير پياده روي اربعين، ايستگاه هاي قرآني براي زوار امام حسين (ع) برپا شود. امير كعبي رييس كميته مركزي طرح ايستگاه‌هاي قرآني در اين باره گفت: اين كميته از سوي شوراي عالي قرآن عراق تشكيل شده و مطالعات ويژه‌اي براي انتخاب اماكن راه‌اندازي ايستگاه‌هاي قرآني در زيارت اربعين حسيني انجام داده است. بنابراين گزارش، طي بررسي‌هاي انجام گرفته از سوي اين كميته، ايستگاه‌هاي مركزي قرآني در جنوب، شرق و شمال استان كربلاي معلا و در 12 استان بصره، ذي‌قار، ميسان، واسط، مثني، ديوانيه، نجف اشرف، بابل، بغداد، صلاح‌الدين، ديالي و كربلا راه‌اندازي مي‌شود و همچنين 80 ايستگاه‌ فرعي وابسته به اين ايستگاه‌هاي مركزي نيز فعاليت خواهند داشت. الكعبي افزود: نظارت بر اين ايستگاه‌ها از سوي شوراي عالي قرآن عراق بر اساس رويكردي يكپارچه و با مشاركت دارالقرآن‌ها، مؤسسات و اتحاديه انجمن‌هاي قرآني موجود در اين استان‌ها انجام مي‌گيرد. در همين راستا، هر كدام از اين ايستگاه‌ها به مدت 10 روز برپا مي‌شوند و فعاليت‌هايي همچون تصحيح قرائت سوره فاتحه، اخلاص، ذكرهاي واجب در نماز، برگزاري محافل و تلاوت قرآن، گفتن اذان و قرائت ادعيه و زيارت‌هاي مختلف در اين ايستگاه‌ها صورت مي‌گيرد. به نوشته ايكنا، شوراي عالي قرآن كريم با هدف پيشرفت فعاليت‌هاي قرآني در عراق و افزايش همكاري و هماهنگي ميان مؤسسات قرآني وابسته به عتبات عاليات اين كشور تأسيس شده است. همچنين، اين شورا يك نهاد مركزي است كه با هدف تقويت و تحكيم كار قرآني مشترك، نماينده عتبات عاليات و زيارتگاه‌هاي شيعي عراق در تمامي فعاليت‌هاي قرآني، مسابقات ملي و بين‌المللي قرآن خواهد بود و بيانيه تأسيس شوراي عالي قرآني عراق به امضاي مسؤولان دارالقرآن‌هاي وابسته به آستان‌هاي مقدس علوي، عباسي، حسيني، كاظمين، عسكرين و مسؤولان دارالقرآن‌هاي مسجد كوفه و مراكز علوم قرآني فعال در زيارتگاه‌هاي شيعي رسيده است.

ادامه

قائم مقام صداوسيما: راهپيمايي اربعين، بي بديل ترين اجتماع بزرگ مردمي در جهان

حجت الاسلام والمسلمين سيد رمضان موسوي مقدم در كميته اطلاع رساني ستاد اربعين كه صبح امروز در محل رسانه ملي برگزار شد، افزود: همايش بزرگ اربعين بازتاب فريادهايي است كه در جهان اسلام اتفاق مي افتد و اين راهپيمايي گام بزرگي است تا بسياري از پيام هاي خفته مسلمانان با بيان رسا به جهانيان منتقل شود. وي اضافه كرد: درحالي كه رسانه هاي بيگانه كوچكترين رويدادهايي را كه بعضا خرافه اي بيش نيست بازتاب گسترده اي مي دهند ولي درخصوص اين راهپيمايي بزرگ سياست بي توجهي را پيش گرفته اند و توجهي به آن ندارند، رسانه هاي صهيونيستي هم در تلاشند تا علاوه بر اعمال اين سياست، زواياي منفي آن را مطرح كنند. قائم مقام سازمان صدا و سيما با بيان اينكه وظيفه كميته اطلاع رساني، اطلاع رساني پيام هاي اين راهپيمايي است به آخرين هماهنگي هاي صورت گرفته در اين جلسه اشاره كرد و گفت: براي جلوگيري از ناهماهنگي و سردگمي زائران، اطلاع رساني ها صرفا بايد توسط سخنگوي ستاد اربعين صورت گيرد و مسئولان كميته ها فقط درخصوص كميته خودشان مي توانند اطلاع رساني كنند. موسوي مقدم افزود: با توجه به افزايش 65 درصدي سفر هموطنانمان به عتبات عاليات نسبت به سال گذشته، سياست كميته اطلاع رساني، سياست تشويقي نيست و بنا نداريم هيچ گونه تشويق و ترغيبي براي انجام اين سفر صورت گيرد بلكه وظيفه ما تبيين پيام هاي قيام عاشورا و اطلاع رساني اين همايش بزرگ است. وي درباره سكوت رسانه اي جوامع غربي نسبت به اين راهپيمايي بزرگ گفت: بين المللي كار كردن بسيار مهم است و بايد طوري عمل شود كه اين راهپيمايي بازتاب جهاني داشته باشد. قائم مقام سازمان صدا و سيما افزود: علاوه بر شكل و كميت راهپيمايي بايد با توليد ادبيات جديد و گفتمان سازي به نحوي عمل كنيم كه فرياد بلند خونخواهي مردم كشورهاي اسلامي و محكوميت جوامع بين المللي كه سكوت اختيار كرده اند، بر سر زبان ها بيندازيم. موسوي مقدم با اشاره به شعار راهپيمايي امسال مبني بر «من حامي دين هستم » گفت: اتفاقات بين شيعه و سني نبايد در رسانه ها بازتاب داده شود چرا كه يكي از پيام هاي اين راهپيمايي، وحدت جوامع اسلامي است و بايد مراقب باشيم كه به اين اختلافات دامن نزنيم. وي با اشاره به تمهيدات خوبي كه براي پذيرايي از زائران در موكب ها برنامه ريزي شده است افزود: اصل اينكه مردم عراق ميزبان زائران هستند بايد مورد نظر قرار گيرد و ميزباني هاي سنتي عراقي ها بيان شود و ميزباني آنها تحت شعاع پذيرايي ما از زائرانمان قرار نگيرد همچنين رعايت قوانين و مقررات كشور عراق را بايد به زائرانمان تذكر دهيم. قائم مقام سازمان صدا و سيما با اشاره به كمپين هايي كه در كشورهاي ديگر براي شركت در مراسم اربعين تشكيل شده گفت: در مراسم امسال بسياري از زائران از كشورهاي ديگر مي آيند و رسانه ها بايد اين وقايع را شكار كنند و بخوبي آن را بازتاب دهند. موسوي مقدم با قدرداني از برنامه هاي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات براي راهپيمايي اربعين افزود: بايد بخشي از اطلاع رساني ها را در بستر پيامك هاي اپراتورها انجام دهيم كه شايد از جهاتي تاثيرگذاري بيشتري هم روي زائران داشته باشد چون به لحظه، پيام ارسال مي شود و مطمئنا پيام ها بدست زائران مي رسد. وي با توصيه به سريعتر ثبت نام كردن متقاضيان سفر براي راهپيمايي اربعين گفت: تاكيد مي كنيم علاقه مندان تشرف به اعتاب مقدسه ثبت نام خود را سريعتر انجام دهند زيرا صدور رواديد در دقيقه نود با زحمت انجام مي شود. موسوي مقدم تاكيد كرد: به زائران گفته شود كه از چه مرزهايي تردد كنند به طور مثال اصفهاني ها فقط از طريق مرز چزابه تردد كنند كه دچار مشكل ازدحام و ترافيك نشوند به همين ترتيب ساير هموطنان رفت و آمدشان را از مرزهايي انجام دهند كه در ويزا به آنها توصيه مي شود. در اين جلسه مسئولان و نمايندگان هر يك از 13 كميته ستاد مركزي اربعين به بيان آخرين اقدامات و پيشنهادهاي خود پرداختند.

ادامه

نخستین طرح تجمع ملی زائران اربعین استان بوشهر برگزار می‌شود

حجت الاسلام عبدالرضا سروستانی صبح شنبه در نشست با اعضای شورای راهبری جوانان کمیته فرهنگی اموزشی ستاد اربعین استان بوشهر اظهار داشت: طرح تجمع ملی زائرین اربعین حسینی همزمان با سراسر کشور جمعه ۱۴ آبان مصادف با چهارم صفر ساعت ۹ در مصلای جمعه بوشهر برگزار خواهد شد. مدیرکل تبلیغات اسلامی بوشهر تصریح کرد: این طرح از طرح‌های مصوب کمیته مرکزی فرهنگی آموزش ستاد مرکزی اربعین است که برای اجرا در مصلی‌های جمعه به سراسر کشور ابلاغ شده است. رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین بوشهر تاکید کرد: طرح مذکور با هدف آماده سازی فضای استان و توجه دادن افکار عمومی به مراسم معنوی اربعین حسینی برگزار خواهد شد. وی معرفی و تبیین شعار اربعین حسینی، بدرقه زائرین اربعین و تذکر نکات آموزشی پیاده روی از طریق سخنرانی و توزیع محصولات فرهنگی را از دیگر اهداف برگزاری این طرح عنوان کرد. در ابتدای این نشست علی ابوذر دبیر گروه اجرایی نخستین طرح تجمع ملی زائران اربعین حسینی در استان بوشهر به ارائه گزارشی از برنامه های در دست اجرا پرداخت.

ادامه

طلاب در صف نام نويسي براي اربعين+تصاوير

حجت الاسلام مصطفي محمدي نژاد در گفتگو با خبرگزاري «حوزه»، به برنامه اداره امور مشمولين حوزه علميه استان قم براي ارائه خدمات به طلاب و روحانيون براي ايام اربعين اشاره كرد و گفت: طلاب و روحانيوني كه قصد سفر به كشور عراق براي ايام اربعين دارند، نخست بايد براي دريافت گذرنامه و مجوز خروج از كشور به اين اداره مراجعه نموده و پس از انجام كارهاي اداري، در يكي از دفاتر پليس 10+ حضور پيدا كرده و در آخر براي دريافت ويزا، به يكي از دفاتر زيارتي مراجعه نمايند. وي با بيان اين مطلب كه مراجعه كنندگان به اين اداره، دو گروه مي باشند، اظهار داشت: گروه اول، طلاب پايه يك تا شش هستند كه بايد براي دريافت گذرنامه، نامه اشتغال به تحصيل از مدرسه علميه خود آورده كه در اين راستا براي آنان معافيت تحصيلي صادر شده و پس از آن براي دريافت گذرنامه و مجوز خروج از كشور اقدام مي نمايند. مسئول اداره مشمولين حوزه علميه استان قم ادامه داد: مراجعه كنندگان ديگر ما، طلاب پايه ششم به بالا هستند كه معافيت تحصيلي داشته و فقط براي دريافت گذرنامه و مجوز خروج از كشور بايد در اين اداره حضور پيدا كنند. حجت الاسلام محمدنژاد يادآور شد: طلاب پايه شش به بالا نياز به هيچ مدركي براي ارائه به اداره امور مشمولين نداشته و فقط با حضور در اين اداره، كارهاي اداري خود را انجام خواهند داد. *پليس ۱۰+ در دارالشفا مستقر مي شود وي خاطرنشان ساخت: مقرر شد براي تسهيل خدمات به طلاب، همكاراني از پليس 10+ در مدرسه علميه دارالشفاء مستقر شده تا طلاب ديگر احتياجي به مراجعه به دفاتر ديگر نداشته باشند؛ همچنين در حال هماهنگي هستيم تا صدور ويزا نيز در مديريت حوزه علميه استان قم انجام گردد. *مراجعه روزانه ۸۰۰ تا يك هزار نفر براي دريافت گذرنامه و مجوز خروج از كشور مسئول اداره مشمولين حوزه علميه استان قم با اشاره به حجم بالاي تقاضاي گذرنامه و مجوز خروج از كشور از سوي طلاب و روحانيون، تصريح كرد: اين خدمات از ابتداي مهرماه سال جاري آغاز شده است كه در ابتدا، روزانه قريب به 500 مراجعه كننده داشتيم؛ اما از هفته گذشته تعداد مراجعه كنندگان روزانه ما به 800 تا يك هزار نفر رسيده كه بر اين اساس، ساعت انجام كار را از ساعت 7 صبح تا 17 عصر قرار داده ايم تا طلاب عزيز بتوانند به راحتي گذرنامه يا مجوز خروج از كشور خود را دريافت نمايند. *خدمات رساني به تا يك روز قبل از اربعين ادامه دارد حجت الاسلام محمدنژاد با بيان اين مطلب كه قريب به 10 نفر در اين اداره در حال خدمات رساني به طلاب و روحانيون مي باشند، اظهار داشت: خدمات رساني به طلاب تا يك روز قبل از اربعين ادامه داشته و تمام كارهاي آنان انجام خواهد شد.

ادامه
<< <
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >> صفحه 1 از 80
Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات