ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار

پایان نشست دو روزه شاعران آیینی و مذهبی ایران و عراق در کربلا

سعید غضنفری دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اعلام این خبر افزود کاروان شعرای آیینی جوان و پیشکسوت ایرانی که به همت کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین کشور و با همکاری عتبه حسینیه جهت بسط و تعمیق ارتباط شعرای آیینی ایران و عرآق برای دومین سال متوالی در نشستی به راههای هم افزایی و مشارکت در تولید دیوان مشترک حسینی و همچنین برپایی موکب الشعرا و تبلیغ و ترویج شعار اربعین سال جاری( احب الله من احب حسینا ) پرداختند سعید غضنفری با بیان این نکته که شعرای عراقی بالاخص شاعران کربلا در این نشست نقش و حضوری پررنگ تر داشتند  در روز اول این نشست و آیین افتتاحیه این هم اندیشی علاوه بر معارفه و سوابق شعرای دو طرف برنامه و هدف و رسالت این کاروان تبیین شد که در روز دوم ضمن تحلیل شعرهای شعبی و فصیح به مصوباتی همچون برپایی موکب الشعرا الحسینی با همکاری شعرای ایران و عراق و همچنین تولید سرودی و یا مرثیه ای مختص اربعین به زبان های رایج دنیا از جمله انگلیسی عربی فارسی اردو ترکی و ... در دستور کار قرار گرفت که مقرر شد طی هفته جاری کدواژه ها و شاخص های این مهم احصا شود و تبادل نظر صورت گیرد. برگزاری مدون و دوره ای این نشست در طول سال و به میزبانی کشورهای اسلامی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که مقرر شد دور بعدی این نشست ها به میزبانی شعرای ایرانی و در ایران اسلامی انجام شود.

ادامه

متولی آستان مقدس امام حسین(ع)، شاعران را مبلغان اصلی شعائر حسینی معرفی کرد.

به گزارش کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین، صبح سه‌شنبه، ۲۸ شهریور، هیئتی متشکل از شاعران آئینی ایران با تولیت حرم مطهر‌‌ امام حسین(ع) دیدار کردند. در این دیدار، ابتدا گزارشی از نشست شاعران آئینی ایران و عراق و جلسات مقدماتی تشکیل «مجمع شاعران حسینی» ارائه شد.  متولی آستان مقدس امام حسین(ع) نیز ضمن خوش‌آمدگویی به شعرای ایرانی، شاعران را مبلغان اصلی شعائر حسینی معرفی کرد و وظایف شاعران در حفظ و انتشار معارف و شعائر حسینی را برشمرد. وی با اشاره به علاقه و محبت مردم ایران به امام حسین(ع)، حفظ و تقویت این شور و محبت را از رسالت‌های شاعران حسینی دانست و با اظهار قدردانی از ساماندهی «مجمع شاعران حسینی»، این حرکت را بسیار ضروری و اثربخش توصیف کرد. تولیت آستان مقدس امام حسین(ع) همچنین از شاعران عراقی و ایرانی خواست تا با جدیت در ارتقا و اثربخشی این مجمع بکوشند و با مساعدت عتبه حسینی، جلسات منظمی در ایران و عراق به همین منظور برپا شود. در پایان این دیدار، چند نفر از شاعران فارسی و عرب‌زبان حاضر در جلسه به شعرخوانی پرداختند.

ادامه

لزوم تشکیل مجمع مشترک میان شعرای جهان اسلام

به گزارش کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین، دومین نشست مشترک شاعران آئینی ایران و عراق، عصر دوشنبه، ۲۷ شهریور همزمان با روز شعر و ادب پارسی برگزار شد. در این نشست ابتدا شاعران عراقی حاضر، پیشنهادات خود را درباره شعر اربعین و ظرفیت‌ها و ویژگی‌های آن مطرح کردند.  یکی از اساتید در سخنانی با تقسیم‌بندی شعر به شعر مذهبی و شعر انقلابی در کربلای مقدس، اربعین را یک ظرفیت بزرگ دانست که باید از مرثیه صرف دور بوده و شعر عقایدی باشد؛ یعنی شعر انقلابی مذهبی باشد و جهانیان را با اندیشه حسینی آشنا کند. باید از روایت‌ها و مضامینی که مستند نیستند و گاه برخلاف اندیشه حسینی هستند پرهیز کنیم و در انتقال مفاهیم از موسیقی، لحن‌های حزن‌انگیز و متناسب بهره بگیریم، نه لحن‌های طرب‌انگیز و شاد که امروزه رواج پیدا کرده است. همچنین استاد علی کاظم با اشاره به ویژگی‌های خاص ایران و عراق در موضوعات مختلف، همزیستی اسلامی را اصلی‌ترین هدف در شعر عراق دانست تا بتوان با استفاده از آن زمینه اتحاد ملی مردم عراق با فرهنگ‌های مختلف را فراهم کرد.  وی با برشمردن اهمیت مهدویت، این موضوع را از ضرورت‌های شعر حسینی معرفی کرد و افزود: بیشتر قصاید و اشعار حسینی، به ویژه اشعار اربعین با ابیاتی درباره امام زمان(عج) ختم و در پایان از زوار خواسته می‌شود که برای تعجیل در ظهور حضرت دعا کنند.  یکی دیگر از اساتید زبان و ادب عربی در عراق با اشاره به ضرورت جذب همه فرهنگ‌ها به امام حسین(ع) گفت: شعر حسینی باید از فرم و مضامینی بهره ببرد که صرفاً به مرثیه سیدالشهدا(ع) بسنده نکند و اخلاق، اندیشه و معرفت حسینی را مورد توجه قرار دهد. همچنین حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی پیشنهادی مبنی بر تشکیل یک موکب مشترک توسط شاعران عراق و ایران برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی مطرح کرد و گفت: امام حسین(ع) برای یک طایفه، قوم و ملت خاص نیست و در راه انسانیت شهید شد. حسن بیاتانی از شاعران حاضر در این نشست نیز با اشاره به موضوع مهدویت به ویژه در اجتماع اربعین، خواستار توجه بیشتر شاعران عرب به موضوع منجی عالم بشریت در سروده‌های آنان شد. سعید پاشازاده از جمله شاعرانی بود که در این نشست درباره نوحه‌سرایی سخن گفت و با تاکید بر اینکه باید نوحه‌های اربعین از حماسه و شور حسینی برخوردار باشد، گفت: اتحاد ملت ایران و عراق و توجه به مدافعان حرم از بهترین مضامین برای نوحه‌سرایی درباره اربعین است. حضور متعاقب شاعران حسینی عراق در ایران و تشکیل یک مجمع مشترک میان شاعران آیینی ایران، عراق و دیگر کشورهای اسلامی در کربلا از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود. پایان‌بخش این نشست، شعرخوانی شاعران عراق و ایران بود.

ادامه

پیاده روی اربعین حسینی در قالب نثر و نظم توصیف می شود

آیین نامه عمومی و ضوابط شرکت در بخش شعر و ادب سومین سوگواره بین المللی عبرات منتشر شد.  به گزارش ستاد خبری سومین سوگواره بین المللی عبرات؛ ضوابط و مقررات بخش شعر و ادب سومین سوگواره بین المللی عبرات از سوی دبیرخانه این رویداد با محوری پیاده روی اربعین حسینی به شرح زیر اعلام شد: زیر بخش ها: 1.  شعر (کلاسیک و نو) 2.  نثر (داستان کوتاه، خاطره، دلنوشته، واقعه‌نگاری)   •  اشعار می بایست صرفا پیرامون سه موضوع «اربعین شهادت امام حسین علیه السلام و تاثیر تاریخی آن» و «اجتماع عظیم زائران اربعین حسینی» و «شهدای مدافع حرم» باشند. •  دبیرخانه پذیرای آثار شاعران در همه قالب های شعری خواهد بود (شعر کلاسیک و نو). •  هر شرکت کننده حداکثر 5 اثر در هر زیربخش می تواند به دبیرخانه ارسال کند. •  حق استفاده از اشعار رسیده در کتاب، ویژه نامه، فضای مجازِی و... برای دبیرخانه سوگواره محفوظ است. •  حضور شاعران برگزیده در مراسم اختتامیه الزامی است. •  ضروری است جهت بررسی آثار ارسالی از هر طریق، حتما در پورتال سوگواره عبرات abarat.alarbaeen.ir ثبت نام کامل انجام دهید. •  ارسال آثار حتما می بایست در قالب فایل ورد با فرمت docx باشد. این مقررات همچنین در سایت خبری سوگواره به نشانی  http://abarat.alarbaeen.ir قرار گرفته است.  گفتنی است سومین سوگواره بین المللی عبرات در بخش های نه گانه داستان و سفرنامه؛ خوشنویسی، نقاشی و تصویرسازی، پوستر، عکس، فیلم کوتاه و مستند، نماهنگ و قطعات صوتی و تصویری و آثار رادیویی برگزار می شود. مهلت ارسال اثر به این سوگواره تا تاریخ 10 آذرماه خواهد بود.

ادامه

استاندار کرمانشاه از فراهم شدن زیرساخت های لازم برای تردد 400 هزار زائر اربعین از مرز خسروی خبر داد.

استاندار کرمانشاه از فراهم شدن زیرساخت های لازم برای تردد 400 هزار زائر اربعین از مرز خسروی خبر داد. اسدالله رازانی در نشست با معاون وزیر کشور در مرز رسمی خسروی افزود: بر اساس توافق نامه امضا شده بین دو کشور اربعین امسال 400 هزار زائر از مرز خسروی تردد می کنند. وی اظهار کرد: تردد زائرین اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی سعادت بسیار بزرگی است که نصیب مردم استان کرمانشاه شده و امیدواریم با ایجاد زیرساخت های لازم و پذیرایی شایسته از زائران میزبان خوبی برای آن ها باشیم. وی  گفت: طبق تصیم ستاد مرکزی اربعین حسینی امسال زائران استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، زنجان، کردستان و کرمانشاه از مرز رسمی خسروی عازم عتبات عالیات شوند. همچنین  زائران کشورهای خارجی از مرز رسمی خسروی به عراق در ایام اربعین حسینی خبر داد. رازانی با اشاره به اقدامات انجام شده جهت تسهیل تردد زائرین از مرز خسروی، گفت: بهسازی جاده ها، ایجاد روشنایی، اضافه کردن گیت های ورود و خروج تا 60 گیت، ایجاد توقف گاه در شش نقطه با ظرفیت 50 هزار خودرو در مسیر قصرشیرین تا مرز خسروی، روکش آسفالت و ایجاد سرویس های بهداشتی از جمله این اقدامات است. استاندار کرمانشاه گفت: در بحث اسکان و تغذیه نیز اقدام ها و هماهنگی لازم انجام شده است.

ادامه

مسئول کمیته فرهنگی، آموزشی و نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در قم: لزوم خودجوش کردن برنامه‌های مردمی اربعین

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد نقدی، مسئول کمیته فرهنگی، آموزشی و نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در قم در گفت‌وگو با کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین عنوان کرد: بعثه مقام معظم رهبری در سراسر کشور برنامه‌هایی را برای مراسم پیاده‌روی اربعین تدارک دیده است که با همکاری سازمان‌های دست‌اندرکار این موسم و مشورت آنان بتواند اقدامات اثرگذاری انجام دهد. وی به استان قم در این رابطه اشاره و اظهار کرد: مسجد مقدس جمکران، ستاد بازسازی عتبات عالیات، سازمان حج و زیارت، سازمان تبلیغات اسلامی،‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر ائمه جمعه و هیئات مذهبی برای همکاری در این رابطه دعوت شده‌اند و برنامه‌های مختلفی را پیش‌بینی می‌کنند. حجت‌الاسلام نقدی از اطلاع‌رسانی برنامه‌های مختلف توسط رسانه ملی یاد کرد و گفت: همایش اربعین نیز به منظور توجیه بیشتر زواری که عازم کربلا هستند برگزار می‌شود که اساتید و کارشناسان مربوطه طی آن، نحوه ورود و خروج آنان به کربلا،‌ چالش‌های مربوط به تهیه ویزا،‌ اقامت در عراق و ... را تبیین می‌کنند و شرح می‌دهند. البته باید به این موضوع توجه داشته باشیم که اصل حرکت پیاده‌روی اربعین مربوط به عراق است و باید مردم را به آن سمت و سو سوق دهیم که به صورت خودجوش به فعالیت در زمینه اربعین بپردازند. وی به فشردگی بیشتر برنامه‌ها در حین نزدیک شدن بیشتر به موسم اربعین اشاره کرد و افزود: برنامه‌های در نظر گرفته به این منظور از طریق ستاد نماز جمعه پیگیری می‌شود تا مردم توجیه شوند. این اطلاعات توسط رسانه ملی ارائه و در نشریات محلی استان‌ها منتشر خواهد شد. مسئول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در قم ضمن اشاره به فعالیت‌های سازمان‌های مختلف، از نصب پوسترهای مرتبط با موضوع اربعین و تبلیغات در این رابطه توسط شهرداری با طراحی متمرکز در سطح شهرها یاد کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه اکثر افرادی که به هیئات می‌روند از جمله اقشار آزاد مردم هستند،‌ مساجد و برنامه‌های مذهبی مکان مناسبی برای توجیه مردم خواهد بود. وی بر لزوم ارائه برنامه‌های آموزشی به زائران درباره رعایت مسائل امنیتی و بهداشتی در طول سفر تاکید کرد و با اشاره به فعالیت ثمربخش هلال احمر به عنوان یکی از سازمان‌های موثر در این جریان عظیم، افزود: باید نهادها دست به دست هم بدهند و در این راستا به شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی بپردازند. 

ادامه

استاندار کرمانشاه از دیدار مسئولان ایرانی و عراقی در مرز خسروی خبر داد

اسداله رازانی روز یکشنبه در ستاد اربعین استان کرمانشاه که در سرسرای استانداری کرمانشاه برگزار شد، افزود: این جلسه با حضور اعضای سفارت ایران در عراق با معاون وزیر کشور عراق به همراه استانداران استان کرمانشاه و دیالی عراق برگزار می شود. وی با بیان اینکه تمام زیرساخت های مورد نیاز در این طرف مرز خسروی فراهم و یا در دست اقدام است، گفت: مهم ترین برنامه ای که باید با هیات عراقی در میان گذاشت نحوه چگونگی حمل و نقل زوار ایرانی و تعیین مسیرهای عبور در خاک عراق است. استاندار کرمانشاه در ادامه راه اندازی درهای کنترل مسافر (گیت) به اندازه کافی، نصب سرویس های بهداشتی، برپایی اردوگاه برای استراحت و تغذیه زوار، جاده مناسب از دیگر ضرورت های قسمت عراقی مرز خسروی برشمرد که با باید مورد گفتگو قرار گیرد. رازانی اظهار داشت: تاکنون 70 درصد زیرساخت های عمرانی مانند پارکینگ خودرو، اردوگاه چند هزار نفری، روشنایی، آب رسانی، تعریض، روکشی و آسفالت جاده، امداد رسانی، نصب سرویس های بهداشتی و حمام سیار در مرز خسروی پیش بینی و فراهم شده است. وی با بیان اینکه در ستاد مرکزی اربعین برای استان کرمانشاه عبور 300 هزار زوار پیش بینی شده گفت: در ستاد مرکزی اربعین کشو خروج زوار 6 استان از مرز خسروی برنامه ریزی شده است. ** تمام محورهای مرزی منتهی به عبور زوار اربعین زیرپوشش تصویری قرار می گیرد. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و رییس کمیته زیرساختهای ستاد اربعین استان کرمانشاه نیز گفت: به منظور ارتقای امنیت هر چه بهتر زوار تمام محورهای مرزی منتهی به خروج زوار اربعین زیرپوشش تصویری قرار خواهد گرفت. مجتبی نیک کردار اظهار داشت: ستاد مرکزی اربعین کشور به منظور ساماندهی زیرساخت های عمرانی، 65 میلیارد ریال به شهرداری های هفت شهرستان و بخشداریهای استان کرمانشاه کمک کرده است. استان کرمانشاه در غرب ایران یکی از مهم ترین مسیرهای عبور مسافر و زوار ائمه اطهار به کشور عراق است. امسال برای اولین بار است در طول چند سال گذشته مرز خسروی بر روی زوار اربعین باز می شود.

ادامه

تردد زوار از مرزکرمانشاه قطعی است/ اضافه شدن خسروی به سامانه سماح

سخنگوی ستاد اربعین کشور اظهار داشت: تردد زوار از مرز خسروی با پیگیری های مداوم قطعی شده و زمینه آمد و شد از این مرز برای زایران عتبات کاملا فراهم است. شهریار حیدری تصریح کرد: با این شرایط زائران تعداد مشخصی از استانها و برخی کشور های خارجی از خسروی عازم عتبات عالیات می شوند. وی خاطر نشان کرد: از سالیان گذشته تا کنون مرز خسروی به عنوان نزدیک ترین خروجی به اماکن متبرکه عراق مورد توجه زائران بوده است و زیرساختهای مناسب این مسیر برای پذیرایی از زائران اربعین آماده هستند. حیدری همچنین از اضافه شدن خروجی مرز خسروی به سامانه سماح برای ثبت نام زوار خبر داد.

ادامه

در نشست مشترک شعرای ایران و عراق بیان شد؛ ضرورت ارائه شعر حسینی در فرهنگ‌های مختلف

به گزارش کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین، در این نشست ابتدا حاج علی کاظم از شاعران برجسته شهر مقدس کربلا از اهداف این نشست سخن گفت و به معرفی شاعران عراقی حاضر در این جلسه پرداخت.  وی، کربلا را مهد پرورش شاعران بزرگ عراق دانست و پس از آن با اشاره به استاد رسول خفاجی از شاعران حاضر در این نشست، عنوان کرد: وی از سرآمدان شعر عربی فصیح و شعبی (گویش عراقی زبان عرب) است.  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین جواد محمدزمانی با تشکر‌ از میزبانی شاعران عراق و تاثیرگذار بودن چنین جلساتی در ارتقای شعر عاشورایی، شاعران ایرانی حاضر در جلسه را معرفی کرد و خواستار معرفی پیشینه شعر عاشورایی در عراق و به ویژه در شهر مقدس کربلا شد. در ادامه این جلسه،‌ استاد عوده،‌ عراق را وطن دوم شاعران حسینی عنوان و اظهار کرد: پیشینه شعر کربلا بحث مهمی است که تشریح آن در حوصله این نشست نمی‌گنجد.  وی با اشاره به مجمع شاعران حسینی که از سال ۱۹۶۷ تشکیل شده و هر پنجشنبه در شهر مقدس کربلا برگزار می‌شود، گفت: برگزاری این جلسه در دوران صدام منع شده بود که با سقوط وی به صورت منظم برگزار شد. این مجمع تنها مخصوص شاعران کربلا نیست و شاعران جوان از همه شهرهای عراق در این مجمع حاضر می‌شوند و شعر خود را بازخوانی می‌کنند و داوران به نقد اشعار آنان می‌پردازند؛ به منظور آموزش این افراد، آنان را طی ایام محرم و صفر به مناطق مختلف عراق اعزام می‌کنیم. همچنین با برگزاری مسابقات و جوایز در رده‌های سنی کودکان، نوجوانان، جوانان و... سعی در ارتقای شعر حسینی داریم. استاد عوده همچنین به برگزاری محافل شعر در بین‌الحرمین طی مناسبت‌های مذهبی مختلف یاد کرد و آن را از دیگر کارهای این مجمع دانست و افزود: نکته مهم در این مجمع، خودجوش و مردمی بودن آن است که فراتر از دولت و حکومت عراق به شمار می‌آید و برای کسب این استقلال خون‌های زیادی ریخته شده است. در ادامه این نشست، شاعران عراقی به معرفی شاعر بزرگ عراق، مرحوم استاد کاظم المنظور پرداختند. وی بزرگترین شاعر شعر شعبی حسینی است که ۱۱ دیوان بزرگ در این حوزه دارد. در سال ۱۹۳۰ در ایام غدیریه نشستی با حضور همه شاعران بزرگ عراق در نجف برگزار شد و در آن نشست استاد کاظم المنظور به عنوان امیر شاعران عراق معرفی شد. یکی از مسئولان فرهنگی عتبه عباسیه نیز در این نشست با اشاره به لزوم تبیین اهداف این جلسه، حفاظت از شعر حسینی با زبان‌ها و گویش‌های مختلف و تلاش و اهتمام برای رشد و ارتقای آن را ضروری‌ترین کار هر کدام از شاعرن در این نشست دانست و اظهار کرد: خداوند متعال قرآن را با یک زبان نازل کرد، اما انتشار و تفسیر آن به زبان‌های مختلف صورت گرفته است و تاثیر آن بر همه فرهنگ‌ها و ملت‌ها مشخص شد. شعر حسینی نیز باید در فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف منتشر و حفظ شود.

ادامه

ضوابط و مقررات شرکت در سومین سوگواره بین المللی عبرات منتشر شد

به گزارش ستاد خبری سومین سوگواره بین المللی عبرات؛ ضوابط و مقررات حضور در سومین سوگواره بین المللی عبرات از سوی دبیرخانه این رویداد با محور پیاده روی اربعین حسینی اعلام شد. این مقررات که در سایت سوگواره به نشانی  http://abarat.alarbaeen.ir/ قرار گرفته است، به شرح زیر اعلام می شود.  شرکت همزمان در بیش از یک بخش بلامانع است. علاقمندان می توانند با مراجعه به صفحه "ارسال اثر" در بخش و زیربخش مورد علاقه خود شرکت کنند. شرکت‌کنندگان، باید آثار خود را با نام اصلی خود به دبیرخانه ارسال کنند؛ در غیر این‌صورت، تایید نام اصلی پدیدآورنده‌ی اثر بر عهده‌ی دبیرخانه است. به آثاری که پس از زمان تعیین شده ارسال شوند، ترتیب اثر داده نخواهد شد. شرکت در سوگواره و ارسال اثر، به معنای پذیرش شرایط اعلام شده و برگزارکننده مجاز است از آثار منتخب در انتشارات مربوط به سوگواره، اعم از کتاب، نمایشگاه، سایت سوگواره، اطلاع رسانی و سایر موارد مرتبط با سوگواره استفاده کند. ثبت نام شخص صاحب اثر در سامانه abarat.alarbaeen.ir ضروری است. ارسال آثار فقط از طرق زیر امکان پذیر خواهد بود: (ثبت مشخصات در هر طریقه ارسال الزامی است.) آپلود و ارسال اثر در سامانه abarat.alarbaeen.ir ارسال از طریق تلگرام به آدرس(ID: abaratalarbaeen@) ارسال به رایانامه (ایمیل): abarat.alarbaeen@chmail.ir ارسال پست و تحویل حضوری به دبیرخانه به آدرس: تهران، میدان انقلاب، ضلع شمال شرقی، جنب بانک سپه، طبقه سوم موسسه مشعر، دبیرخانه کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین. سوگواره عبرات. در صورت نیاز به بررسی اصل اثر، به صاحب اثر اطلاع و جهت تحویل اثر هماهنگی خواهد شد. چنانچه يك اثر به طور مشترك و گروهي توليد شده باشد، در صورت راهيابي به مرحله نهايي، از نماینده گروه تقدير خواهد شد. ارسال آثاری که در جشنواره های دیگرحضور داشته اند، بلامانع است. آثاری که که در دوره های قبل سوگواره عبرات به دبیرخانه ارسال شده باشد در ارزیابی شرکت داده نخواهد شد. آثار ارسالی باید در دو سال اخیر خلق شده باشند. هیئت داوران حق شرکت در مسابقه را نخواهند داشت.  حضور افراد برگزیده در مراسم اختتامیه الزامی است. تصمیم گیری درباره مسائل پیش بینی نشده، به عهده دبیرکل جشنواره است. گفتنی است سومین سوگواره بین المللی عبرات در بخش های نه گانه داستان و سفرنامه؛ خوشنویسی، نقاشی و تصویرسازی، پوستر، عکس، فیلم کوتاه و مستند، نماهنگ و قطعات صوتی و تصویری و آثار رادیویی برگزار می شود. مهلت ارسال اثر به این سوگواره تا تاریخ 10 آذرماه خواهد بود.

ادامه
<< <
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >> صفحه 1 از 155
Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات