ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار

رویکرد مردمی اربعین حفظ شود

یاسر برخورداری،‌ عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و معاون اداره کل فرهنگی شهرداری تهران در گفت‌وگو  با کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین حسینی عنوان کرد: شهرداری تهران به مراسم اربعین حسینی همانند یک عملیات بزرگ فرهنگی نگاه می‌کند، از این منظر که می‌تواند مولفه‌های هویت انقلابی را در مردم کشورمان تقویت کند. وی با اشاره به اینکه شهرداری تهران، مراسم اربعین را فرصتی برای اثربخشی کارهای فرهنگ طی انجام این رویداد می‌داند،‌ گفت: بر این اساس و با توجه به اینکه بسیاری از شهروندان تهرانی در این مراسم حضور می‌یابند،‌ وظیفه خود می‌دانیم که در این عملیات بزرگ فرهنگ نقش‌آفرینی کنیم. برخورداری با بیان اینکه نقش‌آفرینی شهرداری در اشکال مختلف صورت می‌گیرد،‌ افزود: یکی از اتفاق‌های مطلوبی که طی سال گذشته در حوزه محصولات و محتوای فرهنگی روی داد، آن بود که شهرداری تهران با ابلاغ سیاست‌ها از سوی بعثه مقام معظم رهبری، مسئولیتی را برعهده گرفت که در داخل کشور،‌ مرزهای سه‌گانه و داخل کشور عراق،‌ اقدامات موثری را انجام دهد. نگاه ویژه به موکب‌داران عراقی،‌ ایجاد پیوند و وحدت میان مردم عراق و نگاه ویژه به کسانی که در ایران حضور داشتند و توفیق رفتن به مراسم پیاده‌روی اربعین را نداشتند از آن جمله بود. وی درباره مردمی که علاقه‌مند به زیارت اربعین بودند ولی به دلایلی از این توفیق باز ماندند گفت: مراسم راهپیمایی اربعین را از میدان امام حسین(ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی را با عنوان «جاماندگان اربعین» برگزار کردیم. برخورداری اظهار کرد: در سال جاری برنامه‌ریزی منسجمی داریم تا فعالیت موثرتری را پیش رو داشته باشیم و حضور مردم را در این مراسم تسهیل کنیم. البته باید رویکرد مردیم این مراسم را حفظ کرد. ما باید صرفاً سازمانی باشیم که حضور مردم را تسهیل می‌کند. عشق و ارادت مردم در کانال مردمی می‌تواند اثربخشی بسیار بهتری را به منصه ظهور و بروز برساند.

ادامه

25 رجب سالروز شهادت امام موسی کاظم علیه السلام تسلیت باد

زندگی‌نامه امام موسی كاظم علیه السلام:   نام:موسى‏ بن جعفر. كنیه: ابو ابراهیم، ابوالحسن، ابوالحسن اوّل، ابوالحسن ماضى، ابوعلى و ابواسماعیل. القاب: كاظم، صابر، صالح، امین و عبدالصالح. نكته:امام موسی كاظم علیه السلام در میان شیعیان به «باب الحوائج» معروف است. منصب: معصوم نهم و امام هفتم شیعیان. تاریخ ولادت امام موسی كاظم:هفتم ماه صفر سال 128 هجرى. برخى نیز سال 129 را ذكر كردند. محل تولد امام موسی كاظم: ابواء (منطقه‏اى در میان مكه و مدینه) در سرزمین حجاز (عربستان سعودى كنونى). نسب پدرى: امام جعفر بن محمد بن على بن حسین بن على بن ابى‏طالب علیهم السلام.   نام مادر امام موسی كاظم:حمیده مصفّاة. نام‏هاى دیگرى نیز مانند حمیده بربریه و حمیده اندلسیه نیز براى او نقل شده است. این بانو از زنان بزرگ زمان خویش بود و چندان فقیه و عالم به احكام و مسائل بود كه امام صادق علیه السلام زنان را در یادگیرى مسائل و احكام دینى به ایشان ارجاع مى‏داد. و درباره‏اش فرمود: «حمیده، تصفیه شده است از هر دنس و چركى؛ مانند شمش طلا. پیوسته فرشتگان او را حفاظت و پاسبانى نموده تا رسیده است به من، به خاطر آن كرامتى كه از خداى متعال براى من و حجت پس از من است.»   مدت امامت امام موسی كاظم: از زمان شهادت پدرش، امام جعفر صادق علیه السلام، در شوال 148 هجرى تا رجب سال 183 هجرى، به مدت 35 سال. آن حضرت در سن بیست سالگى به امامت رسید.   تاریخ و علت شهادت امام موسی كاظم: 25 رجب سال 183 هجرى، در سن 55 سالگى، به‏ وسیله زهرى كه در زندان سندى بن شاهك به دستور هارون ‏الرشید به آن حضرت خورانیده شد.   محل دفن: مكانی به نام مقابر  قریش در بغداد (در سرزمین عراق) كه هم اكنون به «كاظمین» معروف است.   همسران: 1. فاطمه بنت على. 2. نجمه.   فرزندان امام موسی كاظم: درباره تعداد فرزندان آن حضرت چند قول وجود دارد. بنابر نقل یكى از آنها، آن حضرت 37 فرزند داشت كه 18 تن از آنان پسر و 19 تن دختر بودند.  

ادامه

حضور مبلغه های اربعین در مسابقات بین‌المللی قرآن

به گزارش کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین حسینی،‌ لاله افتخاری،‌ عضو شورای عالی مسابقات قرآنی با اشاره به اینکه مسابقات قرآن کریم در گروه بانوان برای نخستین بار است که به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود، افزود: این مطالبه از سوی جامعه قرآنی مطرح بود که بانوان نیز به عنوان یک گروه در این مسابقات شرکت کنند. عضو شورای عالی مسابقات قرآنی با اشاره به اینکه پس از پیگیری‌های بسیار موفق به جامه عمل پوشانده به این مطالبه شده است، افزود: با تدابیری که در این باره اندیشیده شد و رعایت برخی شرایط و ملاحظات،‌ قرار شد این مسابقه برای بانوان برگزار شود و گام مبارکی برای توسعه فرهنگ قرآنی و انس با قرآن کریم به شمار می‌آید. وی پویایی جامعه قرآنی بانوان و نخبگان قرآنی،‌ همچنین انتقال تجربیات و انجام تعاملات میان قرآنیان جهان اسلام را یکی از ثمرات این مسابقات برشمرد و گفت: امیدوارم با رعایت شرایط، ضوابط و ملاحظات که برای بانوان مطرح است،‌ از نظر شرعی و مسائل دیگری که در این باره مطرح است،‌ مسابقات موفق و شایسته‌ای را پیش رو داشته باشیم تا رضایت قرآن،‌ پیامبر اکرم(ص) و مقام معظم رهبری نیز در آن لحاظ شود و جامعه قرآنی بتواند این رویداد را در سال آینده بهتر برگزار کنند. افتخاری همچنین عنوان کرد: در این دوره از مسابقات،‌ تعدادی از نخبگان قرآنی جامعه مبلغات اربعین نیز حضور دارند. این مسابقات با استقبال مطلوبی از سوی مسئولان عرافی و زوار ایرانی و عراقی حاضر در اربعین حسینی روبرو شد. وی گفت: این مسابقات می‌تواند بستری برای تعامل قرآنی بانوان در جهان اسلام طی دوران برگزاری پیاده‌روی اربعین حسینی باشد. همچنین زمینه فراگیر شدن سبک زندگی قرآنی باید با کوشش بانوان در ایام اربعین و ضمن این مسابقات توسعه یابد.

ادامه

همایش تجلیل و تقدیر از خیرین و خادمین پیاده روی اربعین حسینی

ادامه

همایش تجلیل از خادمان و خیرین اربعین حسینی در مازندرن برگزار می شود

ادامه

ارائه محصولات فرهنگی با همیاری دانشجویان و دانش‌آموزان

به گزارش کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، یاسر برخورداری،‌ معاون اداره‌کل فرهنگی شهرداری تهران اظهار کرد: آن گونه که امسال پیش‌بینی شده است درصدد هستیم تا در کمیت و کیفیت محصولات فرهنگی که به مناسبت اربعین ارائه می‌شوند تغییر ایجاد کنیم. وی با اشاره به آسیب‌شناسی‌های صورت گرفته در این رابطه، به برنامه ارائه محصولات فرهنگی اشاره کرد و گفت: به منظور رفع کاستی‌های سال گذشته، محصولات با کیفیت را در شمار بیشتری تولید و ارائه می‌کنیم. همچنین همراه با گروه‌های دانش‌آموزان و دانشجویان در داخل کشورمان و در داخل عراق با نگاه ویژه به موکب‌داران این برنامه را به اجرا در می‌آوریم. برخورداری در ادامه این مطلب عنوان کرد: یکی از موضوعات شهرداری تهران درباره مراسم و مناسبات است؛ به این معنی که به برگزاری شایسته این مراسم در کشور عراق کمک کنیم و در تمهیداتی که قرار است به اجرا درآید نقش‌آفرینی داشته باشیم

ادامه

بهره‌گیری از نخبگان قرآنی در مراسم اربعین

به گزارش کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین، لاله افتخاری، مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین، درباره برنامه‌های فرهنگی این کارگروه برای ایام اربعین امسال عنوان کرد: تا پیش از برگزاری نخستین جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین، منتظر بودیم که سیاست‌های کلان و فصول ارائه شده مورد تایید دفتر رهبر معظم انقلاب قرار گیرد. با مشخص شدن این برنامه‌ها در سطح کلان و کلی، درصدد برنامه‌ریزی برای ایام اربعین هستیم. وی با بیان اینکه برخی از پیشنهاداتی که در این باره داده شده بود مصوب شد، افزود: استفاده از ظرفیت بانوان برای تعمیق فرهنگ اربعین در داخل و خارج از کشور یکی از این برنامه‌هاست. همچنین فعالیت‌های قرآنی در هنگام برگزاری مراسم اربعین، توجه به مولفه‌های ایثار و مقاومت و پاسخ‌گویی به شبهات و تهیه بسته‌های فرهنگی به این مناسبت را در نظر داریم. افتخاری در ادامه این مطلب درباره بسته‌های فرهنگی این گونه توضیح داد: نیاز بود که بسته‌های فرهنگی و بصیرتی در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به شبهاتی که مطرح می‌شود، کتاب، بررسی احکام و پاسخ به شبهات را در قالب محصولات فرهنگی مختلف برای استفاده زائران در برنامه داریم. مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین درباره اینکه رویکرد این بسته‌ها بیشتر به شور حسینی مربوط است یا مباحث قرآنی را نیز شامل می‌شود، گفت: محصولاتی که در قالب این بسته‌های فرهنگی ارائه می‌شوند بیشتر رویکرد فرهنگ اربعین را شامل می‌شوند، ولی مباحث قرآنی نیز در آنها مورد توجه قرار گرفته است. وی با اشاره به اینکه سبک زندگی اسلامی، بصیرت‌بخشی، فرهنگ ایثار، مقاومت و شهادت نیز در قالب این بسته‌ها ارائه می‌شوند، تاکید کرد: در موضوع ایثار و مقاومت طی مراسم اربعین، روحیه مقاومت، استکبارستیزی، طاغوت‌ستیزی، روحیه پایبندی بر ارزش‌ها و صبر در مشکلات موجود که نمونه‌های مطلوبی از آنها را در اختیار داریم مطرح و ارائه می‌شود. افتخاری در بخش دیگری از سخنانش به طرح مباحث مربوط به خانواده شهدا، جامعه قرآنی، دانشگاهیان و ... اشاره کرد و گفت: برنامه‌هایی در این حوزه‌ها نیز در نظر گرفته شده است که با تلاش و همکاری حوزه‌های علمیه در مناطق مختلف به اجرا در می‌آید. مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین همچنین یادآور شد: در حوزه فعالیت قرآنی نیز می‌توان به استفاده از برخی نخبگان قرآنی برای مراسم اربعین در دوره‌های زمانی مختلف اشاره کرد. جریان عظیم اربعین حسینی می‌تواند فرصتی برای استفاده و حضور این افراد در ضمن تعاملاتی که برقرار می‌شود باشد.

ادامه

جشن ميلاد امام علي (ع) در حرم امام حسين (ع) برگزار شد

اين جشن باشكوه از سوي بعثه مقام معظم رهبري و در شب ميلاد حضرت علي (ع) در حرم سيدالشهدا (ع) برگزار شد و در آن حجت الاسلام اويسي درباره مناقب و ويژگي هاي اميرالمومنين (ع) سخنراني كرد. در اين جشن با شكوه كه با توزيع گل و شكلات همراه بود، انبوه زائران با نغمه ها و مديحه سرايي حاج علي فراهاني از مداحان و ذاكران اهل بيت (عليهم السلام) همراهي كردند. جمعيت حاضر در مراسم تنها به ايرانيان مختص نبود و صدها نفر از زائران عراقي، لبناني، پاكستاني و ... نيز در ميان زائران ايراني حضور داشتند. از جلوه هاي زيباي اين جشن، حضور دهها زائر خردسال بود كه با پدران و مادران خود در اين جشن شركت كردند و كودكانه، براي اهل بيت(ع) شادي كردند.

ادامه

تفسیر و توضیح آیات تلاوت شده توسط سیدالشهدا(ع) از مدینه تا کربلا

حمید مروجی طبسی، کارشناس مسئول آموزش بعثه مقام معظم رهبری در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، درباره کتاب «آیات قرآن در کلام و نهضت حسینی(ع)» که به‌زودی رونمایی می‌شود، گفت: این کتاب شامل آیاتی است که امام حسین(ع) در هنگام خروج از مدینه به سمت مکه و در مسیر حرکت از مکه به کربلا و در روز عاشورا قرائت کرده و یا آیاتی است که سر ایشان بر روی نیزه تا شام تلاوت کرده‌اند. این آیات جمع‌آوری شده است و در ویراست اول کتاب که منتشر شده با تکرار در چند نوبت آورده شده است که ۴۰ آیه از آیات تلاوت شده حضرت با تکرار و ۳۲ آیه نیز بدون تکرار بیان و آورده شده و تفسیر آیات به صورت مختصر از چهار تفسیر نمونه اثر آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، ‌المیزان نوشته علامه طباطبایی،‌ ‌نور اثر حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی و تسنیم اثر آیت‌الله العظمی جوادی آملی ارائه شده است. وی با بیان این مطلب، در ادامه توضیحاتش افزود: ترجمه هر کدام از آیات تلاوت شده نیز آورده شده است و شأن تلاوت آن آیات توسط امام حسین(ع) که بر مبنای چه اتفاقی قرائت شده بیان شده است. همچنین تفسیر آیات نیز در کنار این توضیحات در کتاب آمده است. مسئول کارگروه آموزش و تولید محتوای کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین درباره اینکه چرا به فکر نگارش این کتاب افتاده است، توضیح داد: با توجه به حوزه فعالیتی که درباره مبلغان برای شرکت در موسم اربعین و کاروان‌های عتبات عالیات دارم و بر اساس نیازی که در این دو حوزه احساس شده است، با مشورت اساتید و کارشناسان مرتبط با این حوزه به این نتیجه رسیدیم که باید متنی آماده شود که بتواند منبع و مرجعی معتبر برای این حوزه باشد و در عین حال به صورت مختصر ارائه شود و کاربردی نیز باشد که علاوه بر اینکه قابلیت استفاده برای مبلغان را داشته باشد، عموم مردم هم بتوانند از آن استفاده کنند. مروجی در ادامه توضیحاتش افزود: این موضوع به صورت پراکنده در کتب تاریخی و مقاتل مختلف آورده شده، ولی دسته‌بندی نشده است و مطالب مختلفی را علاوه بر موضوع آیات قرآنی تلاوت شده از سوی امام حسین(ع) شامل می‌شود، از این‌رو قابل استناد نیست. علاوه بر این، آیات از سوی امام تفسیر شده که در منابع جداگانه آورده و به صورت مفصل کار شده است. اثر تدوین شده حاضر مورد استناد است که در مسیر حرکت سیدالشهدا(ع) از مدینه به کربلا و در مقطعی خاص از تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است. وی درباره تعداد فصول و مباحث هر کدام از آنها چنین گفت: این اثر در چهار فصل نگاشته شده است. در فصل اول آیات تلاوت شده توسط امام در مدینه و در هنگام ورود به مکه بیان شده‌ است. در فصل دوم آیاتی آورده شده است که سیدالشهدا(ع) در مسیر مکه به کربلا بوده‌اند. آیاتی که در روز عاشورا و طی ایراد سخنرانی و خطبه و در بالای سر شهدای کربلا تلاوت شده‌اند در فصل سوم بیان شده است. فصل پایانی نیز شامل آیاتی است که سر مقدس در بالای نیزه تلاوت کرده است. مسئول کارگروه آموزش و تولید محتوای کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین عنوان کرد: به منظور چاپ ویراست دوم این کتاب که به زودی راهی بازار نشر می‌شود،‌ به پررنگ کردن بخش تبلیغی وجوه مختلف اربعین پرداخته‌ایم. این کارشناس در ادامه سخنانش اظهار کرد: در پایان هر آیه برداشت‌هایی ارائه می‌شود که هر کدام از آنها یک درس به شمار می‌آید و از هر کدام از آیات به همراه این برداشت‌ها می‌توان در قالب نهضت حسینی استفاده کرد. به این صورت که هر آیه پیام خاص خود را دارد که هر یک به صورت نکته‌وار همانند تفسیر نور و نمونه بیان شده است. نویسنده این کتاب در توضیحات بیشتر پیرامون این مطلب گفت: هر آیه در جای خود،‌ نکاتی را به صورت خاص ارائه می‌کند. شرح اینکه هر آیه چه پیام‌هایی را می‌تواند در پرتو نهضت حسینی(ع) داشته باشد به طور تفصیلی مطرح شده است. مروجی همچنین اظهار کرد: قرار است به ویراست دوم این کتاب، فصل پنجم افزوده شود که در قالب تحلیل محتوا و گفتمانی که امام حسین(ع) در جمع‌بندی آیات مطرح کرده ارائه شده است و این محتوا بیانگر آن است که حضرت چه رویکردی را درباره نهضت آموزش قرآن کریم داشته‌اند. وی با اشاره به اینکه ویراست دوم اکنون در مرحله دسته‌بندی و جمع‌آوری است،‌ درباره آیاتی که در این اثر ارائه شده است عنوان کرد: نمی‌توان این گونه گفت که آیات تلاوت شده از سوی حضرت مربوط به سوره‌های خاصی از قرآن کریم هستند یا بیشتر آیات از سوره‌ای خاص بیان شده‌اند. در عین حال باید گفت که آیات از سور مختلف قرآن کریم از جمله سوره‌های بقره، آل عمران، توبه و... بوده است. کتاب «آیات قرآن در کلام و نهضت حسینی(ع)» به کوشش کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین در قطع رقعی، به شمارگان هزار نسخه به چاپ رسیده است و ویراست دوم نیز از سوی همین مرکز به چاپ می‌رسد.

ادامه

گزارش تصویری از اولین جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سال 96

به گزارش کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی، نخستین جلسه این کمیته در سال 96 با موضوع بررسی سیاست‌ها و راهبردهای فرهنگی، آموزشی و تبلیغی اربعین عصر دیروز، 20 فروردین‌ماه در محل سازمان حج و زیارت برگزار شد. جهت مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک نمایید

ادامه
<< <
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >> صفحه 1 از 140
Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات