ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت: راهپيمايي ميليوني اربعين محور همبستگي امت اسلام است

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدعلي قاضي عسكر، نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت، امروز در ديدار با حجت‌الاسلام والمسلمين ابوالقاسم يعقوبي، نماينده ولي فقيه در استان خراسان شمالي و امام جمعه بجنورد، با اشاره به ولايتمداري مردم اين استان، اظهار كرد: مردم خراسان شمالي تاكنون به‌خوبي در مسير انقلاب و نظام بوده‌اند و علاقه‌مندي ويژه‌اي به رهبر معظم انقلاب دارند كه اين موضوع را در سفر رهبري به اين استان به‌صورت ويژه به نمايش گذاشتند. وي در ادامه با اشاره به در پيش بودن ايام اربعين، افزود: مسأله اربعين به تعبير رهبري يك شبه اعجاز است؛ زيرا در اوضاعي كه تهديدها و خطرهاي مختلفي مردم را تهديد مي‌كند، اين جمعيت عظيم از گوشه و كنار جهان به راهپيمايي اربعين مي‌آيند. حجت‌الاسلام قاضي عسكر با بيان اينكه تجمع ميليوني اربعين جلوه‌هاي زيبايي دارد كه هنوز ما نتوانسته‌ايم اين جلوه‌ها را آن‌طور كه بايد و شايد به مردم معرفي كنيم، اضافه كرد: تجمع مردمي به طور كامل هدايت‌شده نيست؛ بلكه مردمي بوده و عاشقان اباعبدالله الحسين (ع) از گوشه و كنار جهان همانند قطراتي جمع شده و بدون اينكه به كسي آزار و آسيبي برسانند به اقيانوس تبديل مي‌شوند. وي ادامه داد: ويژگي ديگر تجمع اربعين اين است كه تنها مختص شيعيان نيست؛ زيرا اهل سنت، مسيحيان و اقوام مختلف از گوشه و كنار دنيا در اين اجتماع شركت مي‌كنند. به گفته حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي عسكر حضور اهل سنت عراق و ديگر كشورهاي اسلامي و پيروان ساير مذاهب در تجمع اربعين حسيني اين نويد را مي‌دهد كه در آينده اربعين نماد وحدت ملت‌هاي مقاوم و مبارز در سطح بين‌المللي شده و همه مستضعفان جهان حول اين محور تجمع كنند. وي با بيان اينكه ويژگي سوم تجمع اربعين اخوت ديني و اسلامي آن است كه در هيچ كجاي دنيا نظير ندارد، اظهار كرد: در اين تجمع در حالي كه مردم عراق زائران را نمي‌شناسند، در خانه‌هاي خود را با افتخار و بدون هيچ توقعي به روي زائران باز كرده و براي پذيرايي از زائران التماس مي‌كنند. نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت با بيان اينكه راهپيمايي اربعين عشق و علاقه و معرفت عجيبي در مردم به وجود آورده است، اظهار اميدواري كرد كه حركت اربعين در آينده‌اي نزديك همبستگي بين‌المللي را به وجود بياورد؛ زيرا به گفته او با وجود اينكه راهپيمايي اربعين در ابتدا حركتي شيعي محسوب مي‌شود اما امام حسين (ع) متعلق به همه مردم جهان است. وي با تأكيد بر اينكه ما بايد اين الگو را در سطح بين‌المللي معرفي كنيم، تصريح كرد: تجمع عظيم اربعين مي‌تواند به محور وحدت و همبستگي امت اسلام و همه ملت‌هاي آزاده جهان تبديل شود. حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي عسكر در پايان با اشاره به حضور نزديك به 100 هزار زائر ايراني در مراسم عاشوراي امسال در عتبات عاليات، خاطرنشان كرد: پيش‌بيني مي‌شود شمار زائران ايراني در تجمع ميليوني اربعين امسال نسبت به سال گذشته 30 الي 40 درصد افزايش يابد.

ادامه

تجمع زائرين اربعين حسيني در استان قم

اولين جلسه هماهنگي طرح تجمع زائرين اربعين حسيني استان قم در تاريخ 95/08/03 در محل اداره حج و زيارت استان برگزار گرديد. در اين جلسه حجت الاسلام و المسلمين عسكري رابط كميته فرهنگي اربعين و نماينده بعثه مقام معظم رهبري در منطقه قم به تشريح برنامه هاي تجمع بزرگ زائرين اربعين حسيني پرداخت و از شركت كنندگان تقاضا كرد كه با تمام ظرفيت وارد شوند و همت كنند تا برنامه ها به نحو احسن انجام شود. در ادامه حجت الاسلام و المسلمين چهل اختراني مسئول هيئات مذهبي استان قم قول داد كه هماهنگي لازم را جهت شركت هيئت هاي مذهبي انجام دهند. نمايندگان سازمان تبليغات، موكب حضرت فاطمه معصومه (س)، معاونت تبليغ حوزه و معاونت فرهنگي شهرداري نيز قول همكاري در برگزاري موكب نمادين در غرفه هاي نايب الشهداء، قرارگاه خاتم و شهداي مدافع حرم را دادند. در ادامه حجت الاسلام مبيني به تشريح برنامه هاي صدا و سيماي استان قم در ايام اربعين بويژه در برگزاري اجتماع عظيم زائرين اربعين پرداخت. لازم به توضيح مي باشد كه همايش ملي زائرين اربعين روز جمعه 95/08/14 برابر با 4 صفر با شركت زائرين اربعين حسيني در مصلي استان قم ساعت 10 الي 11/30 برگزار مي گردد.

ادامه

شبكه هاي دو و سه سيما ركوردار برنامه‌هاي مناسبتي اربعين

علي اصغر پور محمدي در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما افزود: تقريباً همه شبكه هاي تلويزيوني برنامه هاي خود را براي مناسبت اربعين ارائه داده اند و برنامه هاي مناسبتي اربعين مشخص شده است. وي گفت: بيشترين حجم برنامه هاي مناسبتي اربعين به ترتيب مربوط به شبكه هاي دو، سه و يك سيماست و نخستين برنامه اي كه قرار ‌است پخش شود برنامه مغناطيس از شبكه دو سيماست كه در همين روزها پخش آن آغاز خواهد شد. مدير شبكه سه سيما افزود: شبكه هاي دو و سه سيما مسئوليت پوشش راهپيمايي بزرگ اربعين را از مسيرهاي جداگانه بر عهده دارند كه از ابتداي ماه صفر برنامه هاي خود را به صورت زنده يا توليدي روي آنتن مي برند. پور محمدي با اشاره به مستندهاي ساخته شده به مناسبت بزرگترين اجتماع مردمي جهان گفت: علاوه بر برنامه هاي تبييني، تبليغي و ارشادي شبكه هاي مختلف سيما، مستندهاي خوبي هم ساخته شده كه در اين مناسبت از تلويزيون پخش خواهد شد. وي افزود: حجم برنامه هاي سيما به قدري زياد است كه به زودي جلسه اي براي تعديل برنامه ها برگزار مي كنيم و اميدواريم با هر چه بهتر برگزار شدن راهپيمايي اربعين ما هم بتوانيم برنامه هاي بهتري را تقديم مردم كنيم.

ادامه

آخرين تصميمات ستاد مركزي اربعين حسيني درباره چگونگي اعزام زائران

مدير اجرايي و سخنگوي ستاد مركزي اربعين طي گفت و گويي با اشاره به تصميم كميته حمل و نقل و سوخت براي تسهيل اياب و ذهاب زائران اظهار داشت: به منظور تسهيل و روان سازي موضوع رفت و آمد زائران گرامي به كشور عراق، پيش فروش بليط‌هاي اتوبوس از امروز مورخ چهارم آبان ماه سال جاري به صورت كارواني از پايانه هاي مسافربري آغاز شد. 🔻 وي با تاكيد بر اينكه تك فروشي بليت ها از تاريخ بيستم آبان ماه جاري آغاز خواهد شد، افزود: به دليل يك سر خالي بودن اتوبوس ها، كميته حمل و نقل و سوخت مقرر كرد قيمت اتوبوس ها به دو برابر افزايش يابد و هزينه پاركينگ صفر مرزي نيز به مبلغ پنج هزار تومان به ازاي هر روز از زائران دريافت شود. 🔻 آقاي گودرزي بار ديگر داشتن بيمه براي كليه زائران اربعين حسيني را الزامي دانست و بيمه دانا را تنها شركت مورد توافق جهت پوشش بيمه اي زائران اربعين حسيني معرفي كرد و از همه كساني كه قصد سفر به عتبات عاليات در ايام اربعين را دارند، خواست با همراه داشتن بيمه‌نامه و ساير مدارك شناسايي از جمله رواديد و گذرنامه، مسؤلان اين ستاد را در انجام هرچه بهتر اين سفر زيارتي همراهي كنند.

ادامه

صداوسيما: تلاش مي‌كنيم صداي اربعين به گوش همه مردم برسد

سيد عباس فاطمي نويسي در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما افزود: معاونت استان‌ها در بخش صدا 86 بسته30 دقيقه اي براي راديو اربعين تدارك ديده است و همچنين بين 5 تا 15 گروه واحد سيار و گزارشگراني به منظور پوشش اين راهپيمايي بزرگ براي شهرهاي مرزي پيش بيني كرده ايم. وي گفت: در حوزه سيماي استان‌ها همه مراكز از اين شور حسيني خواهند گفت و از آداب مختلف مردمي كه همگي براي تبيين حماسه عاشورا و قيام اباعبدالله آمده اند برنامه و مستند سازي خواهند كرد و همچنين مستند سازي هاي سال هاي گذشته نيز باز پخش خواهد شد. رئيس مركز سيماي استان‌هاي رسانه ملي افزود: مراكز سيماي استان ها در خوزستان، ايلام و كرمانشاه برنامه هاي متنوع و متعددي از پوشش تردد از مرز و ارتباط زنده با كشور عراق دارند، همچنين تلويزيون اشراق عراق نيز در بخشي از برنامه هاي تهيه شده مركز ايلام تغذيه مي كند. فاطمي گفت: فرستنده هاي راديويي و به ويژه فرستنده هاي مرزي كه امكان رله و تقويت راديو اربعين را دارند به خصوص در ايامي كه راهپيمايي اربعين به اوج خود مي رسد به اين امر اختصاص مي يابند و تلاش بر اين است كه از نظر فني صداي اربعين را به گوش همه مردم برسانيم به ويژه در مبادي خروجي و ورودي كشور بر اين امر اهتمام بيشتري مي شود.

ادامه

ديدار سركنسول ايران با مقام هاي استان بابل درباره اربعين

مسعود حسينيان در اين سفر با استاندار و مسئولان نظامي و انتظامي استان بطور جداگانه ديدار كرد و راه هاي تسهيل زيارت اربعين را مورد بحث و بررسي قرار داد كه به گفته مسئولان اين كنسولگري تصميماتي نيز در پي اين ديدارها اتخاذ شد. حسينيان سپس در اتاق عمليات منطقه بابل حاضر شد و با فرماندهان امنيتي نيز در خصوص بحث تامين امنيت زائران ايراني كه از مسير حله به كربلا سفر مي كنند، گفت وگو كرد. امنيت زائران و خدمات رساني بويژه حمل و نقل و تغذيه و اسكان، از جمله موضوعاتي است كه ستاد تسهيل زيارت اربعين به رياست سفير ايران در عراق از دستكم 3 ماه قبل امور مربوط به آن را آغاز كرده است و تاكنون چندين جلسه هماهنگي ستاد در شهرهاي كربلا و نجف و بغداد برگزار شده است. اعضاي اين ستاد ، بويژه سفير ايران در طول ماه هاي گذشته بطور مستمر با مقام هاي عراقي از جمله وزارت خانه هاي كشور، خارجه، دفاع و حمل و نقل جلساتي برگزار كرده اند. براساس تصميمات اتخاذ شده براي اربعين امسال ، كليه زائران ايراني مي بايست مدارك قانوني شامل گذرنامه معتبر و ويزاي عراق داشته باشند و از ورود غير قانوني اجتناب كنند. محاكم قضايي عراق براي ورود غير قانوني اتباع خارجي به اين كشور بين 2 تا 5 سال زندان تعيين مي كنند.

ادامه

میزبانی کمیته فرهنگی آموزشی ستادمرکزی اربعین کشور از فعالین عرصه قرآنی عراقی در مشهد مقدس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین، گام دوم میزبانی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین کشور از فعالین عرصه قرآنی عراقی در مشهد مقدس برگزار می گردد. سعید غضنفری دبیر کمیته فرهنگی آموزشی ستادمرکزی اربعین کشور با اشاره به حضور بیش از 50 نفر از فعالان و موکب داران عرصه قرآنی کشور عراق از برنامه های پیش بینی شده برای این برنامه از جمله برگزاری هم اندیشی های قرآنی با حضور اساتید برتر قرآنی و همچنین نشست های تخصصی میان فعالین قرآنی ایران و عراق خبر داد ایشان با بیان این نطلب که  مواکب قرآنی که مقر شده است در مسیر پیاده روی زایرین برپاشود نیاز به هم افزایی و هماهنگی بیشتر در این زمینه با برادران و خواهران عراقی خواهد داشت و اشاره کردند  این اتفاق در ادامه میزبانی از موکب داران عراقی  گام دوم برقراری ارتباط مستقیم و موثر با موکب داران عراقی می باشد ایشان با اشاره به حضور 5 روزه این موکب داران و فعالین عرصه قرآنی و جلسات انتقال تجارب و پرداختن به مباحث تخصصی قرآنی و موکب داری قرآنی این برنامه را جزو موثرترین برنامه های کمیته فرهنگی آموزشی دانستند و ضمن امیدواری جهت حمایت در ادامه اینگونه برنامه ها، فرصت را برای فعالین قرآنی ایران نیز مغتنم برشمردند  

ادامه

معاون حج و زيارت: 2300 دفتر زيارتي از زائران اربعين نام نويسي مي كنند

حميد محمدي روز سه شنبه در گفت وگوي با ايرنا افزود: سامانه سماح (سامانه ثبت نام زيارت اربعين) علاوه بر صرفه جويي در هزينه رفت و برگشت و طي مسيرهاي اضافي در سطح شهر و اتلاف وقت، مكان امني است كه تمام امورات مربوط به زائران اربعين در آن انجام مي گيرد. وي خاطر نشان كرد: پرداخت هزينه هاي بيمه، عوارض خروج، صدور ويزا و ديگر اعمال مورد نياز زائران در اين سامانه با استفاده از رمز دوم عابر بانك به راحتي قابل انجام است. وي اظهار كرد: تاكنون حدود 100 هزار ويزا از طريق اين سامانه براي ثبت نام كنندگان كه مراحل قانوني خود را به درستي به انجام رسانده اند صادر شده است و اين روند تا پايان تمام ثبت نام شده ها ادامه خواهد داشت. معاون سازمان حج و زيارت همچنين تاكيد كرد: مشتاقان حضور در آيين اربعين حسيني مراقب ترفندهاي كلاهبرداران باشند؛ چرا كه كلاهبرداران، وعده هايي از قبيل ويزاي ارزان قيمت را به متقاضيان مي دهند. وي، اظهار داشت: طي چند روز گذشته تاكنون اعضاي يكي از كاروان هاي به دام افتاده يكي از شركت هاي كلاهبردار به دليل صدور ويزاي جعلي مجبور به بازگشت از شهر مقدس نجف اشرف به ايران شد. وي خاطر نشان كرد: عده اي نيز كه از همين طريق اما به صورت انفرادي اقدام به سفر به عتبات عاليات كرده بودند به دليل جعلي بودن رواديد، گرفتار مسايل قانوني كشور عراق شده اند. معاون سازمان حج و زيارت از مردم خواست مراقب انواع ترفندهاي كلاهبرداري باشند و براي ثبت نام، تنها با مراجعه به دفاتر زيارتي اين سازمان يا دفاتر پستي و يا با ورود به سامانه سماح اقدام به نام نويسي كنند.

ادامه

سركنسول ايران در كربلا در گفتگو با پايگاه اطلاع رساني حج: به طور دائم اوضاع امنيتي عراق را به منظور راه پيمايي اربعين رصد مي‌كنيم

مير مسعود حسينيان افزود: امسال عمليات آزادسازي موصل آغاز شده و طبق آخرين خبرها اين عمليات با موفقيت‌آميز همراه بوده است و در مجموع از لحاظ امنيتي نگراني خاصي نداريم. وي اظهار داشت: از آنجايي كه مسووليت كميته سياسي و كنسولي ستاد مركزي اربعين بر عهده وزارت امور خارجه است، امسال توانسته‌ايم بهتر از سال گذشته در اين زمينه عمل كنيم و خوشبختانه با تمهيداتي كه پيش بيني شده است اميدواريم زائران امسال با مشكلي خاصي مواجه نشوند. سركنسول جمهوري اسلامي ايران در كربلا با اشاره به درخواست قشقاوي معاون كنسولي وزارت خارجه مبني بر اينكه مردم صدور ويزا را به روزهاي آخر موكول نكنند، تصريح كرد: همانطور كه اشاره كردم امسال برنامه‌ريزي‌هاي خوبي براي حضور مناسب مردم در اربعين حسيني انجام شده است و با پيگيري امور مربوط به پذيرايي و استقبال و خروج زائران از عراق، در صدديم اشكالات سال گذشته را به حداقل برسانيم. حسينيان با تاكيد دوباره بر لزوم ثبت نام زائران در سامانه سماح گفت: كساني كه قصد حضور در اربعين را دارند بايد به سامانه سماح مراجعه كنند و وقتي زائران از طريق سامانه سماح براي دريافت ويزا اقدام مي كنند ما با موضوعاتي مثل جعل ويزا مواجه نخواهيم شد. وي با بيان اينكه برخي نبايد به اين اميد داشته باشند كه بخواهند بدون ويزا از مرز عبور كنند، تاكيد كرد: با تمهيداتي كه در نظر گرفته شده به كسي اجازه داده نمي شود كه بدون ويزا از مرز خارج شود و چنانچه فردي بدون ويزا در عراق حضور يابد برخورد سختي از جانب مسئولان عراقي با وي خواهد شد.  

ادامه

حجت الاسلام والمسلين احمدي: راهپيمايي اربعين امسال به نيابت از شهدا برگزار مي‌شود

حجت الاسلام والمسلمين حميد احمدي در پايان نشست كميته اطلاع رساني ستاد اربعين اظهار داشت: مهمترين كار اين كميته فرهنگ سازي توجيه و آموزش مردم براي اين سفر مهم است كه زائران ايراني به كشور ديگري مي روند. وي با تشريح برنامه هاي كميته فرهنگي و آموزشي ستاد اربعين پيش از اعزام گفت: چهاردهم آبان با حمايت و پشتيباني استانداري ها و كميته هايي كه در استان‌ها شكل گرفته اند تجمعي ملي در مصلي هاي سراسر كشور برگزار مي شود و پنجشنبه اين هفته نيز جلسه اي در قم با حضور دست اندركاران رسانه، عكاسان و مستند سازان برگزار مي شود تا برنامه ها و سياست هاي فرهنگي به آن‌ها منتقل شود. رييس كميته فرهنگي و آموزشي ستاد اربعين با بيان اينكه با همكاري سازمان اوقاف و امور خيريه حدود 1100 مبلغ و مبلغه به كشور عراق اعزام مي شوند گفت: ثبت نام مبلغان درحال انجام است و هفته آينده جلسات آموزشي به منظور توجيه و ابلاغ سياست ها و موارد ماموريت آنان در طول اين راهپيمايي بزرگ برگزار مي شود. وي با بيان اينكه حدود 10 هزار روحاني از سراسر كشور به اين راهپيمايي اعزام مي شوند گفت: با همكاري خوب حوزه علميه قم براي همه اين روحانيون دوره هاي آموزشي برگزار مي كنيم. وي با اشاره به فراخوان آثار ادبي هنري تحت عنوان «سوگواره عبرات» افزود: اين سوگواره با همكاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي صادر شده و هدفش اين است كه در طول اين سفر آثار و ايده هاي خوب اهل ادب و هنر را در حوزه هاي شعر، نگارگري، نقاشي، تصويرگري، عكس و فيلم جمع آوري كند. رييس كميته فرهنگي و آموزشي ستاد اربعين گفت: امسال مراسم سخنراني هاي متمركز در عتبات به نسبت سال گذشته سه برابر افزايش پيدا كرده است و در 40 نقطه با حضور سخنرانان و مداحان برجسته كشور برگزار خواهد شد. وي افزود: علاوه بر سخنراني‌ها، اجراي نمايش‌هاي آييني موسسه اوج، تئاترهاي خياباني با مشاركت گروه هاي مردمي را خواهيم داشت و ازخانواده شهداي مدافع حرم در سطح بين المللي تجليل خواهد شد. وي با اشاره به اجراي بخش‌هاي قرآني در راهپيمايي اربعين گفت: با كمك تشكل هاي قرآني ايران و عراق موكب‌هاي ويژه قرآني داير شده است تا كرسي‌هاي تلاوت و برنامه‌هاي همخواني قرآن را نيز داشته باشيم. رييس كميته فرهنگي و آموزشي ستاد اربعين با بيان اينكه متناسب با گروه‌هايي كه اعزام مي شوند كتب و محصولاتي را توليد كرده ايم گفت: براي مبلغان، كتاب «كامل الزيارات» و براي اصحاب رسانه «پيام‌هاي آموزشي و فرهنگي اربعين حسيني» متناسب با سياست هاي رسانه اي و همچنين براي افرادي كه به عنوان كارگزار به اين سفر معنوي مشرف مي شوند كتابي با همان مضامين و مجموعا 17 اثر آماده كرده ايم كه علاقه مندان مي توانند از طريق سامانه «العربعين» در قالب نرم افزار، آن‌ها را تهيه كنند.

ادامه
<< <
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >> صفحه 1 از 81
Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات