ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


مسير پياده‌روي اربعين و موقعيت موكب‌هاي ايراني


مسير ۸۰ كيلومتري جاده نجف تا كربلا را در روزهاي منتهي به اربعين حسيني مي‌توان آسماني‌ترين مسير اين كره خاكي دانست. در اين مسير موكب‌هاي بسياري به زائران خدمت‌رساني مي‌كنند كه ۱۰ موكب توسط ايراني‌ها اداره مي‌شود.

به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از كربلاي معلي، همه ساله در ايام منتهي به اربعين حسيني، زائران و عشاق ثارالله مسير نجف تا كربلا را به عنوان يك سنت حسنه با پاي پياده طي مي‌كنند.

در مسير زائران موكب‌ها و خيمه‌هاي فراواني براي پذيرايي برپا شده است كه صحنه‌هاي بسيار زيبايي را خلق مي‌كنند. اكثر مردم قبايل و عشاير مختلف در اين مسير خيمه و چادر برپا كرده و با تمامي دارايي خود حتي به اندازه قرص نان يا با شستن پاي زائران به مردم خدمت مي‌كنند و اين خدمت را براي خود افتخاري بزرگ مي‌دانند.

در طول مسير علاوه بر موكب‌ها و خيمه‌هاي كوچك، خيمه‌هاي بزرگ و درمانگاه‌هايي وجود دارد كه براي استراحت و درمان مناسب‌تر هستند.

اين مسير از خروجي شهر نجف تا حرم مطهر حضرت عباس (ع) توسط تيرهاي روشنايي، از ۱ تا ۱۴۵۲ نشانه‌گذاري شده است، فواصل اين تيرها از يكديگر تقريبا ۵۰ متر است كه شاخص بسيار خوبي براي زائران پياده به شمار مي‌رود.

در ميانه اين مسير شهر حيدريه (خان نص) واقع شده كه كليدي‌ترين نقطه مسير و محلي براي تأمين امكانات و لوازم و… است، همچنين حد فاصل حيدريه تا هنديه و سه راهي طويريج، به علت وجود نخلستان‌ها و مسير‌هاي فرعي شاهد بيشترين انفجارات بوده است و نسبت به ساير قسمت‌هاي مسير بايد محتاط‌تر عمل كرد.

 

شماره میله

عنوان موقعیت/خدمات

درمان جاده‌ای

تقاطع

ایست بازرسی

موکب‌های ایرانی

توضیحات

1

 

*

 

 

تقاطع جاده‌های کربلا و حولی-آغاز جاده یا حسین

70

 

 

*

*

سیطره نجف_موکب مختار ثقفی

90

*

 

 

 

 

172

*

 

 

 

 

186

 

 

 

*

چادر تبلیغی و درمانی

202

 

 

 

*

موکب ستاد بازسازی عتبات

216

 

 

 

*

موکب طرف البراق

228

 

 

 

*

موکب/چادر تبلیغی و درمانی

286

 

 

 

*

موکب امام رضا(ع)

287

*

 

 

 

 

414

*

 

 

 

 

429

 

 

 

*

چادر تبلیغی و درمانی

576

*

 

 

 

بیمارستان حیدریه

621

*

 

 

 

 

674

 

 

*

 

سیطره حیدریه

712

 

 

 

*

چادر تبیلغی و درمانی

879

*

 

 

 

 

890

 

 

 

*

موکب شباب قاسم

960

 

 

*

 

سیطره کربلا

1041

 

 

 

*

موکب شباب امیرالمؤمنین

1292

 

*

 

 

ورودی کربلا

1452

 

 

 

 

حرم حضرت عباس(ع)

 

ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: نقشه

مطالب مشابه


35704
از ابداع 30 طرح نذری تا ارتباط‌گیری با عشیره‌های عراقی
مسئول دو موکب شباب العلویون و فاطمةالزهرا(س) درباره فعالیت‌هایی که در ایام اربعین سال گذشته و برنامه‌های سال جاری دارد،‌ اظهار کرد: سال گذشته 30 طرح نذری را راه‌اندازی کردیم تا هر کس بنا به وسع خود در این طرح شرکت کند که نذورات شامل برنج، گوشت، پتو، موکت و ... بود.
 1396/02/06
35680
رویکرد مردمی اربعین حفظ شود
عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و معاون اداره کل فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید رویکرد مردمی اربعین را حفظ کرد،‌ افزود: عشق و ارادت مردم در کانال مردمی می‌تواند اثربخشی بسیار بهتری را به منصه ظهور و بروز برساند.
 1396/02/03
35672
حضور مبلغه های اربعین در مسابقات بین‌المللی قرآن
مسئول شورای راهبری بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به حضور نخستین بار بانوان در مسابقات قرآن کریم از جمله مبلغات مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی، اظهار کرد: این اقدام می‌تواند سبب پویایی جامعه قرآنی بانوان و بازتعریف تعامل آنان با جهان اسلام باشد.
 1396/02/02

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات