ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


ضرورت صیانت از ره‌آورد اربعین؛ اربعین، آغاز «سلوک انقلابی» برای منتظران فرج


سفر را زمانی پایان است که به مقصد رسیده باشی حال‌آنکه اینان مقصدشان را نه زمین کربلا که عرش خدا گرفته‌اند و برای وصال به این مقصد بسی راه طولانی است و ما هنوز در ابتدای راه.

در ادامه یادداشتی پیرامون ضرورت صیانت از ره‌آورد سفر اربعین با عنوان «سلوک انقلابی» را به قلم حجت‌الاسلام سید منصور موسوی می‌خوانید.

 

با پایان یافتن ایام اربعین و بازگشت مسافران به خانه، پرونده این سفر نیز تا سال آینده برای خیلی ها بسته شد و تنها گاه گاهی در میان زندگی روزمره با باز نمودن دفترچه خاطرات ذهنشان، یادش را گرامی میدارند و حسرت ایامش میکشند.

و اما در آن سو؛ گروهی هم هستند که بار سفر بر زمین نگذاشته و عزم سفر جزم‌تر کرده‌اند و حاضر به بازگشت نیستند. چراکه قائل به پایان سفر نیستند!

آری؛ سفر را زمانی پایان است که به مقصد رسیده باشی و مقصود حاصل شده باشد، درحالی که اینان مقصدشان را نه زمین کربلا که عرش خدا و مقصودشان را نه مزد ارباب که لقاء یار گرفته‌اند و برای وصال به این مقصدأ علی و حصول به آن مقصود والا، بسی راه طولانی است و ما هنوز در ابتدای راه.

این گروه؛ در پیاده‌روی اربعین آموخته‌اند که درطریق عشق، همیشه باید پیاده‌ی حسین باشند و این مسیر را نه با پایِ تَن که با پایِ دل باید رفت که اولی خستگی جسم می‌آورد و دومی نشاط روح؛ و حال که ازسفر ظاهری برگشته‌اند وخستگی جسم بیرون کرده، مراقب‌اند سفر معنوی شان متوقف نشود و نشاط روح از دست ندهند، که در این صورت خسرانی عظیم کرده‌اند.

و اگر من و تو هم می‌خواهیم، همچون این مسافران عاشق، این سفر را ادامه دهیم و لذت حرکت را بیشتر بچشیم باید آگاه و مراقب باشیم که اولا؛ عمل به تکالیف اعم از عبادی، سیاسی، علمی و... به مثابه حرکت و گام برداشتن به سوی مقصد است و هر چه سعی‌ات بیشتر، سرعت سیرت شتابان تر...

ثانیا؛ توجه به ضروریات حیات ازجمله خواب و خوراک و بهداشت درحکم استراحت بین مسیر می‌باشد و البته در نگاه کلی‌تر خود جزوی از حرکت است؛ لکن هوشیار باش که اگر زیاده ازحد شود و تبدیل به "لهو و لغو" از قافله عقب می‌مانی و سست می‌شوی.

ثالثا؛ مرتکب معاصی شدن، نه تنها مسافر را از حرکت بازمی‌دارد. بلکه او رابه منزل قبلی بازمی‌گرداند و روز از نو و روزی از نو ...

به امید آنکه مسافران اربعین، عظمت و جایگاه منحصر بفرد آن را بشناسند و بدانند که این حماسه نه یک سفر مادی و یا حتی زیارت معنوی! بلکه یک «سلوک انقلابی» در میان منتظران منتقمِ موعود است.

پس بیائیم؛ خود را از امروز برای فردا آماده کنیم که در چشم به هم زدنی اربعین سال آینده می‌آید و اگر آماده باشیم امید است که مسافر غریب کرب و بلا نیز از سفر طولانی غیبت بیرون بیایند و همراه با او این رزمایش شیعه را تبدیل به صحنه رزم واقعی کنیم و انتقام خون خدا بستانیم.

والسلام علی المشائین فی طریق الفرج ...


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: سلوک انقلابی - ره‌آورد سفر اربعین - سید منصور موسوی-ایام اربعین

مطالب مشابه


36488
جلسه موکب داران اربعین حسینی در تهران با حضور جمعی از مسئولان ستاد مرکزی اربعین و رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برگزار شد.
در این جلسه ضمن ارائه پیش نویس فرهنگی موکب های خدماتی در موسم اربعین از سوی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی به سخنرانی پرداختند.
 1396/04/30
36487
رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین حسینی گفت: پیش‌بینی می‌شود در اربعین امسال روزانه 6 میلیون وعده غذایی با همت خیرین تهیه و بین زائران توزیع شود.
حسن پلارک درباره مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین گفت: در اربعین سال گذشته روزانه در مجموع 4 میلیون و 500 پرس غذا در قالب 3 وعده غذا در روز برای زائران اربعین حسینی تهیه و اهداء می‌شد، این در حالی است که پیش بینی ما برای امسال، روزانه 6 میلیون وعده غذا خواهد بود.
 1396/04/30
36482
دومین جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سال 96 برگزار شد؛
این جلسه باحضور ریاست محترم کمیته فرهنگی آموزشی واعضای کمیته فرهنگی : بعثه مقام معظم رهبری ، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ، مجمع جهانی اهل بیت ، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها ، مرکز مدیریت حوزه های علمیه ، سازمان حج و زیارت ، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی ، ستاد بازسازی عتبات عالیات ، سازمان اوقاف وامور خیریه ، نماینده وزارت کشور ، نماینده وزارت امور خارجه ، بسیج دانشجویی ، قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء ، معاونت فرهنگی سپاه ، شهرداری تهران و اشخاص وکارشناسان حقیقی وحقوقی برگزار شد
 1396/04/30

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات