ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


حجت الاسلام پارسانيا خواستار شد؛ ارائه نظريه پديده اربعين و ابعاد تمدني آن به جامعه علمي جهان


عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينكه اربعين پديده اي بي نظير در تاريخ بشري است، خواستار ارائه نظريه پديده اربعين و ابعاد تمدني آن به جامعه علمي جهان شد.

به گزارش خبرنگار الاربعین، حجت الاسلام والمسلمين حميد پارسانيا عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در همايش بين المللي اربعين حسيني که ازسوی کارگروه بین الملل کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سالن اجتماعات دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در كربلا برگزار شد بر لزوم ارائه نظريه پديده اربعين و ابعاد تمدني آن به جامعه علمي جهان تأكيد كرد.

وي با اشاره به ديدگاه پيتر برگر از جامعه شناسان مشهور غربي كه نظريه جدايي دين از زندگي بشر و از بين رفتن آخرين سنگر فرهنگ عمومي را تا پايان قرن بيستم مطرح مي كند، گفت: در دوراني كه سكولاريسم علم و سياست را فرا گرفته است، مردم كوچه و بازار نيز دين گريز خواهند شد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينكه برگر نظريه ديگري را در پايان قرن بيستم با عنوان «افول عقلانيت و افول سكولاريسم» مطرح مي كند، گفت: وي پس از انقلاب اسلامي ايران احساس كرد كه يك بازگشتي از سوي فرهنگ عمومي در كل جهان برخواسته است كه در اين زمينه انديشمندان عراقي تجربه 50 ساله خود را ببينند.

وي افزود: كشورهاي اسلامي در حاشيه كشورهاي غربي در حال طي مسير سكولار شدن علم و سياست و درگير شدن فرهنگ عمومي و نهادهاي علمي در اين ماجرا بودند، اما امروز و در ماجراي اربعين بازگشت به دين از دل فرهنگ عمومي مردم برخواسته است كه خود را در سياست جهاني و در نظام هاي علمي تحميل مي كند.

حجت الاسلام والمسلمين پارسانيا تصريح كرد: سياست جهان اسلام از اين حركت مردمي متأثر شده و سمت و سوي آن در حال تغيير است و اين نشست به عنوان بخشي از جامعه علمي است كه مي خواهد از اين فرصت استفاده و حق ديني و معنوي خود را براي ارائه تئوري هاي مناسب با آن استيفا كند.

وي با بيان اينكه اربعين هديه اي الهي است كه خداوند آن را از طريق امت اسلامي به جامعه علمي اهدا كرده و از اين هديه، حوزه علميه نجف و قم و مجامع علمي و دانشگاهي دو كشور بايد استفاده كنند، گفت: اربعين پديده اي بي نظير در تاريخ بشري است كه ابتدا محقق شده و بعد بايد نظريه مناسب آن را ارائه دهيم.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: پارسا نیا-شورای عالی انقلاب فرهنگی-اربعین-کمیته فرهنگی و آموزشی-بین الملل

مطالب مشابه


36685
بازگشایی مرز کمکی در اربعین امسال به منظور تسهیل تردد زائران
فرمانده نیروی انتظامی از بازگشایی مرز کمکی در اربعین امسال خبر داد و گفت: امیدواریم با بازگشایی مرز جدید در کنار مرزهای رسمی خودمان، شاهد تسهیل در تردد زائران باشیم.
 1396/05/23
36683
دیدار وزرای کشور ایران و عراق/ توافق برای ساماندهی هرچه بهتر مراسم اربعین
وزرای کشور ایران و عراق در نشست مشترکی بر فراهم کردن تسهیلات بیشتر برای زائران مراسم اربعین حسینی و گسترش همکاری‌ها در جهت حل موضوعات و مشکلات مشترک تاکید کردند.
 1396/05/22
36644
سفیر ایران در عراق اعلام کرد جزئیاتی از تازه‌ترین برنامه‌ها و پیش‌بینی‌ها درباره زائران اربعین حسینی
سفیر ایران در عراق به اشتیاق و علاقه زائران ایرانی در زیارت مرقدهای مطهر عتبات عالیات اشاره کرد و گفت: زائران ایرانی بعد از ورود به عراق علاقه‌مند هستند تا مرقدهای مطهر این کشور را زیارت کنند و در این زمینه پیش‌بینی‌های نیز انجام گرفته است.
 1396/05/18

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات