ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


حجت الاسلام والمسلمين واسطی: اربعين معجزه قرن بيست و يكم است.


استاد حوزه و دانشگاه، اربعين را معجزه قرن بيست و يكم خواند و گفت: تمام كارشناسان عالم هرآنچه دارند جمع كنند، توان بازسازي واقعه اربعين را با اين حجم جمعيتي و كيفيت بلوغ اخلاق و رفتار انساني نخواهند داشت.

به گزارش خبرنگار الاربعین، حجت الاسلام والمسلمين واسطی در نشست علمي اربعين و جامعه مهدوي كه به همت کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سالن جلسات دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در كربلا برگزار شد، پژوهش «اربعين تمدن ساز» را ارائه كرد و به توضيح سه پيشران در تبيين بحث خود پرداخت.

وي با بيان اينكه سه پيشران تمدن خواه باش، دنبال خدا بگرد و راهبرد معجزه قرن بيست و يكم را ببين در جهت تمدن سازي و استفاده از ظرفيت اربعين براي حركت تمدني مورد بررسي قرار مي گيرد و در مؤلفه سازي عامل اصلي به حساب مي آيند، گفت: اگر تمام امكانات را جمع كنيم نمي توانيم بين اراده هاي مردم يك هم افزايي ايجاد كنيم اما خدا مي تواند و اربعين به سمت آينده بشري راه هاي اساسي دارد.

استاد حوزه و دانشگاه در توضيح پيشران نخست، اين سؤال را مطرح كرد كه اگر از زائر اربعين مصاحبه بگيريم كه براي چه به كربلا آمده، دنبال چه مي گردد و در ذهنش چه مي گذرد، افزود: احتمال اينكه زائر پاسخ دهد براي عزاداري و مصيبت امام حسين (ع) و رفع حاجات و صفا و معنويت بسيار زياد است.

وي ادامه داد: پيشران تمدن خواه باش براي اين است كه فضاي اربعين به گونه اي ترسيم شود كه زائر در پاسخ به سؤال مطرح شده بگويد من براي زمينه سازي تمدن مهدوي آمده ام.

حجت الاسلام واسطی در تكميل پيشران نخست با بيان اينكه اربعين يك رجوع به امام حسين (ع) است گفت: كربلا شروع از مصيبت و عزا و حوادث آن و اربعين نفوذ به عمق اين چيده ها است، بنابراين بايد ديد تمدن خواهي به زائر ارائه شود كه اين ديد از فقط عزادار بودن به مطالبه گري سبك زندگي تغيير يابد.

وي با بيان پيشران دوم كه مي گويد دنبال خدا بگرد، افزود: در پيشران دنبال خدا بگرد بايد زمينه هاي ديد معامله و مطالبه گري به ديد ايثار و شهادت تبديل شود تا جامعه مهدوي شكل بگيرد.

اين پژوهشگر حوزوي در تبيين پيشران سوم كه از راهبرد معجزه قرن بيست و يكم سخن به ميان مي آورد، اربعين را معجزه قرن بيست و يكم خواند و گفت: تمام كارشناسان عالم هرآنچه دارند  جمع كنند، توان بازسازي واقعه اربعين را با اين حجم جمعيتي و كيفيت بلوغ اخلاق و رفتار انساني نخواهند داشت.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: اربعین-واسطی-همایش بین المللی-کمیته فرهنگی

مطالب مشابه


35704
از ابداع 30 طرح نذری تا ارتباط‌گیری با عشیره‌های عراقی
مسئول دو موکب شباب العلویون و فاطمةالزهرا(س) درباره فعالیت‌هایی که در ایام اربعین سال گذشته و برنامه‌های سال جاری دارد،‌ اظهار کرد: سال گذشته 30 طرح نذری را راه‌اندازی کردیم تا هر کس بنا به وسع خود در این طرح شرکت کند که نذورات شامل برنج، گوشت، پتو، موکت و ... بود.
 1396/02/06
35680
رویکرد مردمی اربعین حفظ شود
عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و معاون اداره کل فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید رویکرد مردمی اربعین را حفظ کرد،‌ افزود: عشق و ارادت مردم در کانال مردمی می‌تواند اثربخشی بسیار بهتری را به منصه ظهور و بروز برساند.
 1396/02/03
35672
حضور مبلغه های اربعین در مسابقات بین‌المللی قرآن
مسئول شورای راهبری بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به حضور نخستین بار بانوان در مسابقات قرآن کریم از جمله مبلغات مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی، اظهار کرد: این اقدام می‌تواند سبب پویایی جامعه قرآنی بانوان و بازتعریف تعامل آنان با جهان اسلام باشد.
 1396/02/02

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات