ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


برگزاری نشست علمی تخصصی روشهای روایتگری حماسه اربعین


نشست علمی تخصصی روشهای روایتگری حماسه اربعین با حضور حجج اسلام نجفی روحانی، وافی، محمدی و سرچاهی وبا استقبال روحانیون وراویان در سازمان حج وزیارت قم برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین، نشست علمی تخصصی روشهای روایتگری  حماسه اربعین با حضور حجج اسلام نجفی روحانی، وافی، محمدی و سرچاهی وبا استقبال روحانیون وراویان در سازمان حج وزیارت قم برگزار گردید.

در ابتدای نشست حجت الاسلام نجفی روحانی به  بررسی روش های گوناکون روایتگری حماسه اربعین حسینی پرداخته و تاکید نمودند لازم است روایتگران نهضت امام حسین علیه السلام  با روش های جدیدی مانند "واقعیت افزوده" و "عینک گوگل"  که در آینده نزدیک با آن رودر رو هستیم نیز مجهز شوند تا از این طریق معارف اهل بیت علیهم السلام را در میان اقشار مختلف جامعه بخصوص تحصیل کردگان وفرهیختگان ترویج نمود.

در ادامه نشست حجت الاسلام محمدی به معرفی شیوه اجرای برنامه خود که همان اجرا بر روی پرده متحرک بود پرداختند و طراح اصلی این نوع پرده خوانی را حجت الاسلام قدوسی معرفی نمودند. ایشان سنگینی و حجم زیاد آن را از معایب این نوع برنامه دانستند و نسبت به کوچک بودن این پرده  برای اجرای در فضاهای بزرگ،این پیشنهاد را دادند که می توان با دوربین از روی پرده فیلم گرفت وهمزمان روی یک پرده بزرگ تر به نمایش در اورد.

حجتالاسلام وافی در ادامه نشست علمی اجرای برنامه چند رسانه ای را در 2بخش پاورپوینت و ویدئو رسانه(استخدام فیلم و صوت)  تبیین نموده وسپس محاسن این برنامه را  این گونه برشمردند.1- زمان مشخص دارد 2- دیالوگ آماده دارد 3- باید تطبیق بر ثانیه رعایت شود 4- به راحتی و در چند جلسه قابل آموزش است 5- تکیه راوی به لب تاپ نیست. ایشان در ادامه معایبی این برنامه متذکر کردند:1-اگر برق قطع شود کار برنامه هم تمام است 2-همه جایی نبودن این برنامه 3- هزینه بر بودن این برنامه(نیاز به پرده و ویدئو  و وقت زیاد)4- در حاشیه بودن راوی. ایشان در پایان مدتی هر چند کوتاه را به اجرای قسمتی از فیلم "شلیک بی صدا" پرداختند.

در ادامه این نشست علمی حجتالاسلام سرچاهی به معرفی برنامه نرم افزارحماسه عاشورا پرداختند ومهمترین حسن این برنامه را روحانی محور بودن دانستند و افزودند که این برنامه  بر اساس دلخواه راوی  قابلیت  اجرا دارد یعنی راوی از هر کجای برنامه که بخواهد می تواند روایتگری را آغاز نموده و در هر جایی از برنامه که خواست به پایان برساند.در پایان نشست حجت الاسلام اکبری به مدت 25 دقیقه به اجرای  روایتگری "آهنگ اربعین" پرداختند و با ذکر مصایب وروضه خوانی امام حسین علیه السلام واصحاب ویاران باوفای آن حضرت فضای نشست را عاشورایی نمودند.

 

 

 


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: نشست علمی تخصصی - روشهای روایتگری - حماسه اربعین

مطالب مشابه


36488
جلسه موکب داران اربعین حسینی در تهران با حضور جمعی از مسئولان ستاد مرکزی اربعین و رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برگزار شد.
در این جلسه ضمن ارائه پیش نویس فرهنگی موکب های خدماتی در موسم اربعین از سوی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی به سخنرانی پرداختند.
 1396/04/30
36487
رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین حسینی گفت: پیش‌بینی می‌شود در اربعین امسال روزانه 6 میلیون وعده غذایی با همت خیرین تهیه و بین زائران توزیع شود.
حسن پلارک درباره مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین گفت: در اربعین سال گذشته روزانه در مجموع 4 میلیون و 500 پرس غذا در قالب 3 وعده غذا در روز برای زائران اربعین حسینی تهیه و اهداء می‌شد، این در حالی است که پیش بینی ما برای امسال، روزانه 6 میلیون وعده غذا خواهد بود.
 1396/04/30
36482
دومین جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سال 96 برگزار شد؛
این جلسه باحضور ریاست محترم کمیته فرهنگی آموزشی واعضای کمیته فرهنگی : بعثه مقام معظم رهبری ، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ، مجمع جهانی اهل بیت ، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها ، مرکز مدیریت حوزه های علمیه ، سازمان حج و زیارت ، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی ، ستاد بازسازی عتبات عالیات ، سازمان اوقاف وامور خیریه ، نماینده وزارت کشور ، نماینده وزارت امور خارجه ، بسیج دانشجویی ، قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء ، معاونت فرهنگی سپاه ، شهرداری تهران و اشخاص وکارشناسان حقیقی وحقوقی برگزار شد
 1396/04/30

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات