ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


زائران قبر امام حسین(ع) چه ویژگی هایی دارند؟


حجت الاسلام پناهیان گفت:در ایام زیارت امام حسین(ع) و پیاده روی اربعین باید توجه کرد که زائر برای خشنودی رسول خدا، عصبانی کردن دشمنان اهل بیت(ع) و انجام فریضه الهی آمده است.

حجت الاسلام احمد پناهیان، کارشناس مذهبی، با اشاره به اهمیت زیارت قبر امام حسین(ع) و پیاده روی اربعین گفت: در کامل الزیارات پیرامون اهمیت و جایگاه زیارت مرقد امام حسین(ع) روایاتی بسیاری آمده است که فضایل و آثار و برکات این زیارت در آن کتاب تبیین شده است.

وی افزود: در کتاب کامل الزیارات  از اینکه ثواب زیارت امام حسین(ع) همچون زیارت عرش الهی محسوب می شود تا اینکه شهادت در این راه همچون فضیلت شهادت در میدان جهاد و نبرد را دارد؛ آمده است.

حجت الاسلام پناهیان تصریح کرد:  روایاتی نقل است که وقتی زائری از کربلا برمی گردد مانند کسی است که تازه به دنیا آمده  و از گناه و معاصی پاک شده یا از احوال قیامت در امان است.اما در میان این فضیلت ها یک مواردی هم خود نبی اکرم(ص) و یا سایر ائمه اطهار(ع) بیان کرده اند.همچون حضرت امام صادق(ع) می فرمایند: خدایا برادران من که زائرین قبر امام حسین(ع) هستند را مورد عفو و مرحمت خودت قرار بده زیرا آنها کسانی هستند که مال و جانشان را در این را خرج می کنند.

علت این که این زائران مال و جانشان را در راه اباعبدالله الحسین(ع) خرج می کنند آن است که می خواهند به صله رحم اهل بیت(ع) برسند پس یکی از اهداف و انگیزه ها زیارت اتصال به اهل بیت(ع) است.

این سخنران برجسته تصریح کرد: امام صادق(ع) در ادامه پیرامون این زائران می فرمایند: این افراد قلب رسول خدا را خشنود می کنند و فرمان و تکلیف ما اهل بیت(ع) را انجام می دهند.

وی افزود: یعنی زیارت قبر امام حسین(ع) علاوه بر ابراز عشق و محبت به سید و سالار شهیدان؛ یک فریضه ای است که زائران امام حسین(ع) آنرا به جا می آورند.

حجت الاسلام پناهیان عنوان کرد: چهارمین عاملی که حضرت امام صادق(ع) علت زیارت زائران امام حسین(ع) معرفی کرده اند عصبانی کردن دشمنان اهل بیت(ع) است.

وی خاطرنشان کرد: لذا در ایام زیارت امام حسین(ع) و پیاده روی اربعین به این موارد باید توجه کرد که زائر برای خشنودی رسول خدا، عصبانی کردن دشمنان اهل بیت(ع) و انجام فریضه الهی آمده است.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها:  پناهیان - کارشناس مذهبی - زیارت قبر امام حسین(ع) - پیاده روی اربعین

مطالب مشابه


36395
مدیرکل امور مرزی وزارت کشور خبر داد: آغاز صدور روادید زائران اربعین از 11 شهریور/ احتمال استفاده از مرز خسروی
مدیرکل امور مرزی وزارت کشور و دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به توافق‌های انجام شده میان هیات ایرانی و عراقی برای برگزاری مراسم اربعین حسینی امسال گفت: از 11 شهریورماه سفارت و کنسولگری‌های عراق در ایران صدور روادید برای زائران کشورمان را آغاز می‌کنند
 1396/04/20
36394
کمک به پیشبرد اهداف ستاد اربعین با نیازسنجی از مخاطبان
به منظور پیشبرد اهداف کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و اجرای مطلوبتر عملکردها در راستای این فرهنگ عظیم،‌ طرح پژوهشی نیازسنجی فرهنگی،‌ تبلیغی و آموزشی در اربعین در دست اجراست تا به نیازسنجی از مخاطبان بپردازد
 1396/04/20
36393
حجت الاسلام رئیسی: باید از فرصت راهپیمایی اربعین برای اتحاد جامعه حسینی در برابر یزیدیان زمان بهره‌گیری کرد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: فطرت بیدار، ظلم پذیر نیست. باید از فرصت راهپیمایی اربعین برای اتحاد جامعه حسینی در برابر یزیدیان زمان بهره‌گیری کرد و به لطف خداوند امروز شاهد جلوه‌های تحول به واسطه فرهنگ حسینی هستیم
 1396/04/20

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات