ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


توصیه‌های آیت‌الله مکارم‌ به زائران اربعین حسینی/ پیاده‌روی اربعین در دنیا بی‌نظیر است


مرجع تقلید شیعیان با اشاره به آسیب‌های مراسم پیاده‌روی اربعین گفت: ممکن است برخی رعایت مسائل مربوط به نماز را نکنند ازاین‌رو وقتی نماز جماعت تشکیل می‌شود خطبا به زوار درباره مستحبی بودن زیارت و واجب بودن نماز اطلاع‌رسانی کنند.

 آیت‌الله ناصر مکارم‌ شیرازی در دیدار با مسئولان اجرایی موکب حضرت معصومه(س) بابیان اینکه مسئولان این موکب تجربیات بالایی در زمینهٔ پیاده‌روی اربعین دارند، اظهار داشت: اگر به جابر می‌گفتند که روزی خواهد آمد که این‌چنین خواهد شد و جمعیت عظیمی در پیاده‌روی اربعین شرکت خواهند کرد باور نمی‌کرد که یک چنین مراسم عظیمی که در دنیا بی‌نظیر است، بر پا شود؛ حتی تا چند سال پیش هم یک چنین پیش‌بینی نمی‌شد که فاصله نجف و کربلا مملو از موکب‌ها و جمعیت شود.

مرجع تقلید شیعیان بابیان اینکه کارهای امام حسین(ع) قابل پیش‌بینی نیست و عظمت امام حسین(ع) عظمت الهی است، افزود: مراسم پیاده‌روی اربعین تبلیغات خودجوشی برای اسلام و شیعه است که در دنیا در هیچ ملت و مذهبی چنین مراسمی وجود ندارد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به آسیب‌های مراسم پیاده‌روی اربعین گفت: ممکن است برخی رعایت مسائل مربوط به نماز را نکنند ازاین‌رو وقتی نماز جماعت تشکیل می‌شود خطبا به زوار درباره مستحبی‌بودن زیارت و واجب‌بودن نماز اطلاع‌رسانی کنند.

وی بیان کرد: ممکن است در پیاده‌روی اربعین بی‌نظمی پیش آید خطبا باید نظم را به زوار گوشزد کنند، همچنین مسئله رعایت نظافت تا آنجا که امکان دارد باید سفارش شود که زوار حداکثر نظافت را رعایت کنند.

استاد برجسته حوزه علمیه بابیان اینکه آسیب دیگر عبارت از اسراف است و باید مراقب باشیم آن مقداری که نیاز است از مواد غذایی استفاده کنیم، افزود: همچنین برخی از زوار اصرار دارند که 3 روز در کربلا بمانند اما زوار باید زیارت را مختصر کرده و ملاحظه حال دیگران را کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با توصیه به رعایت حجاب و موازین شرع از سوی خانم‌ها خاطرنشان کرد: خطبا باید مرتب زوار را توصیه به رعایت موازین شرع کنند و این‌ها را می‌توان به‌صورت بروشور در اختیار مردم قرار داد.

وی بابیان اینکه اصل زیارت ترکیبی از ارائه خدمات و فرهنگ است، تصریح کرد: در این زمینه باید دقت شود که بار از روی دوش افراد برداشته شود. همچنین گروه‌هایی از غیر مذاهب اسلامی می‌آیند که با آن‌ها باید برخوردهای خوبی داشت و آن‌ها را از خودمان بدانیم.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: آیت‌الله مکارم شیرازی - موکب حضرت معصومه(س) - پیاده‌روی اربعین - عظمت امام حسین(ع)

مطالب مشابه


36999
هم‌اندیشی علمی دانشمندان درباره اربعین؛ تراث فرهنگی برای آیندگان
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین اظهار کرد: فرصت هم‌اندیشی اساتید دانشگاه‌های علامه طباطبایی و تهران با دانشگاه کربلا فراهم شده است که این اقدام باید به عنوان تراث فرهنگی به نسل‌های بعد منتقل شود.
 1396/07/03
36997
تمایل عراق برای ادامه فعالیت قطار تهران ـ کربلا
معاون نظارت و برنامه‌ریزی بر سیر حرکت قطارهای مسافربری راه‌آهن گفت: عراق مایل است که فعالیت قطار تهران ـ کربلا ادامه پیدا کند، ظرفیت قطار بصره تا کربلا زیاد است اما مردم عراق زیاد از قطار استفاده نمی‌کنند و امکان استفاده از ظرفیت قطار تهران ـ‌ کربلا برای زائرین ایرانی وجود دارد.
 1396/07/03
36996
محبت، اساس اجرای درس‌های سیدالشهدا(ع) است
در جلسه ستاد اربعین استان اصفهان بر این موضوع تاکید شد که محبت باید زمینه‌ساز اجرایی شدن درس‌های سیدالشهدا باشد و از جمله درس‌هایی که باید در اربعین امسال به آن توجه ویژه داشت، اقامه نماز جماعت است.
 1396/07/02

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات