ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


اولين گروه زائران پياده اربعين وارد كربلا شدند


پياده روي بزرگ اربعين يك ركورد شناخته مي‌شود، ركوردي كه در مدت ۱۰ روز حدود ۲۰ ميليون نفر با پاي پياده در كربلا حضور يافته و هروله كنان خود را به حرم امام حسين (ع) و حضرت عباس (ع) مي‌رسانند.

در آستانه فرا رسيدن اربعين حضرت اباعبدالله الحسين (ع) اولين گروه زائراني كه مسير نجف – حيدريه – كربلا را براي پياده روي انتخاب كرده اند، پس از طي 80 كيلومتر مسافت در مدت 3 روز و 2 شب، امشب (شنبه) وارد شهر مقدس كربلا شدند.

پياده روي اربعين را بايد بزرگ‌ترين اجتماع مذهبي و مسالمت آميز جهان ناميد چراكه در آن صحنه هايي را مي‌بينيد كه هيچ كجاي دنيا نخواهيد ديد؛ اين راهپيمايي بزرگ يك ركورد شناخته مي‌شود، ركوردي كه در مدت ۱۰ روز حدود ۲۰ ميليون نفر با پاي پياده در كربلا حضور يافته و بارگاه مطهر امام حسين (ع) و حضرت عباس (ع) را زيارت مي كنند.

عزادارن حسيني هروله كنان خود را به حرم امام حسين (ع) و حرم حضرت ابوالفضل (ع) مي‌رسانند و پس از زيارت از در ديگر خارج مي‌شوند و جالب آن است كه توقفي در حرم ندارند ، به عشق سيدالشهدا (ع) چند روز پياده مي‌آيند برخي ۳ روز و حتي برخي يك ماه پياده مي‌آيند و با عرض سلامي از حضرتش وداع مي‌كنند.

در پياده روي اربعين با صحنه هايي مواجه مي‌شويم كه هيچ كجاي دنيا چنين صحنه هايي را نمي‌بينيم؛ مادراني كه فرزندان خود را در جعبه پلاستيكي مي‌گذارند و با يك طناب آن را مي‌كشند و در سرما و گرما حدقل ۸۰ كيلومتر – مسير نجف تا كربلا – را براي زيارت حضرت سيدالشهدا (ع) پياده طي مي‌كنند.

اينجا همه مسلمانان و حتي غيرمسلمانان رابطه قلبي و عاطفي با امام حسين (ع) دارند و بسياري از آنها خودشان را در ايام اربعين براي زيارت امام حسين (ع) به كربلا مي‌رسانند و بعضي‌ها موكب هايي را براي توزيع نذري و پذيرايي از زائران برپا مي‌كنند و يا در موكب‌هاي ديگر مشغول كمك رساني مي‌شوند.

براساس اين گزارش، فاصله مسير حله به كربلا 40 كيلومتر، مسير كاظمين به كربلا 115 كيلومتر، مسير بغداد به كربلا 90 كيلومتر، مسير بصره به كربلا 520 كيلومتر، مسير ديوانيه به كربلا 197 كيلومتر و مسير نعمانيه به كربلا 156 كيلومتر است و زائران علاوه بر مسير نجف به كربلا، از اين مسيرها براي حركت و پياده روي به سمت كربلا استفاده مي كنند.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: ولين گروه زائران اربعین - اربعين حسینی - پياده روي اربعين

مطالب مشابه


36999
هم‌اندیشی علمی دانشمندان درباره اربعین؛ تراث فرهنگی برای آیندگان
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین اظهار کرد: فرصت هم‌اندیشی اساتید دانشگاه‌های علامه طباطبایی و تهران با دانشگاه کربلا فراهم شده است که این اقدام باید به عنوان تراث فرهنگی به نسل‌های بعد منتقل شود.
 1396/07/03
36997
تمایل عراق برای ادامه فعالیت قطار تهران ـ کربلا
معاون نظارت و برنامه‌ریزی بر سیر حرکت قطارهای مسافربری راه‌آهن گفت: عراق مایل است که فعالیت قطار تهران ـ کربلا ادامه پیدا کند، ظرفیت قطار بصره تا کربلا زیاد است اما مردم عراق زیاد از قطار استفاده نمی‌کنند و امکان استفاده از ظرفیت قطار تهران ـ‌ کربلا برای زائرین ایرانی وجود دارد.
 1396/07/03
36996
محبت، اساس اجرای درس‌های سیدالشهدا(ع) است
در جلسه ستاد اربعین استان اصفهان بر این موضوع تاکید شد که محبت باید زمینه‌ساز اجرایی شدن درس‌های سیدالشهدا باشد و از جمله درس‌هایی که باید در اربعین امسال به آن توجه ویژه داشت، اقامه نماز جماعت است.
 1396/07/02

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات