ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


در سومین پیش نشست همایش ملی اربعین مطرح شد؛ اربعین پیوند دهنده تمدن ایران و عراق در مسیر ظهور


سفر اربعین ضمن اینکه نوعی تمرین و کسب آمادگی برای یاری امام زمان(عج) است باعث برقراری، تکمیل و تثبیت ارتباط میان دو تمدن کهن ایران و عراق در مسیر یاری اهل بیت (ع) و ظهور امام عصر (عج) می شود.

سومین پیش نشست تخصصی همایش ملی اربعین با بررسی عنصر اربعین به عنوان پیوند دهنده تمدنی ایران و عراق برگزار شد.

در این پیش نشست که با حضور حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا بهروزی، عضو هیئت علمی دانشگاه باقر العلوم علیه السلام و دکتر محمد هادی همایون عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام و تعدادی از پژوهشگران و علاقمندان در مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم برگزار شد، ابتدا دکتر همایون با بیان این که حادثه عاشورا را نباید یک اتفاق صرف تلقی کرد گفت: عاشورا یک سنت الهی است و تحلیل صحیح از واقعه عاشورا جز با دقت و امعان نظر در برخی از حوادث مهم تاریخی دیگر از جمله بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، واقعه غدیر و ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و درک ارتباط این وقایع امکان‌پذیر نیست.


عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام سپس به تحلیل این ارتباط پرداخت و در ادامه، سفر اربعین را نوعی تمرین و کسب آمادگی برای یاری امام زمان علیه السلام دانست و شباهت‌های میان این دو را تبیین کرد.


دکتر همایون یکی دیگر از آثار زیارت اربعین را برقراری و تکمیل و تثبیت ارتباط میان دو تمدن بزرگ و کهن ایران و عراق در مسیر یاری اهل بیت علیهم السلام و ظهور امام عصر علیه السلام برشمرد.


در ادامه حجت الاسلام و المسلمین بهروزی با بیان نظریه خویش در باب تکامل تاریخی شریعت گفت: زمانی بشر به درجه‌ای از تکامل رسید و خداوند شریعت را به انسان عنایت کرد، ولی در این زمان هنوز آمادگی حفظ و نگهداری شریعت را نداشت. این حالت تا بعثت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله ادامه داشت تا در این برهه، شریعت خاتم به بشریت ارائه شد.

وی ادامه داد: پس از آن، دویست و پنجاه مرحله تعلیم شریعت با مجاهدت‌های ائمه اطهار علیهم السلام به تکامل خود رسید و دوران ظهور هم در واقع دوره تکامل اجرا و اظهار دین است.

حجت الاسلام والمسلمین بهروزی در پایان، تقویت و تعمیق زیارت اربعین را وظیفه آحاد مردم، نهادهای مردمی و حکومت اسلامی دانست.


گفتنی است پیش از این، دو پیش‌نشست تخصصی همایش ملی اربعین دیگر در شهر‌های تهران و قم برگزار شده بود و همایش اصلی نیز دوازدهم آبان ماه در سالن سوره حوزه هنری تهران برگزار خواهد شد.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: سومین پیش نشست تخصصی همایش ملی اربعین - تمدن ایران و عراق - اربعین

مطالب مشابه


35486
حجت الاسلام والمسلمين قرائتي: ضرورت وجود روحاني خط شكن براي رفع مشكلات و معضلات جامعه
حجت الاسلام والمسلمين قرائتي با بيان اينكه وجود روحاني خط شكن براي رفع مشكلات و معضلات جامعه يك ضرورت است، گفت: جدي گرفتن قرآن براي سعادت دنيا و آخرت يك اصل است، لذا روحانيون بايد در زندگي خود قرآن را جدي بگيرند تا موجب شود مردم كلام الهي را در زندگي خود ساري و جاري كنند.
 1396/01/10
35485
ليله الرغائب، فرصتي براي طلب غفران نسبت به گناهان گذشته
مسئول دفترنمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در كربلا با اشاره به اينكه فرصت هاي ارزشمندي در زندگي انسان وجود دارد كه مي توان در مسير تقرب الي الله و سعادت و تعالي گام برداشت، گفت: ليله الرغائب فرصتي براي طلب غفران نسبت به گناهان و حركت زندگي در مسير بندگي و عبوديت است .
 1396/01/10
35484
دومين همايش بين‌المللي شيخ‌حلي در كربلا برگزار مي‌شود
مجمع جهاني امام حسين(عليه السلام) وابسته به آستان قدس حسيني دومين همايش علمي بين المللي احياي ميراث علماي كربلا را با عنوان «شيخ فقيه ابن فهد الحلي نمونه‌اي از عالم رباني» برگزار مي‌نمايد.
 1396/01/10

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات