ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


در سومین پیش نشست همایش ملی اربعین مطرح شد؛ اربعین پیوند دهنده تمدن ایران و عراق در مسیر ظهور


سفر اربعین ضمن اینکه نوعی تمرین و کسب آمادگی برای یاری امام زمان(عج) است باعث برقراری، تکمیل و تثبیت ارتباط میان دو تمدن کهن ایران و عراق در مسیر یاری اهل بیت (ع) و ظهور امام عصر (عج) می شود.

سومین پیش نشست تخصصی همایش ملی اربعین با بررسی عنصر اربعین به عنوان پیوند دهنده تمدنی ایران و عراق برگزار شد.

در این پیش نشست که با حضور حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا بهروزی، عضو هیئت علمی دانشگاه باقر العلوم علیه السلام و دکتر محمد هادی همایون عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام و تعدادی از پژوهشگران و علاقمندان در مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم برگزار شد، ابتدا دکتر همایون با بیان این که حادثه عاشورا را نباید یک اتفاق صرف تلقی کرد گفت: عاشورا یک سنت الهی است و تحلیل صحیح از واقعه عاشورا جز با دقت و امعان نظر در برخی از حوادث مهم تاریخی دیگر از جمله بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، واقعه غدیر و ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و درک ارتباط این وقایع امکان‌پذیر نیست.


عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام سپس به تحلیل این ارتباط پرداخت و در ادامه، سفر اربعین را نوعی تمرین و کسب آمادگی برای یاری امام زمان علیه السلام دانست و شباهت‌های میان این دو را تبیین کرد.


دکتر همایون یکی دیگر از آثار زیارت اربعین را برقراری و تکمیل و تثبیت ارتباط میان دو تمدن بزرگ و کهن ایران و عراق در مسیر یاری اهل بیت علیهم السلام و ظهور امام عصر علیه السلام برشمرد.


در ادامه حجت الاسلام و المسلمین بهروزی با بیان نظریه خویش در باب تکامل تاریخی شریعت گفت: زمانی بشر به درجه‌ای از تکامل رسید و خداوند شریعت را به انسان عنایت کرد، ولی در این زمان هنوز آمادگی حفظ و نگهداری شریعت را نداشت. این حالت تا بعثت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله ادامه داشت تا در این برهه، شریعت خاتم به بشریت ارائه شد.

وی ادامه داد: پس از آن، دویست و پنجاه مرحله تعلیم شریعت با مجاهدت‌های ائمه اطهار علیهم السلام به تکامل خود رسید و دوران ظهور هم در واقع دوره تکامل اجرا و اظهار دین است.

حجت الاسلام والمسلمین بهروزی در پایان، تقویت و تعمیق زیارت اربعین را وظیفه آحاد مردم، نهادهای مردمی و حکومت اسلامی دانست.


گفتنی است پیش از این، دو پیش‌نشست تخصصی همایش ملی اربعین دیگر در شهر‌های تهران و قم برگزار شده بود و همایش اصلی نیز دوازدهم آبان ماه در سالن سوره حوزه هنری تهران برگزار خواهد شد.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: سومین پیش نشست تخصصی همایش ملی اربعین - تمدن ایران و عراق - اربعین

مطالب مشابه


36517
نشست ستاد فرهنگی اربعین حسینی در عراق با حضور سفیر و کاردار جمهوری اسلامی ایران در عراق
به منظور بررسی برنامه‌ها فرهنگی، تبلیغی و آموزشی اربعین ۹۶ زایران ایرانی در عراق جلسه ستاد فرهنگی اربعین حسینی صبح روز یکشنبه اول مرداد در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حضور اقای دکنر مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و چند تن از مسولان سفارت برگزار شد
 1396/05/02
36488
جلسه موکب داران اربعین حسینی در تهران با حضور جمعی از مسئولان ستاد مرکزی اربعین و رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برگزار شد.
در این جلسه ضمن ارائه پیش نویس فرهنگی موکب های خدماتی در موسم اربعین از سوی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی به سخنرانی پرداختند.
 1396/04/30
36487
رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین حسینی گفت: پیش‌بینی می‌شود در اربعین امسال روزانه 6 میلیون وعده غذایی با همت خیرین تهیه و بین زائران توزیع شود.
حسن پلارک درباره مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین گفت: در اربعین سال گذشته روزانه در مجموع 4 میلیون و 500 پرس غذا در قالب 3 وعده غذا در روز برای زائران اربعین حسینی تهیه و اهداء می‌شد، این در حالی است که پیش بینی ما برای امسال، روزانه 6 میلیون وعده غذا خواهد بود.
 1396/04/30

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات