ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


نشست علمي زيارت اربعين از منظر فقه برگزار شد


نشست علمي زيارت اربعين از منظر فقه توسط گروه فقه و حقوق پژوهشكده حج و زيارت و دوره عالي فقه و اصول مدرسه علميه شهيدين در محل مدرسه شهيدين برگزار شد.

 در اين نشست حجت الاسلام و المسلمين رضا عندليبي مدير گروه فقه و حقوق پژوهشكده حج و زيارت و از اساتيد سطوح عالي مدرسه شهيدين مباحث فقهي مربوط به زيارت اربعين را در حضور اساتيد و طلاب سطح عالي دوره فقه و اصول مدرسه شهيدين مورد بررسي قرار داد.

وي در مقدمه بحث گفت: ترديدي در استحباب موكد داشتن زيارت امام حسين ع وجود ندارد؛ اما استحباب زيارت حضرت در روز اربعين به طور خاص و ويژه، تحليل دقيق فقهي را مي طلبد؛ هر چند زيارت اربعين از جنبه هاي مختلف تاريخي، سياسي، اجتماعي و .... در كتب و مقالات متعدد مورد بررسي قرار گرفته است، اما جنبه فقهي آن كمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وي در سه مبحث جداگانه حكم اصل زيارت اربعين، حكم پياده روي در زيارت امام حسين ع و حكم پياده روي اربعين به طور خاص، مورد بررسي قرار داد.

مدير گروه فقه وحقوق افزود: پس از بررسي ادله مختلف، به ويژه روايات و تحليل سندي و دلالي آنها، استحباب زيارت اربعين به طور خاص و افضليت زيارت پياده بر زيارت سواره و در پايان رجحان و فضيلت پياده¬روي اربعين، بر فرض عدم تماميت ادله در دو مبحث گذشته، به حكم ثانوي و از باب تعظيم شعائر، ايجاد خشم در دشمنان، مصداق عزاداري بر امام حسين ع و يا تبليغ اسلام ناب محمدي ص اثبات مي گردد.

به گفته اين استاد سطوح عالي حوزه، نتيجه اين تحقيقات در ايام اربعين در مجله فرهنگ زيارت منتشر خواهد شد.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها:  رضا عندليبي - پژوهشكده حج و زيارت - زيارت اربعين

مطالب مشابه


36999
هم‌اندیشی علمی دانشمندان درباره اربعین؛ تراث فرهنگی برای آیندگان
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین اظهار کرد: فرصت هم‌اندیشی اساتید دانشگاه‌های علامه طباطبایی و تهران با دانشگاه کربلا فراهم شده است که این اقدام باید به عنوان تراث فرهنگی به نسل‌های بعد منتقل شود.
 1396/07/03
36997
تمایل عراق برای ادامه فعالیت قطار تهران ـ کربلا
معاون نظارت و برنامه‌ریزی بر سیر حرکت قطارهای مسافربری راه‌آهن گفت: عراق مایل است که فعالیت قطار تهران ـ کربلا ادامه پیدا کند، ظرفیت قطار بصره تا کربلا زیاد است اما مردم عراق زیاد از قطار استفاده نمی‌کنند و امکان استفاده از ظرفیت قطار تهران ـ‌ کربلا برای زائرین ایرانی وجود دارد.
 1396/07/03
36996
محبت، اساس اجرای درس‌های سیدالشهدا(ع) است
در جلسه ستاد اربعین استان اصفهان بر این موضوع تاکید شد که محبت باید زمینه‌ساز اجرایی شدن درس‌های سیدالشهدا باشد و از جمله درس‌هایی که باید در اربعین امسال به آن توجه ویژه داشت، اقامه نماز جماعت است.
 1396/07/02

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات