ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


راديو اربعين و بازتوليد هويت ديني


مناسك اربعين در فرهنگ شيعه و همزاد با عاشوراي حسيني، همواره در كانون توجه شيعيان و محبان اهل بيت(ع) قرار داشته و در لسان امام عسكري(ع) از زيارت اربعين به عنوان يكي از عوامل پنجگانه مومن ياد شده است.

تبديل اين مناسك به يك اجتماع منسجم جهاني كه بيش از 20 ميليون از شيعيان، محبان اهل بيت(ع) و آزادگان جهان از ديگر اديان را دربر مي‌گيرد، همچون نگيني در عرصه معنويت‌گرايي قرن بيستم مي‌درخشد، به نحوي كه بي‌شك از آن مي‌توان به بزرگ‌ترين اجتماع صلح‌آميز و ضد‌سلطه جهان نام برد؛ اجتماعي كه حامل مهم‌ترين پيام‌هاي همزيستي متعالي است.

بي‌شك مديريت چنين اجتماع بزرگي بدون حضور همه‌جانبه رسانه ملي ممكن نبوده و لذا سازمان صداوسيما با اهتمام به وظيفه محوري خود در عرصه فرهنگ‌سازي و تبديل مناسبت‌هاي مذهبي به يك مناسك ملي از سال گذشته اقدام به تاسيس رسانه ويژه‌اي براي اين مناسك كرده و با راه‌اندازي راديو اربعين تلاش داشته تصوير ممتاز و يكپارچه‌اي از اين اجتماع ايماني به جامعه ارائه كند و با اطلاع‌رساني مناسب، فضا‌سازي معنوي، ترويج آموزه‌هاي اصيل عاشورايي و هم پيوندي دل‌هاي عاشق زائران حسيني به هموطنان داخل كشور، اين فضاي معنوي را به عرصه همبستگي ملي و اتحاد امت اسلامي تبديل كند.

استقبال زائران و هموطنان داخل كشور از «راديو اربعين» در سال گذشته و همراهي شورانگيز آنها با اين راديو مويد قاطعي بر ضرورت تاسيس اين راديو و خلأ آن در اين عرصه اجتماعي ـ مذهبي بود. به تحقيق در سپهر رسانه‌اي متنوع امروز جهان و اشتغالات متعدد مخاطبان، اين رسانه راديوست كه با توجه به ماهيت خاص خود در سرعت انتقال پيام و صميميت خاص آن به دريچه‌اي براي ارتباط جمعي تبديل شود و نقش‌آفريني خاص خود را در عرصه گفتمان‌سازي داشته باشد.

بي‌ترديد راديو اربعين با آسيب‌شناسي برنامه‌هاي خود در گذشته و برنامه‌ريزي جامع و دقيق تلاش دارد با بسيج تمام ظرفيت‌هاي ملي در عرصه‌هاي مختلف و بهره‌گيري موثرتر از ظرفيت‌هاي هنري و آموزه‌هاي انسان‌ساز حسيني، آيينه‌ تمام‌نماي زيبايي‌هاي اربعين حسيني باشد و با انعكاس عواطف خالصانه و همدلي‌هاي عاشقانه زائران كربلاي معلي همنوايي امت اسلامي با كاروان حسيني و آل الله را به تصوير بكشد.

با توجه به اهميت مراسم آييني ـ مذهبي در شكل‌دهي به سبك زندگي ديني و وجود پيام‌هاي بي‌نظير انسان‌ساز حسيني، اميدواريم راه‌اندازي راديو اربعين منجر به تعميق ايمان مذهبي و بصيرت‌افزايي مردم عزيزمان شود تا با تكيه به اين سرمايه عظيم فرهنگي شاهد جامعه‌اي پويا و الهام‌بخش باشيم.

رضا كوچك‌زاده
مدير راديو اربعين
 


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: راديو اربعين - رضا كوچك‌زاده - اربعین -

مطالب مشابه


36517
نشست ستاد فرهنگی اربعین حسینی در عراق با حضور سفیر و کاردار جمهوری اسلامی ایران در عراق
به منظور بررسی برنامه‌ها فرهنگی، تبلیغی و آموزشی اربعین ۹۶ زایران ایرانی در عراق جلسه ستاد فرهنگی اربعین حسینی صبح روز یکشنبه اول مرداد در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حضور اقای دکنر مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و چند تن از مسولان سفارت برگزار شد
 1396/05/02
36488
جلسه موکب داران اربعین حسینی در تهران با حضور جمعی از مسئولان ستاد مرکزی اربعین و رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برگزار شد.
در این جلسه ضمن ارائه پیش نویس فرهنگی موکب های خدماتی در موسم اربعین از سوی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی به سخنرانی پرداختند.
 1396/04/30
36487
رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین حسینی گفت: پیش‌بینی می‌شود در اربعین امسال روزانه 6 میلیون وعده غذایی با همت خیرین تهیه و بین زائران توزیع شود.
حسن پلارک درباره مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین گفت: در اربعین سال گذشته روزانه در مجموع 4 میلیون و 500 پرس غذا در قالب 3 وعده غذا در روز برای زائران اربعین حسینی تهیه و اهداء می‌شد، این در حالی است که پیش بینی ما برای امسال، روزانه 6 میلیون وعده غذا خواهد بود.
 1396/04/30

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات