ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


مسئول شورای راهبردی فعالیت‌های بانوان کمیته فرهنگی - آموزشی ستاد اربعین: ۱۰۰ بانوی مبلغ در میان زائران اربعین حسینی حضور می‌یابند/بانوان زائر اربعین گروهی سفر کنند


مسئول شورای راهبردی فعالیت‌های بانوان کمیته فرهنگی - آموزشی ستاد اربعین گفت: ۱۰۰ نفر از بانوان در حال آموزش هستند تا به صورت مبلغ راهنمایی، مهارت آموزی و نکات محتوایی را در طول سفر به بانوان ایرانی زائر اربعین حسینی ارائه دهند.

مسئول شورای راهبردی فعالیت‌های بانوان کمیته فرهنگی - آموزشی ستاد اربعین گفت: توجه به رسالت اربعین برای بانوان ایرانی یکی از اولویت‌های برنامه‌های در نظر گرفته شده برای بانوان زائر مراسم اربعین حسینی(ع) است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ لاله افتخاری عصر امروز (سه‌شنبه 26 مهرماه) در نشست خبری شورای راهبردی فعالیتهای بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین اظهار کرد: اربعین حسینی حماسه میلیونی عاشقان اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) است و بانوان نیز در آن نقش پررنگی دارند.

وی یادآور شد: سال گذشته حدود 500 هزار نفر از بانوان کشورمان در مراسم اربعین حسینی شرکت کردند و حماسه‌ای از حضور خود را به اثبات رساندند که قطعاً این تعداد زائر نیازمند برنامه‌ریزی و کارهای فرهنگی است. 

مسئول شورای راهبردی فعالیت‌های بانوان کمیته فرهنگی - آموزشی ستاد اربعین به فعالیتهای شورای راهبردی اشاره کرد و گفت: این شورا برای نخستین بار تشکیل شده و هدف آن اهتمام به رسالت حماسه اربعین حسینی و الگوپذیری از حضرت زینب(س) است. 

افتخاری تصریح کرد: برنامه‌های ما به سه بخش قبل از شروع مراسم اربعین حسینی، روزهای نزدیک به موسم اربعین حسینی و زمان راهپیمایی اربعین حسینی تقسیم‌بندی می‌شود که عمده تدارکات انجام گرفته در  ایام برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین حسینی خواهد بود. 

وی افزود: تلاش داریم تا موکب‌های ویژه بانوان را در مراسم اربعین حسینی برقرار کنیم که این موکب‌ها به جهت ارائه کارهای فرهنگی و آموزشی خواهد بود و البته تمامی نقایص و نقاط ضعف و قوت نیز دیده شده و از نظرات تمامی دستگاههای مرتبط بهره می‌گیریم.

مسئول شورای راهبردی فعالیت‌های بانوان کمیته فرهنگی - آموزشی ستاد اربعین عنوان کرد:برنامه‌ها و موکب‌های خاص ویژه بانوان در شهرهای نجف، کربلا، سامرا و کاظمین تدارک دیده شده و در طول مسیر نیز این برنامه‌ها به طور جد ادامه خواهد داشت.

افتخاری افزود: تمامی نیازهای پشتیبانی، آموزشی و فرهنگی نیز مورد توجه قرار گرفته و به همین منظور 100 نفر از بانوان در حال آموزش هستند تا به صورت مبلغ راهنمایی‌ها و مهارتهای لازم را در طول مسیر به بانوان ایرانی  زائر اربعین حسینی ارائه دهند.

وی در زمینه سایر برنامه‌های شورای راهبردی گفت: در شورای راهبردی دستگاههای مرتبط با موضوع اربعین و فرهنگسازی آن همچون صدا و سیما، نمایندگان دانشگاهها، سازمان بسیج زنان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بسیج طلاب، امور مساجد و سایر دستگاههای فرهنگی حضور دارند و تمامی تدارکات لازم برای بانوان زائر اربعین مورد توجه خواهد بود.

 مسئول شورای راهبردی فعالیت‌های بانوان کمیته فرهنگی - آموزشی ستاد اربعین خاطرنشان کرد: تاکید ما بر این است تا میزبانی را مردم عراق انجام دهند چرا که آنها به صورت خالصانه میهمانوازی می‌کنند و ما فقط به کمک آنها می‌شتابیم و تمام برنامه‌ریزیهای فرهنگی و آموزشی ما برای بانوان ایرانی خواهد بود. 

افتخاری تصریح کرد: اطلا‌ع‌رسانی‌های لازم در حوزه بهداشت و درمان و نیازهای مبرم زمان سفر به طور مناسب برای بانوان زائر انجام خواهد گرفت و آموزشهای مبنی بر احکام و مسائل فقهی سفر را نیز انعکاس خواهیم داد. 

وی از حضور اساتید قرآنی در طول سفر خبر داد و افزود: از بانوان اساتید قرآنی برای آموزش قرآن و حفظ آن بهره گرفته‌ایم و در طول مسیر نیز اساتید حوزوی و مذهبی سخنرانیهای لازم را در زمینه‌هایی همچون عفاف و حجاب، معرفت‌شناسی و جریان کربلا بیان می‌کنند. 

مسئول شورای راهبردی فعالیت‌های بانوان کمیته فرهنگی - آموزشی ستاد اربعین به تشکیل کمیته‌های علمی، پشتیبانی و بین‌الملل در شورای راهبردی اشاره کرد گفت: قطعا باید فرهنگ عاشورا و اربعین انعکاس پیدا کند و به طور حتم این مهم در طول سفر اربعین حسینی و سایر ایام مدنظر خواهد بود. 

افتخاری، حضرت زینب(س) را الگوی کامل یک زن مسلمان عنوان کرد و افزود: قصد ما این است تا فرهنگ زینبی را نه تنها در ایام اربعین بلکه برای تمامی ایام سال انعکاس دهیم و امیدواریم تاثیرگذاری آن را در میان بانوان شاهد باشیم. 

وی  با بیان اینکه برخی نقاط ضعف امسال برطرف خواهد شد، گفت: جلوگیری از اختلاط میان بانوان و آقایان در مرزهای خروجی و همچنین در شهرهایی همچون کربلا را مورد توجه قرار داده‌ایم و در این زمینه فرهنگسازی خواهیم کرد.

مسئول شورای راهبردی فعالیت‌های بانوان کمیته فرهنگی - آموزشی ستاد اربعین همچنین به بانوان توصیه کرد که در طول مسیر نیز به صورت گروهی حرکت کنند و  به توصیه‌های مسئولان ذیربط برای جلوگیری از مشکلات توجه داشته باشند.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها:  شورای راهبردی - فعالیت‌های بانوان - کمیته فرهنگی - آموزشی ستاد اربعین - لاله افتخاری

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات