ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


سخنان غیرمستند آسیب روایت‌گری است/ راویان در برخورد با مردم تواضع داشته باشند


جت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب ظهر امروز در مراسم رونمایی از محصولات فرهنگی ستاد اربعین که در سالن همایش‌های سازمان حج و زیارت استان قم برگزار شد، با اشاره به روایت‌گری اظهار کرد: نخستین راوی واقعه عاشورا خود خداوند است و از خدا روایت عاشورا به پیامبر(ص) نقل شد

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب ظهر امروز در مراسم رونمایی از محصولات فرهنگی ستاد اربعین که در سالن همایش‌های سازمان حج و زیارت استان قم برگزار شد، با اشاره به روایت‌گری اظهار کرد: نخستین راوی واقعه عاشورا خود خداوند است و از خدا روایت عاشورا به پیامبر(ص) نقل شد و ایشان هم این روایت را برای دیگران نقل کردند، خداوند در قرآن کریم بیش از ۲۰۰ قصه را بیان کرده است، قصه‌های قرآنی در سوره قصص و در بسیاری دیگر از سوره‌های قرآنی بیان شده است.

مسوول دبیرخانه شورای عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: انسان اگر با قرآن کریم انس داشته باشد، می‌تواند روایت‌گری خوبی باشد، روایت‌گری الهی را ما در آیات مختلف قرآن مشاهده می‌کنیم، خداوند وصف بهشت و جهنم و بهشتیان و جهنمیان را به گونه‌ای بیان کرد که هر شنونده‌ای را به سوی خود جذب می‌کند، روایت‌گران برای روایت باید از شیوه‌های قرآنی استفاده کنند.

وی افزود: باید در بیان روایت‌گری دقیق تمام ظرفیت‌ها را به کار گرفت، قرآن بهترین کتاب روایت‌گری است و روایت‌گر باید قصد قربت را داشته باشد، بین قصه و اساطیر تفاوت‌هایی وجود دارد، در قصه عبرت است، اما خواندن اسطوره‌ها ممکن است که شکست روحی را برای انسان به وجود آورد.

نواب با اشاره به ضرورت توکل اظهار کرد: شما روایت‌گران در برنامه‌هایی که دارید به خداوند توکل کنید، در آن صورت خواهید دید که خداوند کلامی را بر زبان شما جاری می‌کند که مورد نیاز مردم است، شما در ایام اربعین در عراق با مردمی مواجه می‌شوید که آن‌ها را نمی‌شناسید و از خداوند بخواهید که شما در این راه یاری کند.

مسوول دبیرخانه شورای عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: حضرت زینب(س) خود راوی کربلا بودند، ایشان در مجلس یزید فرمود که من در کربلا جز زیبایی ندیدم، ما در روایت‌گری نباید از اهداف و برنامه‌های اصلی دور شویم و باید روایت‌گر اخلاق خوبی را داشته باشد و از بداخلاقی بپرهیزد.

وی افزود: شما اگر بهترین برنامه‌ها را ارائه کنید، اما اگر ارائه آن برنامه با اخم باشد، تمام زحمت شما ضایع می‌شود، استخدام کلمات و آراستگی ظاهری در ارائه برنامه اهمیت زیادی دارد، شما نباید در ارائه برنامه از خودتان خستگی نشان بدهید و به خاطر این برنامه بر سر دیگران منت بگذارید.

نواب با اشاره به ضرورت تواضع اظهار کرد: راویان باید با تواضع کامل برخورد کنند، امام علی(ع) فرمودند که شریف‌ترین انسان‌ها کسانی هستند که تواضع دارند، راوی باید حلم داشته باشد و از خود صبوری نشان دهد تا به نتیجه برسد، برخورد راوی با مردم باید با ملایمت باشد، امام خمینی(ره) تواضع عجیبی داشتند و با افراد با تواضع برخورد می‌کردند.

مسوول دبیرخانه شورای عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: راوی باید مستند صحبت کند و نباید حرف‌هایش را با حرف‌های ضعیف و غیرمستند قاطی کند، این مساله یکی از آسیب‌های روایت‌گری است، به هر حال باید به آسیب‌های روایت‌گری توجه زیادی کرد، باید راویان در گفتار و رفتار متانت داشته باشد، آن‌ها خودشان هم باید به دنبال کار باشند تا آن به نتیجه برسد و روایان در برنامه‌ها باید به دیگران کمک کنند.

وی افزود: در روایتی از امیرالمؤمنین(ع) آمده است که کمک کردن به دیگران از ویژگی‌های تواضع است و روایان نباید از کمک کردن در برگزاری برنامه‌های روایت‌گری دریغ کنند، از خداوند می‌خواهم که به شما راویان توقیق بدهد تا مسوولیتی که به شما واگذار شده را به خوبی انجام بدهید.

منبع: فارس


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها:  اربعین حسینی - ستاد مرکزی اربعین - کمیته فرهنگی آموزش - کارگروه راویان اربعین

مطالب مشابه


36517
نشست ستاد فرهنگی اربعین حسینی در عراق با حضور سفیر و کاردار جمهوری اسلامی ایران در عراق
به منظور بررسی برنامه‌ها فرهنگی، تبلیغی و آموزشی اربعین ۹۶ زایران ایرانی در عراق جلسه ستاد فرهنگی اربعین حسینی صبح روز یکشنبه اول مرداد در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حضور اقای دکنر مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و چند تن از مسولان سفارت برگزار شد
 1396/05/02
36488
جلسه موکب داران اربعین حسینی در تهران با حضور جمعی از مسئولان ستاد مرکزی اربعین و رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برگزار شد.
در این جلسه ضمن ارائه پیش نویس فرهنگی موکب های خدماتی در موسم اربعین از سوی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی به سخنرانی پرداختند.
 1396/04/30
36487
رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین حسینی گفت: پیش‌بینی می‌شود در اربعین امسال روزانه 6 میلیون وعده غذایی با همت خیرین تهیه و بین زائران توزیع شود.
حسن پلارک درباره مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین گفت: در اربعین سال گذشته روزانه در مجموع 4 میلیون و 500 پرس غذا در قالب 3 وعده غذا در روز برای زائران اربعین حسینی تهیه و اهداء می‌شد، این در حالی است که پیش بینی ما برای امسال، روزانه 6 میلیون وعده غذا خواهد بود.
 1396/04/30

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات