ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی مطرح کرد؛ ضرورت فرهنگ‌سازی اطعام فرهنگی در مراسم محرم


حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با تأکید بر اطعام فرهنگی در کنار تغذیه جسمی در مراسم محرم، گفت: کسانی که برای برگزاری مراسم امام حسین (ع) نذر می‌کنند بهتر است تغذیه مادی و فرهنگی را در کنار هم ببینند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد، در دومین نشست کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعين خراسان شمالی، با تأکید بر برگزاری پرشور و شعور مراسم راهپیمایی عظیم اربعین و زیارت عتبات عالیات، اظهار کرد: زیارت مقدمه معرفت بوده و اگر زیارت اربعین ما با معرفت همراه باشد، بدون شک تأثیر این حرکت تا یک سال در جامعه دینی ما باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به اهمیت اطعام فرهنگی در مراسم سیدالشهدا (ع) همزمان با اطعام جسمانی، افزود: امام حسن (ع) می‌فرماید: «عَجِبْتُ لِمَنْ یتَفَکَّرُ فی مَأْکُولِهِ کیْفَ لا یَتَفَکَّرُ فی مَعْقُولِهِ فَیُجَنِّبُ بَطْنَهُ ما یُؤذیهِ وَ یُودِعُ صَدْرَهُ ما یُرْدیهِ»؛ در شگفتم از کسی که در چگونگی استفاده از خوراکی‌های خود اندیشه می‏ کند ولی درباره معقولات خویش اندیشه نمی‏ کند. از آنچه معده‏ اش را اذیت می‏کند دوری می‏ کند در حالی که سینه و روح خود را از پست‏ترین چیزها پر می‏ کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی ادامه داد: خداوند در آیه 23 سوره عبس می‌فرماید: «فَلیَنظُرَ الاِنسانُ الی طَعامِهِ» و تأکید می‌کند که آدمی باید به قوت و غذای خود به چشم خرد بیندیشد.

وی اضافه کرد: در آیه فوق طعام به این موضوع هم تعمیم داده شده که باید انسان ببیند از چه انسانی درس می‌گیرد؛ زیرا هم طعام فرهنگی و هم جسمی مهم است.

رییس شورای استانی حوزه‌های علمیه خراسان شمالی خاطرنشان کرد: کسانی که برای برگزاری مراسم امام حسین (ع) نذر می‌کنند بهتر است تغذیه مادی و فرهنگی را در کنار هم ببینند.

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی باید تلاش کنیم در کنار تغذیه مادی و نذر و نذورات مردمی در ایام محرم، اطعام فرهنگی و معنوی را هم مد نظر قرار داده و سازوکار آن را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه بدون شک عاشقانی که با پای دل به کربلای معلا می‌روند آمادگی بیشتری برای مسائل معنوی دارند، خاطرنشان کرد: این زائران زمینه‌های تأثیرپذیری بالایی دارند به همین دلیل هرچقدر بتوانیم با استفاده از فرصت اربعین کار معنوی و فرهنگی کنیم بدون شک در فرهنگ‌سازی جامعه دینی نقش‌آفرینی و تأثیرگذاری زیادی خواهیم داشت.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان شمالی اظهار کرد: با زیارت و حضور در مراسم راهپیمایی عظیم اربعین حسینی، معنویت اربعین به خانواده زائران و جامعه سرریز می‌شود؛ به همین دلیل باید سازوکار مناسبی برای استفاده از ظرفیت استثنایی اربعین داشته باشیم تا از این فرصت نتیجه مطلوب و معنوی بگیریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به اینکه می‌توان برای اوقات رفع خستگی و تغذیه زائران اربعین، زنگ تفریح و تفنن آنها را با کار فرهنگی پر کنیم، افزود: مسؤولان و متولیان امر باید تلاش کنند کاروان عشق و دل را به شایستگی مدیریت و هدایت کرده و اطعام فرهنگی و جسمانی را در کنار هم مد نظر داشته باشند.

 

منبع: رسا


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: یعقوبی - ستاد اربعين - ستاد اربعين - خراسان شمالی- اربعين حسيني(ع)

مطالب مشابه


35704
از ابداع 30 طرح نذری تا ارتباط‌گیری با عشیره‌های عراقی
مسئول دو موکب شباب العلویون و فاطمةالزهرا(س) درباره فعالیت‌هایی که در ایام اربعین سال گذشته و برنامه‌های سال جاری دارد،‌ اظهار کرد: سال گذشته 30 طرح نذری را راه‌اندازی کردیم تا هر کس بنا به وسع خود در این طرح شرکت کند که نذورات شامل برنج، گوشت، پتو، موکت و ... بود.
 1396/02/06
35680
رویکرد مردمی اربعین حفظ شود
عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و معاون اداره کل فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید رویکرد مردمی اربعین را حفظ کرد،‌ افزود: عشق و ارادت مردم در کانال مردمی می‌تواند اثربخشی بسیار بهتری را به منصه ظهور و بروز برساند.
 1396/02/03
35672
حضور مبلغه های اربعین در مسابقات بین‌المللی قرآن
مسئول شورای راهبری بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به حضور نخستین بار بانوان در مسابقات قرآن کریم از جمله مبلغات مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی، اظهار کرد: این اقدام می‌تواند سبب پویایی جامعه قرآنی بانوان و بازتعریف تعامل آنان با جهان اسلام باشد.
 1396/02/02

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات