ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان: حضور ایرانی‌ها در مراسم اربعین، خودنمایی نیست


نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: ما نمی‌رویم تا در عراق نام ایران را مطرح کنیم، بلکه هدف از حضور ما، کمک به عراقی‌ها در برگزاری مراسم اربعین است و قصد خودنمایی نداریم.

 آیت‌الله «علی خاتمی» شامگاه دیروز در جلسه ستاد اربعین استان، اظهار کرد: اخلاص و عرض ارادت به امام حسین(ع) دو اصل بسیار مهم در مراسم اربعین محسوب می‌شود که هرکس که به این دو اصل بسیار مهم رسیده باشد، می‌تواند وارد میدان شود تا به وظایف خود عمل کند.

وی افزود: حضور میلیونی شیعیان در اربعین یک فرصت مهم است که سالی یک‌بار اتفاق می‌افتد که اگر این حضور را با مراسم حج که با حجم تبلیغات وسیع و درآمد خالص و با احتساب حجاج عربستانی حساب کنیم به سه میلیون نفر می‌رسد و این در حالی است که مراسم اربعین سیدالشهدا (ع) شاهد یک تجمع ۲۰ میلیون نفری و بدون تلفات و تبعات خاص هستیم که هر ساله با شور خاصی برگزار می‌شود.

آیت‌الله خاتمی یادآور شد: هماهنگی یک اصل مهم در سامان بخشیدن به برنامه‌ریزی‌ها تلقی می‌شود که باید این هماهنگی حفظ شود، مشکلات به وجود آمده در سال گذشته خارج از اختیار ما بوده، چون سعی شده بود تا از همه توان و ظرفیت استان در این حوزه استفاده شود. حفظ نفرات اجرایی و برنامه‌ریزی ستاد اربعین سال گذشته ضروری است و بهره‌مندی از تجربیات این افراد از دلایل حفظ این افراد تلقی می‌شود.

وی افزود: باید زمینه بروز تخلفات در مراسم اربعین از جمله ورود غیرقانونی به کشور عراق را از بین ببریم و نسبت به لزوم مراقبت از اعمال و رفتار زائران در اربعین توجه شود تا از شیطنت‌های به وجود آمده که در راستای مخدوش کردن چهره زائران به‌ویژه ایران برنامه‌ریزی شده است، پیشگیری و آگاهانه رفتار شود.

استاندار زنجان نیز در ادامه اظهار کرد: اجتماع شیعیان در مراسم اربعین سیدالشهدا موجب عظمت جهان تشیع است، چون در شرایط کنونی منطقه این تجمع حاوی پیام‌های مختلفی خواهد بود که توسط شیعیان مخابره خواهد شد.

«اسدالله درویش‌امیری» افزود: حضور در اجتماع بزرگ اربعین امام حسین(ع) نخست به‌صورت خودجوش توسط مردم صورت می‌گرفت که بعدها این مراسم با برنامه‌ریزی‌های مسئولان به یک حرکت مردمی بزرگ مبدل شد تا با فراهم کردن شرایط لازم، این حرکت بزرگ مردمی با کم‌ترین مشکلات برگزار شود.

وی تصریح کرد: مردم ایران برای حضور در مراسم اربعین لازم است از مسیر قانونی ورود به کشور عراق اقدام کنند، چون هرگونه اقدام و عمل خارج از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته می‌تواند به اهداف امنیتی ما خدشه وارد کند.

درویش‌امیری یادآور شد: رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی نقش بسیار مهمی در فرآیند تشویق مردم به ثبت‌نام در سامانه سما و اخذ روادید از مسیرهای قانونی و تعریف شده دارند که اگر افرادی بخواهند خارج از این چارچوب عمل کنند خود و دیگران را دچار مشکل می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: مراسم اربعین حرکتی معنوی و معرفتی است و شایسته نیست در این حرکت معنوی برای دیگران مشکل و گرفتاری ایجاد شود که در امر روادید ما با پیگیری در صدد هستیم تا اخذ روادید برای زائران اربعین در زنجان صورت گیرد که در خصوص تأمین هزینه‌های مراسم اربعین نیز باید از ظرفیت‌های مردمی نیز به‌نحوی مطلوب استفاده شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان زنجان نیز ظهار کرد: یکی از مشکلات به وجود آمده در اربعین سال گذشته، پشتیبانی بود و در بخش اجرایی مراسم با مشکل مواجه نبودیم، به طوری‌که مسئولان قرارگاه بر نظم و انضباط موکب‌های دایر شده استان زنجان تأکید داشتند.

ذبیح‌الله بابایی افزود: مبلغ پشتیبانی از موکب‌های ستاد اربعین امسال حداقل دو میلیارد تومان اعلام شده است که این مبلغ برای پشتیبانی از ۲۰ هزار زائر برنامه‌ریزی شده است.

وی خاطرنشان کرد: پارسال هیئت‌های بزرگ مذهبی نتوانستند ریالی در مراسم اربعین حسینی هزینه کنند و در مورد نحوه همکاری برخی از هیئت‌ها باید برنامه‌ریزی مجدد صورت گیرد و برآوردهای ریالی توسط تیم حرفه‌ای انجام شده است.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: اربعین حسینی - ستاد مرکزی اربعین - كميته فرهنگي آموزشي اربعين - زنجان

مطالب مشابه


36517
نشست ستاد فرهنگی اربعین حسینی در عراق با حضور سفیر و کاردار جمهوری اسلامی ایران در عراق
به منظور بررسی برنامه‌ها فرهنگی، تبلیغی و آموزشی اربعین ۹۶ زایران ایرانی در عراق جلسه ستاد فرهنگی اربعین حسینی صبح روز یکشنبه اول مرداد در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حضور اقای دکنر مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و چند تن از مسولان سفارت برگزار شد
 1396/05/02
36488
جلسه موکب داران اربعین حسینی در تهران با حضور جمعی از مسئولان ستاد مرکزی اربعین و رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برگزار شد.
در این جلسه ضمن ارائه پیش نویس فرهنگی موکب های خدماتی در موسم اربعین از سوی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی به سخنرانی پرداختند.
 1396/04/30
36487
رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین حسینی گفت: پیش‌بینی می‌شود در اربعین امسال روزانه 6 میلیون وعده غذایی با همت خیرین تهیه و بین زائران توزیع شود.
حسن پلارک درباره مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین گفت: در اربعین سال گذشته روزانه در مجموع 4 میلیون و 500 پرس غذا در قالب 3 وعده غذا در روز برای زائران اربعین حسینی تهیه و اهداء می‌شد، این در حالی است که پیش بینی ما برای امسال، روزانه 6 میلیون وعده غذا خواهد بود.
 1396/04/30

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات