ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


نشست خبری حجت‌الاسلام دکتر حمید احمدی مسئول کمیته فرهنگی آموزشی اربعین و دبیر دومین سوگواره فرهنگی هنری عبرات ویژه اربعین حسینی با عنوان شورای راهبردی فعالیت‌های جوانان در اربعین حسینی


دبیر دومین سوگواره فرهنگی هنری عبرات گفت: شبکه گسترده‌ «شبکه یاوران معنوی اربعین» را در کشور با همکاری سازمان تبلیغات و شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، هیات‌ها و تشکل‌های دینی،‌ تشکیل داده‌ایم که همه استان‌ها به صورت فعال در آن حضور دارند.

حجت‌الاسلام دکتر حمید احمدی دبیر دومین سوگواره فرهنگی هنری عبرات ویژه اربعین حسینی در نشست خبری که عصر امروز در مؤسسه فرهنگی هنری مشعر با عنوان شورای راهبردی فعالیت‌های جوانان در اربعین حسینی برگزار شد، گفت: در بحث ویژه فرهنگی با توجه به تجارب سال گذشته، امسال دو اصل محوری را در پیش گرفتیم؛ نخست بحث فرهنگ‌سازی در حوزه زیارت و سفر اربعین اعم از بحث تغذیه، خروج از مرز و رعایت مقررات و سایر موضوعاتی که آسیب‌پذیر بوده و نیازمند فرهنگ‌سازی است.

وی اظهار داشت: یک شبکه گسترده در کشور با همکاری سازمان تبلیغات و شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، هیات‌ها و تشکل‌های دینی،‌ شبکه‌ای با عنوان «شبکه یاوران معنوی اربعین» تشکیل داده‌ایم که همه استان‌ها در طی سال، جلسات متعددی در این خصوص برگزار کرده‌اند.

دبیر دومین سوگواره فرهنگی هنری عبرات ویژه اربعین حسینی با بیان اینکه یکی از مسائلی که مقام معظم رهبری در اربعین سال 93 تذکر دادند بحث اسراف است، تصریح کرد: در راهپیمایی میلیونی اربعین، مردم عراق در شرایط بسیار سختی برای پذیرایی هستند و بخشی از ذهنیت‌های تاریخی که بین ما و عراق وجود دارد بسیاری از رفتارها می‌تواند آنها را تشدید یا احیا کند و با توجه به اینکه پیاده‌روی اربعین یک حرکت فراقومی و فرامذهبی است باید این حرکت تقویت شود.

وی ادامه داد: مبحث گفتمان سازی به حوزه نخبگان،‌اهل هنر، دانشگاهیان و اساتید حوزه بازمی‌گردد و تراث ارزشمندی است که به دست ما رسیده اما متاسفانه نتوانسته‌ایم متناسب با شرایط جدید ادبیات تازه‌ای برای آن تولید کنیم بنابراین ضرورت دارد که این ادبیات تولید شود و اهل هنر و اندیشمندان تاثیر بسزایی در این خصوص دارند.

حجت‌الاسلام احمدی تصریح کرد: تشکیل هیأت علمی، تشکیل بخش حوزه جوانان، بانوان، اتاق فکر، اساسا ما را بر این وا می‌دارد که قطعا گفتمان‌سازی نیازمند زمان است و اولین و مهمترین کار آن بحث ادبیات است که هنر یکی از بسترهای مناسب در جاودانه کردن و ایجاد بسترهای مناسب برای گفتمان‌سازی دارد.

وی گفت: در حوزه دینی که با نمادها و نشانه‌ها سر و کار داریم و در انتقال پیام و برای جاودانگی و همه کس فهم کردن آن هنر نقش بسزایی در عین نمادین بودن دارد.

 در بخش دیگری از این نشست، سهیل کریمی مستندساز و کارگردان به عنوان دبیر اجرایی فیلم مستند اربعین با عنوان «روایت عشق»، عباس گودرزی (کاریکاتوریست) به عنوان دبیر اجرایی بخش کاریکاتور و تصویرسازی، امیر طهماسبی دبیر اجرایی بخش نگارگری اربعین، گل‌محمدی دبیر شورای راهبردی فعالیت‌های جوانان اربعین به بیان سخنانی درباره بخش‌های مربوطه پرداختند.

در ادامه محور بخش‌های مختلف دومین سوگواره فرهنگی هنری عبرات ویژه اربعین حسینی به تفکیک می‌آید:

محورهای نخستین فراخوان مقالات علمی اربعین حسینی

1- ظرفیت‌شناسی و ظرفیت‌سازی

- بسترها و زمینه‌های توسعه حماسه اربعین

- ظرفیت‌های فرادینی حماسه اربعین

- حماسه اربعین در مسیر ظهور

2- هویت‌شناسی

- استخراج سبک زندگی از حماسه اربعین

- تبلور نقش مردم در تاریخ

3- راهبردها و راهکارها

- اقتصاد مقاومتی در چرخه اقتصادی حماسه اربعین

- مسئولیت و مشارکت اجتماعی در حماسه اربعین

مهلت ارسال آثار 30 مهرماه سال جاری

محورهای فراخوان اولین سوگواره فیلم مستند اربعین «روایت عشق»

- اربعین حسینی در آیینه ادیان و مذاهب

- ارتباط ملل مختلف در پیاده‌روی اربعین

- شور و معرفت در زیارت

- اربعین حسینی در مسیر ظهور

- تبلور نقش مردم در تاریخ

هیأت داوران: جمال شورجه، مجید شاه‌حسینی و سلیم غفوری

مهلت ارسال آثار پایان دی‌ماه 95

فراخوان اولین سوگواره نگارگری اربعین «صور صبغه»

- روایت وقایع اربعین حسینی

- نمایش پیام‌ها و فرازهای اربعین

- روایت شور پیاده‌روی در اربعین

هیأت داوران: لیلا عباسی، محمدرضا هنرور، مهدی خداپناه

آخرین مهلت ارسال آثار 15 مهرماه 95

اولین فراخوان ملی کاریکاتور و تصویرسازی با محوریت پیاده‌روی اربعین

هیأت داوران: سیدمسعود شجاعی طباطبایی، محمدرضا دوست‌محمدی، حسین نیرومند

مهلت ارسال آثار اول آبان ماه 95
 

منبع: خبرگزاری فارس


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: شورای راهبردی فعالیت‌های جوانان در اربعین حسینی - حمید احمدی - شبکه یاوران معنوی اربعین - سوگواره فرهنگی هنری عبرات

مطالب مشابه


36517
نشست ستاد فرهنگی اربعین حسینی در عراق با حضور سفیر و کاردار جمهوری اسلامی ایران در عراق
به منظور بررسی برنامه‌ها فرهنگی، تبلیغی و آموزشی اربعین ۹۶ زایران ایرانی در عراق جلسه ستاد فرهنگی اربعین حسینی صبح روز یکشنبه اول مرداد در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حضور اقای دکنر مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و چند تن از مسولان سفارت برگزار شد
 1396/05/02
36488
جلسه موکب داران اربعین حسینی در تهران با حضور جمعی از مسئولان ستاد مرکزی اربعین و رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برگزار شد.
در این جلسه ضمن ارائه پیش نویس فرهنگی موکب های خدماتی در موسم اربعین از سوی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی به سخنرانی پرداختند.
 1396/04/30
36482
دومین جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سال 96 برگزار شد؛
این جلسه باحضور ریاست محترم کمیته فرهنگی آموزشی واعضای کمیته فرهنگی : بعثه مقام معظم رهبری ، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ، مجمع جهانی اهل بیت ، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها ، مرکز مدیریت حوزه های علمیه ، سازمان حج و زیارت ، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی ، ستاد بازسازی عتبات عالیات ، سازمان اوقاف وامور خیریه ، نماینده وزارت کشور ، نماینده وزارت امور خارجه ، بسیج دانشجویی ، قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء ، معاونت فرهنگی سپاه ، شهرداری تهران و اشخاص وکارشناسان حقیقی وحقوقی برگزار شد
 1396/04/30

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات