ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


نماينده بِعثه رهبري در حج و زيارت خراسان شمالي تأكيد كرد؛ ضرورت فرهنگ‌سازي پياده‌روي اربعين از سوي روحانيان در جامعه


نماينده بعثه مقام معظم رهبري در حج و زيارت خراسان شمالي گفت: بايد روحانيان و ائمه جمعه و جماعات براي فرهنگ‌سازي آداب پياده‌روي اربعين و پيشگيري از آسيبهاي احتمالي فعاليت بيشتري داشته باشند.

حجت‌الاسلام محمدرضا ابوالفضلي، نماينده بعثه مقام معظم رهبري در حج و زيارت استان خراسان شمالي، در ديدار با شماري از روحانيان با اشاره به اهميت مراسم پياده‌روي ميليوني اربعين حسيني، اظهار كرد: با توجه به اينكه امسال آل سعود از حضور زائران ايراني در مراسم حج ممانعت كرد، اهميت حضور باشكوه در مراسم اربعين دوچندان شده است.

وي با يادآوري اينكه رهبر معظم انقلاب نيز بر برگزاري مناسب اين آيين تأكيد كرده‌اند، اضافه كرد: مراسم پياده‌روي ميليوني اربعين حسيني اكنون ديگر تنها يك مراسم عبادي و مذهبي نيست بلكه آييني سياسي هم محسوب مي‌شود.

حجت‌الاسلام ابوالفضلي كه مسؤول كميته فرهنگي آموزشي ستاد اربعين استان خراسان شمالي هم هست، در ادامه با تأكيد بر لزوم مشاركت و اهتمام بيشتر روحانيان مبلغ و ائمه جمعه و جماعات براي فرهنگ‌سازي آداب اربعين، گفت: مسأله اربعين و حضور ميليونها مسلمان شيعه در آن بسيار اهميت دارد؛ از اين‌ رو بايد به‌ گونه‌اي‌ برنامه‌ريزي و اقدام شود كه با نظم و شور و شعور ويژه‌اي برگزار شود.

وي با بيان اينكه بايستي زائران ايراني حاضر در آيين عظيم اربعين براي زوار ساير كشورها الگو باشند، افزود: در اين راستا در سطح كشور و استانها كميته‌هاي مختلفي در قالب ستاد اربعين تشكيل شده است.

حجت‌الاسلام ابوالفضلي ادامه داد: با توجه به اهميت موضوع راهپيمايي اربعين، در مركز كشور ستادي با حضور همه نهادهاي دولتي و غيردولتي مرتبط تشكيل شده و به تبع آن در استانهاي مختلف كشور نيز ستاد اربعين شكل گرفته است.

وي با اشاره به اينكه هدف از تشكيل و فعاليت ستاد اربعين در مركز و استانهاي كشور انجام بهتر امور مربوط به اربعين و حضور حداكثري مشتاقان زيارت اربعين است، افزود: امسال تمامي امور مربوط به اعزام زائران به عتبات عاليات همزمان با ايام اربعين در قالب اين ستاد و كميته‌هاي ذيل آن انجام مي‌شود.

امام جمعه موقت بجنورد با بيان اينكه مسؤوليت كميته فرهنگي آموزشي اين ستاد به نمايندگان بعثه مقام معظم رهبري در استانها واگذار شده است، اضافه كرد: همچنين مسؤولان دفتر شوراي سياستگذاري ائمه جمعه هر استان هم جزء اعضاي اين كميته محسوب مي‌شوند.

حجت‌الاسلام ابوالفضلي ادامه داد: از اين‌ رو از ائمه جمعه و جماعات و روحانيان مبلغ انتظار مي‌رود براي فرهنگسازي آداب پياده‌روي اربعين و پيشگيري از آسيبهاي احتمالي فعاليت بيشتري داشته باشند.

وي اظهار كرد: در اين راستا در همايش هاي طلايه‌داران تبليغ كه پيش از آغاز ماه محرم ويژه روحانيان مبلغ اعزامي برگزار مي‌شود، بايستي به آنها تأكيد شود تا نسبت به حضور مردم و رفع آسيبهاي احتمالي آيين اربعين اقدام كنند.

حجت‌الاسلام ابوالفضلي با تأكيد بر اينكه بايد در خطبه‌هاي نماز جمعه و تجمعات ديگر هم به اين مسأله پرداخته شود، افزود: همچنين لازم است به مردم توصيه شود تا در مراسم بزرگداشت شهداي منا حضور جدي داشته باشند و افزون بر اين روحانيان در روز عرفه در مصلاهاي نماز جمعه، علاوه بر برگزاري دعا، مردم را با جنايات آل سعود در حج سال گذشته بيشتر آشنا كنند.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: محمدرضا ابوالفضلي - بعثه مقام معظم رهبري - اربعين حسيني - كميته فرهنگي آموزشي - ستاد اربعين - خراسان شمالي

مطالب مشابه


35704
از ابداع 30 طرح نذری تا ارتباط‌گیری با عشیره‌های عراقی
مسئول دو موکب شباب العلویون و فاطمةالزهرا(س) درباره فعالیت‌هایی که در ایام اربعین سال گذشته و برنامه‌های سال جاری دارد،‌ اظهار کرد: سال گذشته 30 طرح نذری را راه‌اندازی کردیم تا هر کس بنا به وسع خود در این طرح شرکت کند که نذورات شامل برنج، گوشت، پتو، موکت و ... بود.
 1396/02/06
35680
رویکرد مردمی اربعین حفظ شود
عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و معاون اداره کل فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید رویکرد مردمی اربعین را حفظ کرد،‌ افزود: عشق و ارادت مردم در کانال مردمی می‌تواند اثربخشی بسیار بهتری را به منصه ظهور و بروز برساند.
 1396/02/03
35672
حضور مبلغه های اربعین در مسابقات بین‌المللی قرآن
مسئول شورای راهبری بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به حضور نخستین بار بانوان در مسابقات قرآن کریم از جمله مبلغات مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی، اظهار کرد: این اقدام می‌تواند سبب پویایی جامعه قرآنی بانوان و بازتعریف تعامل آنان با جهان اسلام باشد.
 1396/02/02

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات