ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


تقویت مناسبات فرهنگی شیعیان و مقابله با نفوذ فرقه‌های فکری، جزو اولویت‌های فرهنگی اربعین است


اولین جلسه کمیته فرهنگی ستاد اربعین حسینی استان البرز، در محل دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه کرج برگزار شد.

به گزارش پرتال الاربعین آیت‌الله حسینی همدانی در این جلسه با اشاره به حضور بی‌مانند قریب به بیست‌وپنج میلیون نفری شیعیان در ایام اربعین، بیان داشتند: زیارت اربعین، تدبیر ائمه معصومین (علیهم‌السلام) برای اثبات و استحکام بنیان سازمان شیعه در دوران آخرالزمان و عاملی برای مقابله با نقشه‌های مستکبرین در راستای براندازی اسلام اصیل است.

ایشان با ابراز قدردانی از تشکیل این کمیته برای توجه به وجهه‌ی مهم فرهنگی اربعین، گفتند: زائر از زمانی که حرکت در مسیر زیارت را آغاز می‌کند تا زمانی که در بازگشت، به منزل و مسکن خود می‌رسد، زائر است و خدمت‌رسانی مادی و معنوی به او نیز، در طول این زمان قابل انجام است.

ایشان با تأکید بر توجه به خدمت‌رسانی به زائران در داخل کشور، اظهار داشتند: مجموعه‌های دخیل در خدمت‌رسانی به زائران اربعین، نباید تمام توجه خود را معطوف به فضای عتبات عالیات نموده و از مرزها و داخل کشور غافل شوند.

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر تقویت خدمات مرزی و داخل کشور به زائرین، خاطرنشان ساختند: بحمدالله پذیرایی از زوار در عراق، به همت شیعیان عراقی انجام می‌شود؛ حال اگر در مسیر بازگشت، موکب و هیئتی برپا شود، تأثیرات فراوانی در تکریم زائرین دارد.

امام‌جمعه کرج تصریح کردند: طراحی برنامه‌ها و خدمات به زائرین باید به‌گونه‌ای باشد که موجبات سردرگمی و آزار و سودجویی بعضی را فراهم نیاورد؛ درعین‌حال فرهنگ‌سازی برای قشر بدرقه کنندگان و استقبال‌کنندگان از این زائرین در طول مرز و مسیر و شهرهای بین راه نیز از مهمّاتی است که باید موردتوجه دست‌اندرکاران داخلی این برنامه معنوی عظیم قرار گیرد.

ایشان افزودند: در این زمینه صداوسیما و رسانه‌ها می‌توانند بخشی از برنامه‌های خود را به “فرهنگ خدمت‌رسانی و برخورد با زائر” معطوف کنند و این نکته‌ای است که تاکنون مغفول مانده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با تأکید بر اهمیت مردمی بودن پیاده‌روی عظیم اربعین، تصریح کردند: یکی از دلایل ماندگاری عزای حسینی و مراسمات مذهبی مانند اربعین، بنیان مردمی آن‌هاست و دستگاه‌ها نباید در نحوه‌ی برگزاری این برنامه‌ها دخالتی داشته و تمام توجه خود را معطوف به خدمت‌رسانی و تسهیل زمینه‌ها نمایند.

ایشان با اشاره به زمینه مساعد فعالیت‌های فرهنگی در پیاده‌روی عظیم اربعین، عنوان داشتند: فعالیت‌های فرهنگی در اربعین دو شاخه‌ی اصلی دارند که یکی احیا و تقویت بنیان‌های مشترک فرهنگی بین ملت عراق و سایر کشورهای مسلمان با جمهوری اسلامی ایران و دیگری حفظ زائران از تأثیرات فرقه‌ها و نحله‌های فعال در این فضا و تقویت بنیان‌های انقلابی و اسلامی آن‌هاست.

آیت‌الله حسینی همدانی تأکید کردند: البته باید توجه داشت که برای این فعالیت‌ها کار کارشناسی و بررسی دقیق انجام شود تا به دلیل اختلافات بین اقوام و فرهنگ‌ها، نتیجه‌ی معکوسی از این اعمال حاصل نگردد.

امام‌جمعه کرج افزودند: نکته دیگری که باید موردتوجه دست‌اندرکاران فرهنگی اربعین قرار گیرد، استفاده از ظرفیت خود مراسم اربعین برای اقدامات فرهنگی بعدی است که البته نباید محدود به عکس و فیلم شود و زمینه‌سازی کارهای پژوهشی و تولیدات مختلف در این فضا نتایج ارزشمندی در پی خواهند داشت.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: اربعین - کرج - امام جمعه- کمیته فرهنگی - یاوران معنوی

مطالب مشابه


36189
ای شما که به انسان بودن معنی دادید، یک ملت، در طول یک تاریخ، در اندوه شما ضجه می کند
از آن روز دردناک که خیال نیز از تصورش می هراسد و دل از دردش پاره می شود چشم های این ملت از اشک خشک نشده است.
 1396/03/29
36186
استقرار مبلغان در دو مرز شلمچه و چزابه
کمیته فرهنگی آموزشی اربعین استان خوزستان در جریان پیاده‌روی عظیم اربعین امسال نیز نسبت به استقرار مبلغان در دو مرز شلمچه و چزابه اقدام می‌کند.
 1396/03/28
36183
استاندار کرمانشاه گفت: در نشست اخير ستاد مركزي اربعين حسيني موضوع عبور زوار اباعبدالحسين (ع) در ايام اربعين از طريق مرز خسروي قطعي شد
به گزارش کمیته فرهنگی اربعین به نقل از واحد خبر روابط عمومی و امور بین الملل استانداری کرمانشاه؛ دکتر رازانی صبح امروز در دومین نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی و روابط خارجی استان کرمانشاه اظهار داشت: نشست اخير ستاد مركزي اربعين حسيني با حضور تمامي دستگاه هاي ذي ربط برگزار شد و در اين نشست آخرين بررسي ها در مورد مرز خسروي صورت گرفت و عبور زوار از طريق اين مرز مهم در امسال قطعي شد.
 1396/03/28

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات