ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


ایستگاههای فرهنگی مشترک ایران و عراق در مسیرهای پیاده روی اربعین برپا می شود


مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی کشور گفت : در مراسم اربعین امسال ایستگاههای فرهنگی مشترک ایران و عراق در مسیرهای پیاده روی مشتاقان اربعین امام حسین (ع) برپا می شود.

حجت الاسلام حمید احمدی روز دوشنبه در جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین مازندران در ساری افزود : با هماهنگی اتحادیه تشکل های قرآنی کشور ایران و عراق ، 114 ایستگاه قرآنی در مسیر پیاده روی زائران ایجاد می شود.
وی ایجاد ایستگاههای مشترک ویژه بانوان و کودکان و نوجوانان را از دیگر فعالیت های فرهنگی اربعین امسال اعلام کرد و ادامه داد : 120 مربی راوی روایتگر محرم ، عاشورا و اربعین و 60 مربی به همراه گروه کودک و نوجوان مسلط به زبان های فارسی و عربی در این ایستگاهها مستقر خواهند شد.
مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین کشور از شکل گیری اتاق فکر مشترک ایران و عراق با هدف استفاده از ظرفیت های اجتماع بزرگ اربعین خبر داد و بیان داشت : برای فرهنگ سازی عمومی و گفتمان سازی اربعین باید برنامه ریزی جامع صورت پذیرد.
احمدی گفت : برخی ازمراجع تقلید ایران وعراق تاکید بر محدود نبودن اربعین به یک روزدارند ومعتقدند که مردم حرکت های پیاده روی اربعین را در هفته یا در دهه مربوطه اربعین انجام دهند.
وی افزود: امسال نیز همانند سال قبل مکان های سخنرانی و مداحی برای سخنرانان و مداحان برجسته کشورهای اسلامی شکل می گیرد.
مسئول کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین حسینی به اعزام 900 روحانی مسلط به زبان فارسی و عربی به عنوان مبلغ اربعین اشاره کرد و اظهار داشت : 70 بانوی مبلغ هم در پایگاههای ویژه بانوان مستقر می شوند .
وی از اربعین به عنوان بزرگ ترین اجتماع صلح آمیز و اقتدار معنوی جهان اسلام نام برد و گفت : مردمی بودن ، فرامذهبی ، قومی و فرا دینی بودن از ویژگی های این همایش است.
احمدی احترام به حاکمیت دولت عراق ، مردم عراق و تقویت مرجعیت دینی را سه اصل مهم و مورد تاکید کمیته فرهنگی اربعین در اجرای مراسم اربعین برشمرد و گفت : میزبان این مراسم عظیم عراقی ها هستند و نباید کاری کنیم که حس میزبانی از عراقی ها گرفته شود.
وی با تاکید بر این نکته که همه باید به قوانین ، سنت ها ، آداب و رسوم مردم عراق احترام بگذارند ، افزود : تقویت مرجعیت دینی از نکات مهم و مورد تاکید رهبری است و هیچ اقدامی نباید در زمینه تضعیف و رنجش مراجع عظام نجف صورت بگیرد.
احمدی با اشاره به اینکه همه مدیون شهدا هستیم ، گفت : امسال نیز مانند سال گذشته ، تصاویر شهدا نگین برنامه های پیاده روی اربعین حسینی است و حتی مقام معظم رهبری فرموده اند که از تصاویر ایشان هم استفاده نشود.
وی افزود : امسال طرح نیابت زیارت شهدای جهان اسلام در مراسم اربعین حسینی توسط کارگروه شاهد انجام می شود.
او ادامه داد : در این طرح هر یک از زائران می توانند با انتخاب یک شهید معرفی شده از سوی این کارگروه با دریافت عکس شهید ، نائب الزیاره آن شهید باشند.
وی پیش بینی کرد که امسال نیز حدود دو میلیون زائر ایرانی در اجتماع بزرگ اربعین مشارکت کنند.
پارسال حدود 30 هزار مشتاق در اربعین حسینی از مازندران به کربلا عزیمت کردند.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: اربعین حسینی - ستاد مرکزی اربعین - حمید احمدی - تشکل های قرآنی کشور - مازندران

مطالب مشابه


35927
شروع فعالیت‌های مرتبط با اربعین در استان‌ها
مسئول بخش استان ها و کارگروه یاوران معنوی کمیته فرهنگی ستاد اربعین با اشاره به شروع فعالیت‌های مرتبط با اربعین در استان‌ها،‌ تصریح کرد: عدم هماهنگی و شیوه ارسال فعالیت‌ها از مباحثی بود که باید رفع شود تا مشکلات سال گذشته روی ندهد
 1396/02/31
35806
تدوین سندی برای نحوه حضور هیئات و مجموعه های مردمی در اربعین
نماینده بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا(عج) و عضو کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین از تدوین سندی برای نحوه حضور هیئات و مجموعه‌های مردمی برپاکننده موکب‌ها و نمایشگاه‌ها در جریان پیاده‌روی عظیم اربعین یاد کرد و گفت: درصدد هستیم در حوزه محصولات فرهنگی، مراسم‌ها و مبلغان خودجوش جهادی،‌ فعالیت‌ها را به شکلی سامان دهیم که با انسجام بیشتری فعالیت کنند
 1396/02/18
35785
سی و هفتمین نشست علمی / با موضوع "آثار اجتماعی و اعتقادی زیارت اربعین"
موسسه "وارث انبیا الدراسات تخصصی فی نهضت حسینی" وابسته به آستان مقدس امام حسین علیه السلام، سی و هفتمین نشست علمی با موضوع "آثار اجتماعی و اعتقادی زیارت اربعین" را برگزار می کند.
 1396/02/16

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات