ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین​: یکی از اهداف کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین تقویت جریان نخبگانی است


رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در نشست سالانه کارشناسان تشکلهای دینی استان ها بر نقش محوری سازمان تبلیغات اسلامی در بحث آموزش مبلغان و زائران اربعین تاکید کرد.

به گزارش الاربعین به نقل از روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در ابتدای سخنانش گفت: بعد از راهپیمایی اربعین در سال ۹۳ حدودا ۳۰ نهاد فرهنگی جلسه مشترکی را به منظور ساماندهی این مناسبت بزرگ برگزار کردند و کم کم ستاد اربعین با محوریت بعثه مقام معظم رهبری شکل گرفت.مقام معظم رهبری هم سیاستهایی را در این زمینه ابلاغ فرمودند.

وی ادامه داد: بعد از فاجعه منا به درخواست دولت و موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی اداره ستاد به وزارت کشور واگذار شد و بعدها ۱۳ کمیته و چندین شورا و کارگروه در این ستاد شکل گرفت.

احمدی یکی از اهداف کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین را تقویت جریان نخبگانی عنوان کرد و گفت: بخشی از فعالیتهای ما به تولید محتوا مربوط می‌شود. قبل از اربعین ره توشه ای به مبلغان تعلق می گیرد تا محتوای تبلغیی در اربعین غنی تر شود.بحث دیگر ما بحث آموزش است که سازمان تبلیغات اسلامی در آن نقشی محوری خواهد داشت.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین با بیان این که در سال گذشته ۳۰۰ هزار زائر قبل از اربعین به کشور بازگشتند گفت: حدود یک سوم از دو میلیون نفر زائر ما در روز اربعین در کربلا نبودند که این به ساماندهی زائران باقی مانده خیلی کمک کرد و امیدواریم امسال هم همین گونه مدیریت شود.

احمدی یادآور شد: موضع مقام معظم رهبری این است که محور مراسم اربعین امام حسین (ع) باشند نه مسایل دیگر. چون اقتدار معنوی شیعه مرهون امام حسین ( ع) است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت حضور روحانیون و مبلغین در راهپیمایی اربعین اشاره کرد و افزود: از طریق سایت الاربعین اطلاع‌رسانی های لازم انجام می‌شود. ما برنامه هایی همچون برگزاری سوگواره، مسابقه عکس و تولید محصولات فرهنگی را نیز خواهیم داشت.

احمدی همچنین به تفاوت فرهنگ مردم کشورعراق و ایران اشاره کرد و یادآور شد: ما باید با ملت عراق تعامل سیاسی و اجتماعی داشته باشیم. اصل مهم در مراسم اربعین احترام به حاکمیت کشور عراق به‌عنوان کشوری مستقل است. اصل دیگر تقویت مرجعیت دینی با محوریت آیت الله سیستانی است. نکته دیگر تکریم مردم عراق و تشکر از میزبانی آنهاست.

وی به ظرفیت عظیم هیئات مذهبی اشاره کرد و گفت: هیئات مذهبی می توانند طرح پیوست فرهنگی اربعین را به خوبی اجرا کنند. سازمان تبلیغات اسلامی باید در این زمینه به ما کمک کند. همچنین در بحث آموزش و اطلاع‌رسانی نیز این سازمان می تواند نقش مهمی ایفا کند.  

وی در بخش پایانی سخنانش تصریح کرد: ما امسال طرح یاوران معنوی اربعین را به همراهی سازمان تبلیغات اسلامی اجرا خواهیم کرد تا زائران ما با شور بروند و با شعور برگردند.

گفتنی است، نشست دو روزه کارشناسان تشکلهای دینی ادارات کل تبلیغات اسلامی استان ها با موضوع بررسی نقش تشکلهای دینی در کاهش آسیبهای اجتماعی در سالن اجتماعات معاونت امور فرهنگی و تبلیغ  سازمان برگزار شد.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: اربعین حسینی - ستاد مرکزی اربعین - حمید احمدی - نشست سالانه کارشناسان تشکلهای دینی استان ها

مطالب مشابه


35704
از ابداع 30 طرح نذری تا ارتباط‌گیری با عشیره‌های عراقی
مسئول دو موکب شباب العلویون و فاطمةالزهرا(س) درباره فعالیت‌هایی که در ایام اربعین سال گذشته و برنامه‌های سال جاری دارد،‌ اظهار کرد: سال گذشته 30 طرح نذری را راه‌اندازی کردیم تا هر کس بنا به وسع خود در این طرح شرکت کند که نذورات شامل برنج، گوشت، پتو، موکت و ... بود.
 1396/02/06
35680
رویکرد مردمی اربعین حفظ شود
عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و معاون اداره کل فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید رویکرد مردمی اربعین را حفظ کرد،‌ افزود: عشق و ارادت مردم در کانال مردمی می‌تواند اثربخشی بسیار بهتری را به منصه ظهور و بروز برساند.
 1396/02/03
35672
حضور مبلغه های اربعین در مسابقات بین‌المللی قرآن
مسئول شورای راهبری بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به حضور نخستین بار بانوان در مسابقات قرآن کریم از جمله مبلغات مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی، اظهار کرد: این اقدام می‌تواند سبب پویایی جامعه قرآنی بانوان و بازتعریف تعامل آنان با جهان اسلام باشد.
 1396/02/02

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات