ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


تمهیدات ستاد مرکزی اربعین برای مراسم امسال


رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین‌ گفت: در کمیته های فرهنگی مستقر در استان ها با کمک هیئت های مذهبی، ائمه جمعه و جماعات به فرهنگ سازی، توجیه و آموزش مردم می پردازیم و امیدواریم بتوانیم برخی آسیب هایی که در حوزه رفتاری در سال های قبل شاهد بودیم، امسال شاهد نباشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: با توجه به تشکیل ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور و تشکیل 13 کمیته تخصصی؛ کمیته فرهنگی آموزشی با همان اهدافی که در سال گذشته بر عهده داشت زیر نظر بعثه مقام معظم رهبری با عضویت 16 دستگاه امسال نیز به وظایف خود عمل می کند.
 
 
وی گفت: ما در ایران با سیاست حفظ مردمی بودن مراسم اربعین برای فراهم کردن مشارکت نهادها، دستگاه ها و بخصوص سازمان های مردم نهاد برای اجرای برنامه ها تلاش می کنیم تا با هم افزایی بین همه نهادها بتوانیم از ظرفیت های بزرگ مردمی برای استفاده از این فرصت معرفت افزایی استفاده کنیم.
 
 
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین افزود: طبق تجارب سال های قبل 11 کارگروه، چهار شورا و یک اتاق فکر در نظر گرفته شده که برخی نخبگان حوزوی و دانشگاهی در آن به طراحی ایده پردازی مشغولند.
 
 
هر یک از نهادها مسئولیت یک بخش را بر عهده گرفته و با مشارکت سایر دستگاه ها مشغول برنامه ریزی هستند تا اربعین 95 را با برنامه های فرهنگی بیشتر شاهد باشیم.
 
 
حجت الاسلام احمدی گفت: امسال تأکیدمان روی بحث فرهنگ عمومی است تا بتوانیم زائران اعزامی را با موضوعاتی مثل فرهنگ تغذیه، بهداشت، تعامل خوب با عراقی ها و استفاده از ظرفیت ها و حفظ سنت هایی که مردم عراق سال ها با زحمات زیادی حفظ کرده اند آشنا کنیم تا ان شاء الله یک سفر خوب زیارتی داشته باشیم.
 
 
وی افزود: ما برای مراسم اربعین با همکاری و هماهنگی مسئولان عراقی، مراسم سخنرانی در 18 نقطه پیش بینی کرده ایم که در موکب ها دایر می شود.
 
 
حجت الاسلام احمدی افزود: ازجمله برنامه های فرهنگی امسال، اعزام سخنرانان و مداحان برتر کشور در 18 موکب پیش بینی شده و انتشار نشریاتی با موضوعات فرهنگی است.
 
 
وی گفت: امسال ستادمرکزی اربعین در همه استان ها ستادی دایر و متناظر با آنها کمیته های تخصصی ایجاد کرده، از جمله کمیته های فرهنگی که عمده کار این کمیته ها با کمک هیئت های مذهبی، ائمه جمعه و جماعات، فرهنگ سازی، توجیه و آموزش مردم است که امیدواریم بتوانیم از این فرصت به درستی استفاده کنیم تا برخی آسیب هایی که در حوزه رفتاری در سال های قبل شاهد بودیم، امسال شاهد نباشیم.
 
 
حجت الاسلام احمدی در پاسخ به اینکه ثبت نام اعزام به راهپیمایی بزرگ اربعین از چه زمانی آغاز می شود؟‌ گفت: طبق برنامه ریزی های کمیته اعزام، ثبت نام از 15 مرداد در سامانه سما صورت می گیرد، اعزام مثل سال های قبل از 10 روز قبل از اربعین آغاز می شود.
 
 
رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در پایان با اشاره به توصیه آیت الله سیستانی مبنی بر اینکه اربعین یک روز نیست؛ یک هفته و یک دهه است، افزود: ان شاء الله بتوانیم با برنامه ریزی های صورت گرفته زائران را زودتر راهی کنیم تا در رفت و برگشتشان از عتبات عالیات تراکم و انباشت جمعیت در کربلا نداشته باشیم.
 
 

ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها:  اربعین حسینی - ستاد مرکزی اربعین - كميته فرهنگي آموزشي اربعين - حمید احمدی

مطالب مشابه


36488
جلسه موکب داران اربعین حسینی در تهران با حضور جمعی از مسئولان ستاد مرکزی اربعین و رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برگزار شد.
در این جلسه ضمن ارائه پیش نویس فرهنگی موکب های خدماتی در موسم اربعین از سوی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی به سخنرانی پرداختند.
 1396/04/30
36482
دومین جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سال 96 برگزار شد؛
این جلسه باحضور ریاست محترم کمیته فرهنگی آموزشی واعضای کمیته فرهنگی : بعثه مقام معظم رهبری ، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ، مجمع جهانی اهل بیت ، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها ، مرکز مدیریت حوزه های علمیه ، سازمان حج و زیارت ، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی ، ستاد بازسازی عتبات عالیات ، سازمان اوقاف وامور خیریه ، نماینده وزارت کشور ، نماینده وزارت امور خارجه ، بسیج دانشجویی ، قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء ، معاونت فرهنگی سپاه ، شهرداری تهران و اشخاص وکارشناسان حقیقی وحقوقی برگزار شد
 1396/04/30
36395
مدیرکل امور مرزی وزارت کشور خبر داد: آغاز صدور روادید زائران اربعین از 11 شهریور/ احتمال استفاده از مرز خسروی
مدیرکل امور مرزی وزارت کشور و دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به توافق‌های انجام شده میان هیات ایرانی و عراقی برای برگزاری مراسم اربعین حسینی امسال گفت: از 11 شهریورماه سفارت و کنسولگری‌های عراق در ایران صدور روادید برای زائران کشورمان را آغاز می‌کنند
 1396/04/20

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات