ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


حیدر العبادی در کربلا: با مصونیت هیچ سرباز آمریکایی در عراق موافقت نمی‌کنم


نخست‌وزیر عراق ضمن تکذیب اخبار منتشر شده درباره موافقت بغداد با اعطای مصونیت قضایی به نیروهای آمریکایی اعلام کرد که با اعطای مصونیت به هیچ سرباز آمریکایی در عراق موافقت نمی‌کند.

 

برخی رسانه‌ها به نقل از سفیر آمریکا در عراق و نیز سخنگوی نخست وزیر عراق از اعطای مصونیت سیاسی به مستشاران نظامی آمریکایی در عراق خبر داده بودند.

روزنامه گاردین روز جمعه گذشته به نقل از استوارت جونز، سفیر جدید آمریکا در عراق از توافق کشورش با دولت عراق در خصوص اعطای مصونیت قضایی به آمریکایی ها خبر داد.

این روزنامه به نقل از جونز ادعا کرد: حیدر العبادی، نخست وزیر عراق تاکید کرد که به برخی از نیروهای آمریکایی در عراق که برای کمک به عراقی‌ها در جنگ علیه داعش حضور دارند امتیاز و مصونیت داده شده است.

«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق امروز (دوشنبه) پس از ورود به کربلای معلی ضمن تکذیب اخبار منتشر شده اعلام کرد که هیچ مصونیتی برای نیروهای خارجی قائل نیست.

به گزارش شبکه المنار، نخست وزیر عراق تاکید کرد: هیچ توافقنامه‌ای درباره مصونیت سربازان آمریکایی در عراق امضا نمی کنم.

حیدر العبادی برای حصول اطمینان از اجرای تدابیر امنیتی، امروز(دوشنبه) وارد کربلای معلی شده است.

«سعد الحدیثی»، سخنگوی دفتر نخست‌وزیری عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص اخبار حاکی از اعطای مصونیت به آمریکایی‌ها در عراق تاکید کرد: نظامیان آمریکایی که در عراق حضور دارند مستشاران نظامی هستند و تفنگدار یا نیروی زمینی جنگجو نیستند و این آمریکایی‌ها در داخل پایگاه‌هایی مستقر هستند که از آنجا خارج نمی‌شوند و ماموریت آنها هم محدود به داخل همین پایگاه‌هاست که شامل ارائه کارشناسی‌ها و مشاوره به نیروهای عراقی است.

الحدیثی گفت: مستشاران نظامی آمریکا با توجه به اینکه از کارکنان سفارت آمریکا محسوب می‌شوند از مصونیت دیپلماتیک برخوردار هستند و کارمندان همه سفارتخانه‌ها در هر کشوری از مصونیت دیپلماتیک و نه مصونیت سیاسی برخوردار هستند و این مصونیت در این چارچوب به آنها داده شده و مساله‌ای است که از دوره نخست‌وزیری نوری المالکی درباره آن توافق شده و مربوط به دولت کنونی هم نیست.

مصونیت دیپلماتیک، گونه‌ای از مصونیت قانونی است که دو کشور در قبال یکدیگر متعهد می‌شوند که دیپلمات‌ها و مقامات ارشد دولتی یکدیگر را تحت تعقیب قانونی، قرار ندهند.

سخنگوی دفتر نخست وزیری عراق افزود: حضور آمریکایی‌ها در عراق بر اساس توافقنامه چارچوب راهبردی است که بین عراق و آمریکا به امضا رسیده و فراکسیون‌های سیاسی پارلمان سابق عراق آن را تایید کرده بودند و بر اساس این توافق دولت عراق حق دارد که در زمینه مشورت های نظامی، آموزش، تجهیز و تسلیح نیروهای عراقی از طرف آمریکایی درخواست کمک کند و طرف آمریکایی هم بر اساس این توافقنامه باید بنا به درخواست دولت عراق از این کشور حمایت کند و دولت عراق هم به خاطر وجود نیاز به کمک در زمینه گرفتن کارشناسی‌های نظامی برای آموزش نیروهای عراقی اقدام به جذب مستشاران نظامی آمریکا کرد.

وی تاکید کرد: هر گونه تجهیزات نظامی یا سلاح آمریکایی که وارد عراق می‌شود با آنها گروهی از مستشاران نظامی برای آموزش نیروهای عراقی وارد عراق می‌شوند.

سعد الحدیثی گفت: قضیه ورود آمریکایی‌ها به عراق صرفا بعد فنی و مشاوره‌ای دارد و آنها هرگز در عملیات های نظامی ارتش عراق مشارکت نخواهند داشت.

منبع: فارس


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: عراق - العبادی

مطالب مشابه


35486
حجت الاسلام والمسلمين قرائتي: ضرورت وجود روحاني خط شكن براي رفع مشكلات و معضلات جامعه
حجت الاسلام والمسلمين قرائتي با بيان اينكه وجود روحاني خط شكن براي رفع مشكلات و معضلات جامعه يك ضرورت است، گفت: جدي گرفتن قرآن براي سعادت دنيا و آخرت يك اصل است، لذا روحانيون بايد در زندگي خود قرآن را جدي بگيرند تا موجب شود مردم كلام الهي را در زندگي خود ساري و جاري كنند.
 1396/01/10
35485
ليله الرغائب، فرصتي براي طلب غفران نسبت به گناهان گذشته
مسئول دفترنمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در كربلا با اشاره به اينكه فرصت هاي ارزشمندي در زندگي انسان وجود دارد كه مي توان در مسير تقرب الي الله و سعادت و تعالي گام برداشت، گفت: ليله الرغائب فرصتي براي طلب غفران نسبت به گناهان و حركت زندگي در مسير بندگي و عبوديت است .
 1396/01/10
35484
دومين همايش بين‌المللي شيخ‌حلي در كربلا برگزار مي‌شود
مجمع جهاني امام حسين(عليه السلام) وابسته به آستان قدس حسيني دومين همايش علمي بين المللي احياي ميراث علماي كربلا را با عنوان «شيخ فقيه ابن فهد الحلي نمونه‌اي از عالم رباني» برگزار مي‌نمايد.
 1396/01/10

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات