ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


رحیم‌پور ازغدی در مسیر نجف به کربلا عنوان کرد برخی قمه می‌زنند اما به جنگ داعش نمی‌روند/ راهپیمایی اربعین بزرگ‌ترین عزاداری است


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: عزای امام حسین (ع) مقدمه جهاد در مکتب آن حضرت است، برخی تشیع بی ضرر برای خود ساخته اند و تا زمانی که سود می‌برند پای کار عزاداری‌ها هستند.

حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی شب گذشته در خیمه گاه حسینی و در جمع عزاداران اباعبدالله الحسین (ع)، قیام آن حضرت را دارای دو بعد الهی عبادی و سیاسی و اجتماعی خواند که از هم تفکیک ناپذیر هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه عزای امام حسین (ع) مقدمه جهاد در مکتب آن حضرت است، تأکید کرد: امروز برخی قمه می‌زنند اما به جنگ داعش و صهیونیست‌ها نمی‌روند. اینها جزو همان کسانی هستند که به امام حسین (ع) می‌گفتند شما حق هستید و ما هم شک نداریم اما آیا آمدن ما به کربلا در پیروزی شما نقش دارد یا بی فایده است که اگر نقشی ندارد، آمادگی مردن نداریم.

وی گفت: برخی به مسأله امام حسین (ع) و آنچه در این سرزمین گذشته صرفا بعد عبادی محض با قطع نظر از ابعاد سیاسی اجتماعی آن داده اند و برخی می‌خواهند بعد عبادی و ریشه‌های توحیدی آن را در نظر نگیرند.

ابعاد قیام امام حسین تفکیک ناپذیر است

وی با تأکید بر اینکه دو بعد عبادی و سیاسی نهضت عاشورا نباید از هم جدا شود، محور قیام امام حسین (ع) را عدالتخواهی و تحقق توحید بر روی زمین خواند و تصریح کرد: همه حقیقت توحید در کربلا و آن حجت تمام کننده و برهان تفکیک کننده نزد امام حسین (ع) بوده است و خواهد بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بار دیگر بر تحقق هر دو بعد عبادی و سیاسی قیام امام حسین (ع) تأکید کرد و افزود: همه کسانی که زمان اباعبدالله (ع) ایشان را تنها گذاشتند جزو مخالفان آن حضرت نبودند و امروز نیز چنین است.

رحیم پور ازغدی ادامه داد: اگر زمان انقلاب و جنگ که پرچم اباعبدالله الحسین (ع) بالا رفت، افرادی به حمایت نیامدند، در زمان آن حضرت و در قیام کربلا هم حاضر نمی‌شدند و در زمان قیام حضرت حجت (ع) هم چنین افرادی به حمایت برنخواهند خواست چراکه باید از جان و مال خود هزینه دهند.

وی تصریح کرد: همه کسانی که در اربعین به سوی اباعبدالله الحسین (ع) می‌آیند هم اگر در کربلا بودند به آن حضرت ملحق نمی‌شدند که این امر سابقه تاریخی دارد و چنین افرادی در گذشته هم به جای یاری حضرت در مقام نصیحت برآمدند که ایشان را از رفتن به کربلا منصرف کنند.

وی با بیان اینکه برخی از ما حاضریم دین ضربه بخورد اما وقتی به ما احتیاج دارند در صحنه حاضر نمی‌شویم، گفت: همه کسانی که امروز عزاداری می‌کنند اگر در کربلا بودند به دو دسته تقسیم می‌شدند و عده کمی با اباعبدالله (ع) می‌ماندند.

برخی قمه می‌زنند اما به جنگ داعش نمی‌روند

رحیم پور ازغدی تأکید کرد: امروز برخی قمه می‌زنند اما به جنگ داعش و صهیونیست‌ها نمی‌روند. اینها جزو همان کسانی هستند که به امام حسین (ع) می‌گفتند شما حق هستید و ما هم شک نداریم اما آیا آمدن ما به کربلا در پیروزی شما نقش دارد یا بی فایده است که اگر نقشی ندارد، آمادگی مردن نداریم.

وی اظهار داشت: برخی تشیع بی ضرر برای خود ساخته اند و تا زمانی که سود می‌برند پای کار عزاداری‌ها هستند اما به محض اینکه کمی ضرر کنند، مجبور به رعایت حلال و حرام شوند، در مقابل ظلم بایستند و با استکبار مقابله کنند، عقب می‌نشینند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح این سؤال که چرا از بین صدها هزار محب امام علی (ع) تنها 72 نفر به یاری اباعبدالله الحسین (ع) آمدند، گفت: اسلام آمریکایی و شیعه لندنی که امام و رهبری فرمودند، افرادی هستند که کارهای بی ضرر مذهبی انجام می‌دهند اما حاضر به اهدای جانشان در حمایت از دین نیستند.

راهپیمایی اربعین بزرگ‌ترین عزاداری است

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به راهپیمایی اربعین با بیان اینکه هیچ کجای جهان جمعیت 15 تا 20 میلیونی یکجا جمع نمی‌شود، این امر را پاداش خداوند به حسین بن علی (ع) عنوان کرد که از جان و مال خود برای نجات دین گذشت.

وی با بیان اینکه عزای امام حسین (ع) مقدمه جهاد در مکتب آن حضرت است، از راهپیمایی اربعین به عنوان بزرگ‌ترین و بهترین عزاداری برای آن حضرت که تیر خلاص را به داعش می‌زند نام برد و گفت: آنها که شیعه را منهای جهاد، انقلاب و مبارزه می‌خواهند، می‌خواهند اباعبدالله و عزای امام حسین (ع) را بی آبرو کنند.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه گناه بی آبرو کردن عزای امام حسین علیه السلام از گناه از قفا بریدن سر آن حضرت کمتر نیست هرچند ناآگاهانه باشد، تأکید کرد: هرکس سبب تمسخر دین امام حسین (ع) شود، خیانت کرده و هرکاری که سبب شود دشمن به مقدسات شیعه اهانت کند، حرام است.

وی تصریح کرد: امروز شیعه عزتمند و پیشرفته‌ترین و پیشرو‌ترین مکتب در جهان است و در حالی که همه مکتب‌ها شکست خورده و به قبرستان تاریخ رفته و تمام مذاهب ضعیف شده اند، اسلام امام حسین (ع) تنها مکتب زنده است که دارد سرنوشت جهان را تغییر می‌دهد و پرچم سیدالشهدا جهان را آزاد خواهد کرد.

منبع: فارس


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: اربعين - كربلا

مطالب مشابه


35704
از ابداع 30 طرح نذری تا ارتباط‌گیری با عشیره‌های عراقی
مسئول دو موکب شباب العلویون و فاطمةالزهرا(س) درباره فعالیت‌هایی که در ایام اربعین سال گذشته و برنامه‌های سال جاری دارد،‌ اظهار کرد: سال گذشته 30 طرح نذری را راه‌اندازی کردیم تا هر کس بنا به وسع خود در این طرح شرکت کند که نذورات شامل برنج، گوشت، پتو، موکت و ... بود.
 1396/02/06
35680
رویکرد مردمی اربعین حفظ شود
عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و معاون اداره کل فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید رویکرد مردمی اربعین را حفظ کرد،‌ افزود: عشق و ارادت مردم در کانال مردمی می‌تواند اثربخشی بسیار بهتری را به منصه ظهور و بروز برساند.
 1396/02/03
35672
حضور مبلغه های اربعین در مسابقات بین‌المللی قرآن
مسئول شورای راهبری بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به حضور نخستین بار بانوان در مسابقات قرآن کریم از جمله مبلغات مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی، اظهار کرد: این اقدام می‌تواند سبب پویایی جامعه قرآنی بانوان و بازتعریف تعامل آنان با جهان اسلام باشد.
 1396/02/02

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات