ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


پیاده روی اربعین؛ معجزه ای که هر سال تکرار می شود


شیخ «محمد جعفر الموسوی»، تا چند سال پیش قائم مقام حرم امام حسين (ع) بود و هم اکنون مشاور تولیت حرم حضرت سید الشهدا (ع) در کربلاست، او را که در مشهد حضور داشت تا چند روزي را در جوار حرم مطهر امام هشتم(ع) بگذراند، به گفت و گو دعوت کردیم.

کتمان نمی کنم که وقتی در خلال مصاحبه گفت که دفتر كارش درست در جوار بارگاه ملكوتي امام حسین (ع) قرار دارد، یک لحظه دلم لرزيد ومثل هرانسان ديگري در برابر امام حسين(ع) تمام وجودم تمنا و نيازشد. آدم تا اسم كربلا را مي شنود، ياد حسين بن علي(ع) و آن نيم روز عظیم عاشورا مي افتد، نيم روزي كه شيعه قرنهاست با مرور حوادث آن بر مظلومیت امام خویش مي گريد.

او فارسی را خوب می فهمید و حتی حرف می‌زد، اما آنقدر دقیق و حساس بود که پای مترجم را به این مصاحبه باز کند.

او حضور ميليونی زائر در كربلاي معلي،  بخصوص در عاشورا و اربعين حسيني را یک معجزه و یک حرکت بي نظير توصیف می کند که هر سال در کربلا تکرار می شود. او می گوید: «اين واقعاً يك معجزه الهي است كه ما در كربلا شاهد آن هستيم و هر سال آن را درك مي كنيم. فضاي اطراف حرم اين اجازه را نمي دهد كه اين تعداد زائر در آن حضور يابند، اما واقعيت اين است كه لطف الهي در وراي اين معجزه است كه برخلاف پيش بيني هاي مادي، اين اتفاق مهم در كربلا رخ مي دهد و هر سال ما شاهد تكرار آن در کربلا هستيم. واقعیتش این است که این تعداد زائر خود جوش و بدون توجه به اینکه حتماً باید وسایل رفاه و آسایش آنها فراهم باشد، به عشق امام حسین(ع) به این مراسم می آیند، اگر چه ما امنیت زائران را که بحث مهمی در کربلاست، سعی می کنیم در حد اعلای خودش فراهم و امکانات و خدمات لازم را ارایه کنیم، که البته گاهی واقعا از عهده ما خارج است و خود مردم کربلا در این زمینه ما را یاری می کنند.

 

  لحظه های سحرگاهی غم انگیز حرم امام حسین(ع)

او لحظه های اذان صبح در حرم امام حسین(ع) را خاص توصیف می کند و عباراتی را درباره آن لحظه ها به کار می برد که هر انسانی با شنیدنش، دلش هوای کربلا می کند: در حرم امام رضا(ع) موقع غروب خورشيد، لحظه هاي خيلي خاص و دلنشين را انسان مشاهده می کند، بخصوص وقتی نقاره خانه موقع غروب آفتاب به صدا در می آید، بسیار حزن برانگیز است، انگار غم عالم بر دل انسان می نشیند و البته وقت سحر و نماز صبح هم بسیار زیباست. من دقيقاً اين فضا را بارها در حرم امام رضا(ع) تجربه کرده و دیده ام، در حالي كه قبلاً آن را در حرم امام حسين(ع) ديده بودم، اما  فكر مي كردم منحصر به حرم ايشان است.

اما به شما بگویم؛ در حرم امام حسين(ع) وقت سحر قبل از نماز صبح، قرآن يا مناجاتی كه خوانده مي شود و اين صدا حتي در اطراف حرم هم پخش مي شود، لحظه هاي خيلي غم انگيز و دلنشين و به قول شما برادران و خواهران ایرانی خاص است كه بشدت  انسان را تحت تأثير قرار مي دهد. شیخ محمد جعفر الموسوی وقتی می‌بیند محو کلامش شده‌ایم، می‌گوید: من با این سخن  دل شما را به حرم امام حسین(ع) و کربلا بردم ان شاءا... خدا قسمت کند و این لحظه های خاص را از نزدیک درک کنید.

  راز آن پرچم سرخ

مشاور تولیت حرم مطهر امام حسین(ع) در پایان گفت و گو می گوید: رنگ پرچم برافراشته بر فراز حرم امام حسین(ع) سرخ است. در آن پرچم سرخ رازی نهفته است که تداوم اسلام و مکتب تشیع مدیون آن است.آن پرچم نماد پیروزی حق بر باطل وپیروزی خون بر شمشیر است که جز اهل حق معنایش را در نمی یابند.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: پیاده روی ، اربعین ، کربلا shia muslim

مطالب مشابه


35704
از ابداع 30 طرح نذری تا ارتباط‌گیری با عشیره‌های عراقی
مسئول دو موکب شباب العلویون و فاطمةالزهرا(س) درباره فعالیت‌هایی که در ایام اربعین سال گذشته و برنامه‌های سال جاری دارد،‌ اظهار کرد: سال گذشته 30 طرح نذری را راه‌اندازی کردیم تا هر کس بنا به وسع خود در این طرح شرکت کند که نذورات شامل برنج، گوشت، پتو، موکت و ... بود.
 1396/02/06
35680
رویکرد مردمی اربعین حفظ شود
عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و معاون اداره کل فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید رویکرد مردمی اربعین را حفظ کرد،‌ افزود: عشق و ارادت مردم در کانال مردمی می‌تواند اثربخشی بسیار بهتری را به منصه ظهور و بروز برساند.
 1396/02/03
35672
حضور مبلغه های اربعین در مسابقات بین‌المللی قرآن
مسئول شورای راهبری بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به حضور نخستین بار بانوان در مسابقات قرآن کریم از جمله مبلغات مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی، اظهار کرد: این اقدام می‌تواند سبب پویایی جامعه قرآنی بانوان و بازتعریف تعامل آنان با جهان اسلام باشد.
 1396/02/02

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات