ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


پیاده روی اربعین؛ معجزه ای که هر سال تکرار می شود


شیخ «محمد جعفر الموسوی»، تا چند سال پیش قائم مقام حرم امام حسين (ع) بود و هم اکنون مشاور تولیت حرم حضرت سید الشهدا (ع) در کربلاست، او را که در مشهد حضور داشت تا چند روزي را در جوار حرم مطهر امام هشتم(ع) بگذراند، به گفت و گو دعوت کردیم.

کتمان نمی کنم که وقتی در خلال مصاحبه گفت که دفتر كارش درست در جوار بارگاه ملكوتي امام حسین (ع) قرار دارد، یک لحظه دلم لرزيد ومثل هرانسان ديگري در برابر امام حسين(ع) تمام وجودم تمنا و نيازشد. آدم تا اسم كربلا را مي شنود، ياد حسين بن علي(ع) و آن نيم روز عظیم عاشورا مي افتد، نيم روزي كه شيعه قرنهاست با مرور حوادث آن بر مظلومیت امام خویش مي گريد.

او فارسی را خوب می فهمید و حتی حرف می‌زد، اما آنقدر دقیق و حساس بود که پای مترجم را به این مصاحبه باز کند.

او حضور ميليونی زائر در كربلاي معلي،  بخصوص در عاشورا و اربعين حسيني را یک معجزه و یک حرکت بي نظير توصیف می کند که هر سال در کربلا تکرار می شود. او می گوید: «اين واقعاً يك معجزه الهي است كه ما در كربلا شاهد آن هستيم و هر سال آن را درك مي كنيم. فضاي اطراف حرم اين اجازه را نمي دهد كه اين تعداد زائر در آن حضور يابند، اما واقعيت اين است كه لطف الهي در وراي اين معجزه است كه برخلاف پيش بيني هاي مادي، اين اتفاق مهم در كربلا رخ مي دهد و هر سال ما شاهد تكرار آن در کربلا هستيم. واقعیتش این است که این تعداد زائر خود جوش و بدون توجه به اینکه حتماً باید وسایل رفاه و آسایش آنها فراهم باشد، به عشق امام حسین(ع) به این مراسم می آیند، اگر چه ما امنیت زائران را که بحث مهمی در کربلاست، سعی می کنیم در حد اعلای خودش فراهم و امکانات و خدمات لازم را ارایه کنیم، که البته گاهی واقعا از عهده ما خارج است و خود مردم کربلا در این زمینه ما را یاری می کنند.

 

  لحظه های سحرگاهی غم انگیز حرم امام حسین(ع)

او لحظه های اذان صبح در حرم امام حسین(ع) را خاص توصیف می کند و عباراتی را درباره آن لحظه ها به کار می برد که هر انسانی با شنیدنش، دلش هوای کربلا می کند: در حرم امام رضا(ع) موقع غروب خورشيد، لحظه هاي خيلي خاص و دلنشين را انسان مشاهده می کند، بخصوص وقتی نقاره خانه موقع غروب آفتاب به صدا در می آید، بسیار حزن برانگیز است، انگار غم عالم بر دل انسان می نشیند و البته وقت سحر و نماز صبح هم بسیار زیباست. من دقيقاً اين فضا را بارها در حرم امام رضا(ع) تجربه کرده و دیده ام، در حالي كه قبلاً آن را در حرم امام حسين(ع) ديده بودم، اما  فكر مي كردم منحصر به حرم ايشان است.

اما به شما بگویم؛ در حرم امام حسين(ع) وقت سحر قبل از نماز صبح، قرآن يا مناجاتی كه خوانده مي شود و اين صدا حتي در اطراف حرم هم پخش مي شود، لحظه هاي خيلي غم انگيز و دلنشين و به قول شما برادران و خواهران ایرانی خاص است كه بشدت  انسان را تحت تأثير قرار مي دهد. شیخ محمد جعفر الموسوی وقتی می‌بیند محو کلامش شده‌ایم، می‌گوید: من با این سخن  دل شما را به حرم امام حسین(ع) و کربلا بردم ان شاءا... خدا قسمت کند و این لحظه های خاص را از نزدیک درک کنید.

  راز آن پرچم سرخ

مشاور تولیت حرم مطهر امام حسین(ع) در پایان گفت و گو می گوید: رنگ پرچم برافراشته بر فراز حرم امام حسین(ع) سرخ است. در آن پرچم سرخ رازی نهفته است که تداوم اسلام و مکتب تشیع مدیون آن است.آن پرچم نماد پیروزی حق بر باطل وپیروزی خون بر شمشیر است که جز اهل حق معنایش را در نمی یابند.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: پیاده روی ، اربعین ، کربلا shia muslim

مطالب مشابه


36517
نشست ستاد فرهنگی اربعین حسینی در عراق با حضور سفیر و کاردار جمهوری اسلامی ایران در عراق
به منظور بررسی برنامه‌ها فرهنگی، تبلیغی و آموزشی اربعین ۹۶ زایران ایرانی در عراق جلسه ستاد فرهنگی اربعین حسینی صبح روز یکشنبه اول مرداد در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حضور اقای دکنر مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و چند تن از مسولان سفارت برگزار شد
 1396/05/02
36488
جلسه موکب داران اربعین حسینی در تهران با حضور جمعی از مسئولان ستاد مرکزی اربعین و رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برگزار شد.
در این جلسه ضمن ارائه پیش نویس فرهنگی موکب های خدماتی در موسم اربعین از سوی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی به سخنرانی پرداختند.
 1396/04/30
36482
دومین جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سال 96 برگزار شد؛
این جلسه باحضور ریاست محترم کمیته فرهنگی آموزشی واعضای کمیته فرهنگی : بعثه مقام معظم رهبری ، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ، مجمع جهانی اهل بیت ، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها ، مرکز مدیریت حوزه های علمیه ، سازمان حج و زیارت ، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی ، ستاد بازسازی عتبات عالیات ، سازمان اوقاف وامور خیریه ، نماینده وزارت کشور ، نماینده وزارت امور خارجه ، بسیج دانشجویی ، قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء ، معاونت فرهنگی سپاه ، شهرداری تهران و اشخاص وکارشناسان حقیقی وحقوقی برگزار شد
 1396/04/30

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات