ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 اخبار


حضور بیش از 2میلیون زائر خارجی در اربعین حسینی/محدودیت ظرفیت مدارس برای استقبال زائران


رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای استانداری کربلای معلی گفت پیش بین می‌شود بیش از پانزده میلیون زائر عراقی و بیش از 2 میلیون زائر خارجی برای حضور در مراسم اربعین حسینی خود را به کربلای معلی برسانند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد، «جاسم المالکی»، رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی در شورای استانی کربلای معلی گفت: پیش‌بینی می‌شود بیش از پانزده میلیون زائر عراقی و بیش از 2 میلیون زائر خارجی برای حضور در مراسم اربعین حسینی خود را به کربلای معلی برسانند و این رقم قابل افزایش است.

المالکی در اظهاراتی خبری تاکید کرد:از جمله خدمات آماده‌سازی مدارس و اماکن مسقفه و برپا کردن چادرهایی در داخل شهر کربلا برای استقبال از زائران است که همه این امکانات هم برای ظرفیت بالای زائران کافی نیست.

رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی در شورای استانی کربلای معلی گفت: زائران ایرانی هم در کربلا بر اساس توافق‌های صورت گرفته در داخل استان با اتوبوس‌های بزرگ مخصوص انتقال زائران به طور مجانی جابجا می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه هفتاد تا هشتاد درصد ظرفیت هتل ها را زائران کشورهای حوزه خلیج فارس یا لبنانی‌ها رزرو کرده اند، گفت: بیش‌تر خانه‌هایی که میزبان زائران در بخش قدیمی کربلا است تحت هماهنگی کمیته میراث فرهنگی استان هستند و از امنیت کامل برخوردار بوده و زائران می توانند در صورت مطمئن شدن از امنیت این خانه‌ها شب‌ها را در آنجا بیتوته کنند.

سالانه هزاران تن از شیعیان لبنان، ایران،‌ بحرین، کویت ،ترکیه و دیگر کشورها برای شرکت در مراسم اربعین حسینی مصادف وارد عراق می‌شوند.

ما شا الله طاهری ، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا هم 2 روز پیش گفت: در مذاکره با مسئولان عتبات عالیات عراق ، استاندار و دانشگاه کربلا مقرر شد تعدادی حسینیه ، مسجد و مدرسه در کربلا در اختیار زائران ایرانی شرکت کننده در مراسم اربعین حسینی قرار گیرد .

وی گفت :هیئت‌های مذهبی کشورمان همچنین دو موکب بین راهی میان نجف و کربلا و یک موکب در شهر کربلا برای پذیرائی از زوار در نظر گرفته‌اند.

مقامات عراقی تاکید کردند که شمار زائران عراقی و غیر عراقی مراسم اربعین حسینی در کربلا به 2 برابر سال گذشته افزایش پیدا می‌کند. 

ایرانی‌ها هم امسال با توجه به تسهیلات مقامات تهران و دولت عراق برای زائران کربلا،حضور گسترده‌تری به نسبت سال های قبل خواهند داشت و پیش‌بینی می شود که حدود 750 هزار ایرانی عازم زیارت اربعین در کربلا شوند.

مصطفی قاسمی نماینده سازمان حج و زیارت در عراق هم با محدود خواندن امکانات استان کربلا و سازمان حج تاکید کرد: زائرانی که تصمیم به سفر انفرادی به کربلا دارند، لوازم شخصی و ضروری همراه داشته باشند و اگر می توانند حتما کیسه خواب، پتو و مقادیری غذای آماده با خود بیاورند.

وی افزود: با توجه به اسکان بسیاری از آوارگان مناطق شمالی و شرقی عراق در اطراف و داخل کمپ های آوارگان در کربلا تنها 15 مدرسه برای اسکان زائران ایرانی اختصاص دارد که در نهایت ظرفیت اسکان حدود 6 هزار زائر ایرانی را دارد.

به گفته وی زائران ایرانی که امسال قصد شرکت در زیارت اربعین حسینی را دارند حتما باید مشکلات احتمالی را پیش بینی کرده و آمادگی کامل داشته باشند.


ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها: اربعین سایت الاربعین shia muslim زائر خارجی

مطالب مشابه


35704
از ابداع 30 طرح نذری تا ارتباط‌گیری با عشیره‌های عراقی
مسئول دو موکب شباب العلویون و فاطمةالزهرا(س) درباره فعالیت‌هایی که در ایام اربعین سال گذشته و برنامه‌های سال جاری دارد،‌ اظهار کرد: سال گذشته 30 طرح نذری را راه‌اندازی کردیم تا هر کس بنا به وسع خود در این طرح شرکت کند که نذورات شامل برنج، گوشت، پتو، موکت و ... بود.
 1396/02/06
35680
رویکرد مردمی اربعین حفظ شود
عضو کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین و معاون اداره کل فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید رویکرد مردمی اربعین را حفظ کرد،‌ افزود: عشق و ارادت مردم در کانال مردمی می‌تواند اثربخشی بسیار بهتری را به منصه ظهور و بروز برساند.
 1396/02/03
35672
حضور مبلغه های اربعین در مسابقات بین‌المللی قرآن
مسئول شورای راهبری بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به حضور نخستین بار بانوان در مسابقات قرآن کریم از جمله مبلغات مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی، اظهار کرد: این اقدام می‌تواند سبب پویایی جامعه قرآنی بانوان و بازتعریف تعامل آنان با جهان اسلام باشد.
 1396/02/02

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات