ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 ادبیات و پژوهش


زائر، کنشگر فعال و توریست، تماشاگر

چاپ
زیارت حرکت، عزیمت، اظهار عشق، ارادت و ایمان توأم با حاجت و طلب زائر در پیشگاه امر الوهی و قدسی و متعالی است یا هرآنکه و هرآنچه واسطه و محمل فیض امر الوهی و قدسی و متعالی قرار گرفته است.

زیارت رابطه صمیمانه، معاشرت، مراودت و نشئه حضور خاشعانه و خاضعانه زائر در بارگاه ضیافت امر الوهی و تجلیات آن است.

خلوت، سلوک، اعتکاف، سکوت زائرانه و کنش معنوی زائر دروازة ورود و حضور در پیشگاه «او» و یا هرآنکه یا هرآنچه را احساس کرده‌ایم، می‌باشد. نشان، رمز، اشارت، ‌بشارت و آیتی زنده از «او» را در جان ما بیدار می‌کند و روح ما را در حریم «او» به اهتزاز درمی‌آورد.

زیارت و حضور زائرانه در جهان روی تاختن از جهان نیست، بلکه دیدن و زیست جهان در ساحت و مرتبتی عمیقاً معنوی و روحانی‌تر است. رزق‌های روحانی نیز وجود دارد که به تعبير مولانا از سنخ قوت حیوانی، نیست. زائر کسی است که بر خوان ضیافت و سفره معنویت مائده‌های آسمانی باریافته است.

جهان زائران، همواره سرشار از نشاط معنوی و روحانیت بوده است و برکات معنوی فراوانی را به همراه دارد؛ چنانچه در برخی ادعیه مأثوره اولیای الهی و آل‌الله را منشأ رزق و روزی موجودات و آدمیان معرفی شده‌اند: «به برکت وجود امام7 ماسوی الله از روزی برخوردارند و در پرتو وجود اوست که زمین و آسمان پایدارند.»[1]

بی‌تردید، رزق معنوی، اصل و اساس این عنایت و رحمتی است از جانب خداوند به عالم. در کنار آن، رزق مادی و معاش عالمیان. در گذشته زائران، هرجا گام می‌نهادند اغلب مایه خیرات و برکات بسیار بودند. استمرار سنت وقف و موقوفات را به میزان زیاد مدیون زائران بوده‌ایم. همین برکت و نشاط در رزق معنوی و مادی از سایه زیارت است که در آموزه‌های اسلامی، پاداش و اجر فراوانی را برای زائران نوید داده‌اند.

مرحوم ملامحسن فیض کاشاني درباره راز فزونی اجر و ثواب و زیارت به ویژه ثواب و اجر زیارت حضرت سیدالشهدا امام حسین (ع) می‌نویسد‌:

یکی از وجوه فزونی ثواب و برتری عمل زیارت حسینی بر حج و عمره و جنگ در رکاب پیامبر(ص)  (که صریح روایات فراوانی برآن دلالت دارد) این است که زیارت امام حسین7 باعث پذیرش همه آنچه را که بر پیامبر(ص)  نازل شده و ایمان و تصدیق به آن باورهای الهی و موجب سرور و خشنودی رسول گرامی(ص) است و صله ارتباط با آن حضرت ارتباط و اتصال به همه اهل بیت: به نحو بارز و روشن بوده و موجب اجابت دعوت و تجدید عهد نسبت به ولایت و امامت و احیای امر آنها و اماتة‌ خواست دشمنانشان است.

جهت و ملاک دیگر، آنکه صله و زیارت مؤمن عبادت الهی و موجب مسرّت حضرت نبوی(ص)  است و چون جلالت قدر مؤمن در نزد خداوند عالم مشخص و فراوان است، زیارت کسی که در سایه عصمت الهی و تطهیر از هر رجس و رجزی به بالاترین نقطه ایمان راه برد و امام مؤمنان و مقتدای پارسایان است. کسی که هدف آفرينش و صراط و دلیل بر آن هدف است، حقیقتی که باب‌الله و حبل پیوسته و ناگسستنی الهی بین او و بندگانش است، قطعاً از درجاتی به مراتب افزون‌تر و ثوابی به کرّات کامل‌تر بهره‌مند است.[2]

به هر میزان که زائر مستعد و مشتاق برقراری رابطه‌ای باطنی و روحانی با اشياست، این یک کنجکاوي و رابطه پیچیدة بیرونی است. هراندازه آن، فراتاریخی حرکت و عزیمت کرده، این تاریخی ره سپرده است.

هراندازه آن، بازیگر ایمان و ارادت خویش بوده و در نشئه حضور بر صحنه ایستاده و به ابدیت امیدوار است، این تماشاگر صحنه بوده است و در چنبرة‌ زمان می‌کوشد خود را و تجربه و تقدیر تاریخی خویش را معنا کند و بفهمد.

هر اندازه زائر مشتاق حقیقت است، این شیفته و فریفته هویت جزئی است. هراندازه آن خود را مهاجر و مسافر مقام و مرتبتی دیگر می‌یابد و دلتنگ بازگشت به اقلیم و سپهری دیگر است، این زیر سقف این جهان و تقدیر تاریخی خویش وطن اختیار کرده و توریست خانه دنیا و تاریخ خویش شده است.

 

1.  مفاتيح الجنان، دعای عدلیه .

1. وافی ، ج 14، ص 1482 .


دانلود فایل پیوست
منابع: زائر، کنشگر فعال و توریست، تماشاگر
ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها زائر، کنشگر فعال و توریست، تماشاگر سایت الاربعین

مطالب مشابه


1
اربعین عطش‎‎های پرپر
کاروان خاطرات، بازگشته است از جایی که چهل روز گذشته است از ماتم‎های سرخ، از عطش‎های پرپر شده است
 1395/04/27
2
پژوهشی در اربعین حسینی(علیه السلام)
محسن رنجبر. حضور اهل بیت(علیهم السلام) در اولین اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) بر سر مزار آن حضرت در کربلا از مسائلی است که در قرون اخیر برخی محققان شیعه درباره آن تشکیک کرده اند. در مقابل، برخی دیگر از اندیشمندان، درصدد رد این تشکیک و اثبات اربعین اول شده اند. این نوشتار ابتدا به دلایل منکران اربعین اول پرداخته و در ادامه به پاسخ گویی آن ها می پردازد، سپس با استفاده از قراین و شواهد دیگر، دیدگاه موافقان اربعین اول را تأیید می کند.
 1395/04/27
3
تحقیقی در باره اربعین حسینی
مسئله اربعین سید الشهداء(علیه السلام) و این که آیا خاندان آن حضرت پس از رهایی از اسارت یزید قصد عزیمت به کربلا را داشته و نیز آیا توانسته اند در آن روز به زیارت آن مضجع شریف نایل آیند و مرقد مطهرش را زیارت کنند، از جمله مسائلی است که از دیرباز صاحب نظران در باره آن اختلاف نظر داشته و هریک با استشهاد به ادله تاریخی برای اثبات یا نفی آن تلاش کرده اند
 1395/04/27

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات