ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 ادبیات و پژوهش


رئيس كميته فرهنگي- آموزشي اربعين در گفت وگوي تفصيلي با حوزه مطرح كرد: انديشكده هاي اربعين تشكيل شود / تصدي گري نهادهاي اجرايي در مراسم اربعين كم شود

چاپ
استفاده از تصاوير مراجع و بزرگان دين «البته في نفسه بد نيست، ‌اما نبايد در اين نهضت بزرگ حسيني كه رهبر انقلاب تاكيد مي كنند همه ما بايد زير پرچم سيدالشهدا(ع) باشيم» اين شخص يا آن شخص مطرح شوند؛ چون خداي نا كرده مي تواند اصل قضيه اربعين را تحت الشعاع قرار دهد و منشأ اختلاف شود.

پياده روي اربعين تنها يكي از مراسمي است كه در روزگار نه چندان دور، دوستداران اهل بيت(ع) براي شركت در آن بايد هزينه زيادي مي پرداختند، هزينه اي كه مادي نبود، بلكه مي توانست باعث مرگ آنها شود.

شكنجه، مرگ، زندان، بازداشت و... در گذشته اي نه چندان دور مي توانست هزينه يك زائر پياده براي رسيدن به اباعبدالله الحسين (ع) باشد.
با اين حال حتي تهديد مرگ و بازداشت از سوي رژيم خوفناك صدام و حتي شكنجه هاي آن نيز باعث نمي شد تا دوستداران اباعبدالله الحسين عليه السلام پياده به سوي كربلا طي طريق نكنند.
عراقي ها مي گويند در روزگار صدام، مردمي كه پياده به سوي كربلا مي رفتند راه خود را از مزارع و بيراهه ها طي مي كردند؛ زيرا صدام از ترس آنكه تظاهراتي ضد او شكل بگيرد، پياده روي اربعين را ممنوع كرده بود.
اما مراسم اربعين اكنون به نماد شكوه پيروان اهل بيت (عليهم السلام) تبديل شده و علاوه بر مردم عراق، ميليون ها زائر از سراسر جهان در اين مراسم شركت مي كنند.
در كشورمان نيز چند سالي است كه دستگاه هاي مختلف اجرايي در قالب ستاد مركزي اربعين گرد هم مي آيند و براي اعزام زائران به اين سفر معنوي برنامه ريزي مي كنند.
يكي از كميته هاي مهم اين ستاد كه با مديريت بعثه رهبر معظم انقلاب فعاليت مي كند، كميته فرهنگي - آموزشي است. گفت و گوي خبرگزاري «حوزه» با حجت الاسلام والمسلمين احمدي رئيس اين كميته را در ادامه مي خوانيد.
چه اهداف و مأموريت هايي براي كميته فرهنگي - آموزشي اربعين، در نظر گرفته شده است؟
به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی و تصويب معاونت بين الملل دفتر ايشان ستادي براي ساماندهي اربعين در كشور شكل گرفت. اين ستاد ابتدا با مسئوليت بعثه مقام معظم رهبري فعاليت مي كرد و در ادامه با درخواست هيأت دولت به وزارت كشور منتقل شد.
در اين ستاد 13 كميته تخصصي شكل گرفت كه يكي از آنها كميته فرهنگي - آموزشي است. اين كميته با عضويت 16 دستگاه فرهنگي تبليغي و آموزشي كشور از جمله جامعه المصطفي، مجمع جهاني اهل بيت(عليهم السلام)، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداري تهران، معاونت فرهنگي سپاه، سازمان تبليغات، سازمان اوقاف و امور خیریه، وزارت كشور، وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت امور خارجه، سازمان حج و زیارت و بسیج دانشجویی فعاليت مي كند و بعثه مقام معظم رهبري هم مسئوليت آن را بر عهده دارد.
اصلي ترين مأموريت كميته، تلاش براي فرهنگ سازي است تا مردم با آداب زيارت و سفر آشنا بشوند. رفتن به يك سفر خارجي مقدماتي از جمله آشنايي با سنت ها و آداب آن كشور است. موضوع پرهيز از اسراف و تبذير و لزوم همگرايي كه با استفاده از شبكه امامان جمعه و جماعت به عنوان ياوران معنوي اربعين صورت مي گيرد.
يكي ديگر از مأموريت هاي ما ايجاد ادبيات و گفتمان است كه از طريق نخبگان حوزه و دانشگاه صورت مي گيرد.
همچنين پشتيباني از دستگاه هاي فرهنگي براي حضور در مراسم اربعين به منظور نيل به سياست هاي مورد نظر ستاد مركزي از ديگر مأموريت هاي ما محسوب مي شود.
براي دستيابي به اين اهداف از چه مجموعه هايي كمك مي گيريد؟
ما 14 كارگروه تخصصي تعريف كرده ايم كه بخشي از آنها در قالب شورا، فعاليت سالانه دارند و بخشي نيز در ايام اربعين فعال مي شوند.
اتاق فكري از نخبگان حوزه و دانشگاه كه تجربه حضور در اربعين دارند تشكيل داده ايم. كار اعضاي اين اتاق فكر، ايده پردازي و بررسي برنامه هاست.
هيأتي علمي هم متشكل از استادان حوزه و دانشگاه، بر برگزاري هم انديشي ها، همايش ها و توليد محتوا نظارت دارند.
شوراي راهبري فعاليت هاي بانوان داريم كه جمعي از بانوان فعال از دستگاه هاي مختلف در آن عضو هستند.
از آنجا كه جوانان بخش اعظم شركت كنندگان در راهپيمايي اربعين هستند، شوراي راهبري فعاليت هاي جوانان با حضور نمايندگان 12 مجموعه و چند هيات بزرگ جوانان شكل گرفته و برخي سازمان ها و چند تن از مداحان و هنرمندان جوان در اين شورا عضو مي باشند.
شوراي راهبري فعاليت هاي قرآني با مسئوليت اتحاديه تشكل هاي قرآني شكل گرفته و با اتحاديه تشكل هاي قرآني عراق، ويژه برنامه هايي براي اربعين امسال در نظر گرفته اند.
در كارگروه مراسم مذهبي هم تصويب شده است كه در 40 نقطه عراق مراسم سخنراني و مداحي با حضور سخنرانان و مداحان برجسته و قاريان بين المللي اجرا شود.
كارگروه ويژه كودك و نوجوان، كارگروه روايتگري، كارگروه نماز و تبليغ، كارگروه رسانه ها و فضاي مجازي، كارگروه توليد محصولات و كارگروه امور استانها و ياوران معنوي از ديگر بخش هاي كميته فرهنگي – آموزشي اربعين است كه فعاليت هاي گوناگوني در دستور كار دارند.
اربعين امسال با عطر و بوي ياد شهدا
‌براي توسعه گفتمان شهادت و تكريم شهيدان عزيز، كارگروه شاهد با همكاري موسسه كهف شاهد (كه متعلق به فرزندان شهداست) طرحي با عنوان «من نايب شهيدم» اجرا مي كند تا هر كس به زيارت اربعين مشرف مي شود به صورت داوطلبانه به نيابت از يك شهيد زيارت انجام بدهد.

به همين منظور سايت اينترنتي خاصي طراحي و اسامي شهدا اعم از شهداي حشد الشعبي (نيروهاي مردمي عراق)، شهداي مدافع حرم و انقلاب اسلامي در آن بارگذاري شده، علاوه بر اينكه هموطنان هم مي توانند نام شهيد مورد نظر خود را در سايت وارد كنند تا زائران به نيابت از آن شهيد زيارت كنند.

گروه ايده پردازي، سال پيش هم فعاليت داشته يا نه؟ امسال چه دستاوردي داشته است؟
ما معتقديم كه بايد به سمت تشكيل انديشكده هاي اربعين پيش برويم. 2-3 سال است كه اين كار شروع و تثبيت شده، علاوه بر اين كه بايد اين روند را حفظ كنيم و ارتقا دهيم، بايد چالش ها و تهديدهاي پيش روي را هم رصد كنيم و متناسب آن تصميم بگيريم.
اتاق فكر اربعين را هم به اين منظور تشكيل دهيم كه نخبگان بر روي آسيب هاي مراسم اربعين فكر كنند و ايده بدهند، تا براي آينده تصميم مناسب بگيريم.
امسال بيشتر روي تهديدها و چالش ها و ظرفيت هاي اربعين براي توسعه و بسط معارف اهل بيت به ويژه نهضت عاشورا تمركز كرده ايم.

در سخنانتان اشاره كرديد كه دستگاه هاي مختلف در برگزاري مراسم اربعين فعاليت مي كنند. همين موضوع به زعم بعضي، شائبه دولتي شدن اربعين را متبادر كرده است. نظر شما چيست؟
شايد اين مطلب از زاويه اي درست باشد، ولي بايد تلاش كنيم مردمي بودن را حفظ كنيم و مانند عراق بار اصلي كار بر دوش مردم باشد.
در عراق، دولت به جز تأمين زير ساخت ها و امنيت كاري انجام نمي دهد، لذا مردم از دولت توقع تغذيه و اسكان ندارند.
در كشور ما وقتي اتوبوس در مرز كم است، بعضي افراد از حكومت انتقاد مي كنند، اما وقتي صحبت از اداره كردن مي شود مي گويند دولت نبايد كاري كند!
ما متأسفانه اينگونه انتظار درست كرده ايم كه دولت بايد همه امكانات را تامين كرده و در عين حال موضوع را رها كند! اتفاقا دولت نبايد موضوع اربعين را رها كند، بلكه بايد امنيت، زير ساخت ها ایجاد کند و سياست هاي كلي را تدوین و راهبری كند، اما عهده دار امور اجرايي نباشد.
در مواقعي هم ناچاريم از نهادهاي عمومي و دولتي مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی يا شهرداري ها استفاده كنيم، چون زيرساخت ها آماده نيست. اين نهادها بايد بيايند و عرصه را آماده كنند. البته قطعا به مرور زمان بايد حضور اين دستگاه ها كم و تمام امور به مردم واگذار شود. آنچه كه امسال شاهد هستيم حكايت از كم رنگ تر شدن حضور نهادهاي دولتي و عمومي در امور اجرايي مراسم اربعين است.

سوالي كه در اينجا مطرح مي شود اين است كه سال هاست كه مراسم ميليوني اربعين برگزار مي شود، پس چرا تازه به فكر برنامه ريزي فرهنگي براي مراسم اربعين افتاده ايد؟ اصلا مگر خود سفر زيارتي اربعين يك برنامه فرهنگي نيست؟ چه نيازي به اين است كه دو هفته انواع و اقسام برنامه ها را براي زائران اجرا كنيد؟
اولا پيش از اين حضور ايرانيان به اين ميزان نبود. ثانيا درخواست خود دوستان عراقي و مردم ايران ارائه برنامه هاي فرهنگي در طول سفر است. سال 1392 بعثه رهبري متولي حوزه فرهنگی امر زيارت اربعين بود و تقاضاهاي متعدد از طرف نهادهاي ايراني و عراقي داشتيم كه حوزه فرهنگي و تبليغاتي ساماندهي شود.

با افزايش جمعيت زائران اربعين از ايران، بسياري از نهادها، دستگاه ها و مؤسسات مردمي هم به عرصه وارد شدند، اگر در حوزه فرهنگي، سياست هاي واحد اتخاذ نشود مي تواند، آسيب زا باشد.
چه آسيبي مي توان متصور بود؟
مثلا در سال 1393 بارها از دولت و مرجعيت عراق تذكر داده شد، چرا اين بي نظمي ها در حوزه فرهنگي وجود دارد؟ بعد از آن تذكرات تصميم گرفته شد حوزه فرهنگي ساماندهي شود. سال قبل مسئولان كشور عراق و علمای بزرگوار  از درك هوشمندانه و تشخيص مصالح مردم عراق از سوي ايرانيان و نظم خوب در این حوزه تشكر كردند.

چه مواردي بوده كه تذكر داده اند؟
عراق كشوري مستقل است و احترام به حاكميت عراق جزو وظايف ماست. نبايد كاري كنيم كه دولت عراق تضعيف شود، ولي متاسفانه در كارهاي فرهنگي اتفاقاتي مي افتاد كه سبب تضعيف دولت عراق و سياست هاي آن مي شد.
عراق، كشوري با بافت جمعيتي و مذهبي متفاوت است. ممكن است بعضي كارها در كشور ما ايرادي نداشته باشد، اما در كشوري ديگر با بافت متفاوت، مجاز نيستيم آن را انجام دهيم.

استفاده از تصاوير بزرگان هم شامل اين موارد مي شد؟
بله. يكي از كارهايي كه در حوزه تبليغات انجام شد، استفاده از تصاوير مراجع و بزرگان دين بود كه البته في نفسه بد نيست، ‌اما نبايد در اين نهضت بزرگ حسيني (كه رهبر انقلاب تاكيد آن را یک حرکت عظیم فرهنگی می نامند) اين شخص يا آن شخص مطرح شوند؛ هر چند كه عزيز باشند، چون مي تواند اصل قضيه اربعين را تحت الشعاع قرار داده و منشأ اختلاف شود.
تدبير هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و برخي مراجع در نجف كه سال گذشته فرمودند از تمثالشان استفاده نشود، خيلي بركت داشت و سبب شد ديگران هم به اين چرخه وارد نشوند و تمام محيط با همت دوستان عراقی به عكس شهدا مزين شد.
مورد ديگر،‌ مسائلي است كه در ايران مي توانيم طرح كنيم، ولي در عراق به دليل شرايط خاص آن ممكن نيست؛ از جمله حضور بعضي جريان هاي انحرافي. ممكن است ما كار تبليغاتي كنيم، اما از آن سوء استفاده شود.
اگر مواردي ديديد كه نياز به اقدام داشت، چي مي كنيد؟
با دوستان عراقي هماهنگ مي كنيم آنها مسئول این امور هستند.
امسال موكب هاي زيادي از ايران در عراق حضور دارند. آيا در زمينه آموزش به موكب داران هم فعاليتي انجام داده ايد؟
امسال بخشي از كارمان اين بود كه فرهنگ عراقي ها را به موكب داران ايراني و فرهنگ ايراني ها را به موكب داران عراقي منتقل كنيم. بعضي از سنت ها و آداب و فرهنگ ما با عراقي ها متفاوت است، لذا تاكنون 100 موكب دار عراقي به ايران آمده اند تا تبادل اطلاعات و تعارف صورت گیرد.
موضوع ديگر تلاش براي اين موضوع است كه ميزباني مردم عراق محترم شمرده شود. به هر حال ما ميهمان آنهاييم؛ نه فقط مهمان بر سر سفره غذايشان؛ بلكه سر سفره آداب و سنت هايشان هم ميهمانيم. بنا بر اين نبايد كاري كنيم كه میزبان بودن آنها خدشه دار شود.
موكب هاي مردمي ايراني كه در عراق حضور مي يابند نبايد شائبه رقابت با عراقي ها را متبادر كنند. نوع پذيرايي ما نبايد سنت هاي پذيرايي آنها را كه بسيار ساده و مطابق با آموزه هاي ديني ماست خدشه دار كند.
براي پشتيباني از فعاليت هاي فرهنگي عراقي ها چه فعاليت هايي انجام مي دهيد؟
اگر موكب هاي عراق كمك خاصي از ما بخواهند ارائه مي كنيم، از جمله اين كه خيرين ايراني براي بخشي از موكب ها و اماكن، فرش و چادر تهيه كرده اند؛‌ همچنين براي برگزاري مراسم قرآني توسط عراقي ها شورای قرآنی کمیته فرهنگی به ایشان کمک نموده است

اربعين در تقابل با حج نيست
بعضي در تلاشند كه مراسم اربعين را در تقابل با مراسم حج قرار دهند و بگويند كه شلوغي مراسم اربعين به خاطر تعطيل شدن مراسم حج است.
يكي از كارهايي كه در كميته فرهنگي انجام مي دهيم مقابله با ايجاد تقابل هايي اين چنيني است.
در آموزه هاي ديني داريم كه زيارت امام حسين(عليه السلام) فضيلتي معادل چندين حج دارد. اتفاقا اين روايات نشانگر اهميت حج است كه اربعين يا زيارت امام را با آن مي سنجند.
هيچ چيز نمي تواند ارزشمندي و حايچگاه حج را بگيرد حج به عنوان يك فرع دين كه مناسكي ويژه خود را دارد، و اربعين هم جايگاه والاي خود را. مگر سال 1393 حج برگزار نشد؟ يا حتي مگر پارسال، كسي تصور مي كرد كه حجِ امسال برگزار نشود؟ پس چرا جمعيت زائران اربعين افزايش يافت؟!

گفتيد جمعيت زائران اربعين هر سال افزايش مي يابد. آماري از حضور هموطنانمان در مراسم اربعين داريد؟
سال 1390 حدود 98 هزار نفر، سال 1391 حدود 400 هزار نفر، سال 1392 حدود 800 هزار نفر، سال 1393 حدود يك ميليون و 800 هزار نفر و پارسال حدود 2 ميليون نفر از ايران در مراسم اربعين شركت كردند.

درباره حضور بانوان در مراسم اربعين سخناني گفته بوديد كه براي بعضي خوشايند نبود. موضع مشخصتان درباره حضور بانوان در اربعين چيست؟
آمار سال گذشته نشان مي دهد حدود يك چهارم زائران ايراني بانوان بودند و امسال هم همين ميزان خواهد بود. بعضي درصد هستند كه اين حضور را توسعه دهند اما فعلا به مصلحت نيست.
يكي از آسيب هايي كه سال قبل احصا كرديم، همين موضوع بود. ما گفتيم خانم هايي كه از نظر جسماني مشكل دارند يا كودك دارند، سعي كنند به اين سفر نروند، به ويژه اين كه تغييرات جوي محتمل است و اين وضعيت براي كودكان سخت است؛ مانند آنچه در سال 92 و 93 پيش آمد.
اگر بحراني پيش بيايد، زنان آسيب پذيرتر هستند. ما حضور بانوان را ارج مي نهيم، اما براي حضورشان تبليغ نمي كنيم.
يكي از نگراني هاي برخی از  مراجع عظام چه در عراق و چه در ايران كه سبب رنجش خاطر ايشان شده، موضوع اختلاط ناخواسته زن و مرد در اين سفر زيارتي است. كربلا ظرفيت اين جمعيت عظيم را ندارد، لذا اين ازدحام سبب مي شود اختلاط صورت گيرد و اين مطلوب نيست.
توصيه ما اين است كه بانوان اگر مي خواهند مشرف شوند، زيارت را به روزهاي ديگر موكول كنند، در غير اين صورت، يا با محارمشان و يا به صورت گروهي به كربلا بروند.

براي بعضي اين گمان پيش آمده كه ابتدا مي خواهيد زنان را حذف كنيد، بعد پيرمردها و ...؟
ما هيچگاه به دنبال حدف بانوان نيستيم. نخستين كميته اي بوديم كه براي اولين بار شوراي راهبري فعاليت بانوان را با حضور صد درصد خود زنان از همه دستگاه ها و استادان حوزه و دانشگاه، به راه انداختيم؛ براي اولين سال در همه استان ها نماينده زن براي كميته اربعين تعيين كرديم؛ بر خلاف سال قبل كه خواهر مبلغ اعزام نكرديم، امسال 100 خواهر مبلغ اعزام مي كنيم؛ براي اولين بار چند موكب ويژه بانوان براي مراسم اختصاص داده ايم كه سخنران اين موكب ها هم خود بانوان هستند؛ حتي فعاليت هاي قرآني خانم ها را جداگانه پیش بینی كرده ايم.

در حوزه قرآني چه برنامه هايي داريد؟
شوراي قرآني را با عضويت فعالان و برخي موسسات قرآني تشكيل داديم. سال پيش فعاليت هاي قرآني پراكنده بود و توصيه اي كه به ويژه مراجع نجف داشتند كه فعاليت هاي قرآني در مراسم اربعين توسعه يابد. در قدم اول بايد با دوستان عراقي هماهنگي مي كرديم لذا اتحاديه تشکل های قرآني ایران و عراق و مراكز قرآني عتبات پاي كار آمدند. البته پارسال هم موكب هاي قرآني محدود در مراسم اربعين بر پا بود. اما براي امسال موكب هاي خاص قرآني، اعزام قاريان ممتاز بين المللي و اجراي برنامه در موكب ها پيش از اذان و برپايي كرسي تلاوت با همكاري دوستان عراقي را در برنامه ها داريم.
كار ديگري كه امسال اجرا خواهد شد همخواني بزرگ سوره فجر در روز هفدهم صفر است كه بزرگترين همخواني قرآني خواهد بود.
از آنجا كه بعضي از زائران دوست دارند در طول سفر قرآن بخوانند اما با توجه به خستگي ممكن است توان خواندن يك جزء كامل را نداشته باشند، قرآن را به صورت صفحه اي هم آماده كرده ايم تا زائران از قرائت آن بهره ببرند.
براي ثبت لحظات ناب مراسم اربعين، در حوزه توليد مستندهاي مكتوب و چند رسانه اي چه كارهايي انجام شده است؟ آيا به صورت مشخص افرادي را براي توليد اين مستندها اعزام مي كنيد؟
براي حفظ اربعين به عنوان يك ميراث عظيم و ارزشمند بايد لحظات اين مراسم عظيم به صورت ديجيتال و فيزيكال ثبت شود و لازمه آن هم اين است كه افراد صاحب نظر و توانمند وارد عرصه شوند.
سال گذشته بعضي از نويسندگان را به اين سفر برديم كه به تدريج آثار آنها منتشر خواهد شد. از برخي موسسات مانند «موسسه سالکان تمدن ساز» حمايت كرديم و اين عزيزان توانستند سه مجلد از كارهاي خود را با عنوان «روايت براده ها» منتشر كنند.
از بعضي مراكز مانند نهاد كتابخانه هاي عمومي، خانه عكاسان، شعراي قم و تهران و مشهد و بعضي از نويسندگان هم دعوت كرديم كه در كار اربعين وارد شوند و ما هم حمايت مي كنيم تا فعاليت هاي اين بخش به صورت گسترده تر از سال قبل انجام شود.
در حوزه بين الملل هم مسئوليت را به جامعه المصطفي داده ايم و آنها هم فراخوان بين المللي اعلام خواهند كرد.
در حوزه فيلم و مستند «سازمان اوج» كارهاي خوبي انجام داده؛ امسال يك مستند از زائران پاكستاني در دست توليد داریم كه از هنگام ورود به مرز ايران تا سفر به كربلا را پوشش خواهیم داد. ما حتي حضور كودكان و فعالیت ها را در این بخش هم تصويرسازي مي كنيم.

آيا از ظرفيت طلاب غير ايراني مستقر در قم براي انتشار آثاري با موضوع اربعين به زبان هاي ديگر استفاده كرده ايد؟
سال گذشته، با جامعه المصطفي گفت و گوهايي كرديم كه ان شاء الله امسال كار را شروع خواهند كرد. در كميته فرهنگي- آموزشي اربعين، بخشي را با حضور طلاب انگليسي زبان، ترك زبان، عرب زبان، و اردو زبان داير كرديم تا در اين حوزه هم شاهد توليد آثار باشيم، چون خلأ جدي در اين حوزه داريم و بايد اين ادبيات اربعين به جهان شناسانده شود.
در كارگروه آموزش چه فعاليت هايي انجام مي دهيد؟
يك آموزش عمومي داريم و براي مردمي كه به سفر مي روند كتابچه اي به عنوان راهنماي سفر اربيعن آماده كرده ايم. اين كتابچه كه در مبادي شهرها توزيع مي شود، سال پيش با استقبال رو به رو شد. تمام اطلاعاتي كه زائر براي سفر لازم دارد - از سلامت و بهداشت و امنيت، تا آداب سفر و زيارت و مسائل شرعي - به صورت مختصر در اين كتابچه بيان شده است.
بخشي ديگر در قالب اينفوگرافي است كه امسال در 10 تصوير اينفوگرافي توصيه هاي لازم براي سفر را بيان كرده ايم.
هم خودمان و هم موسسات ديگر بخشي را هم به صورت موشن گرافي آماده كرده ايم كه در اختيار صدا و سيما قرار گرفته است تا از شبکه های مختلف پخش شود.
يك بخش ديگر از كارهاي ما آموزش هاي خاص است. سال قبل آموزش به رانندگان را شروع كرديم و با همكاري شهرداري تهران و اصفهان به رانندگان وسايل نقليه كه از ايران به عراق مي روند بسته هاي آموزشي ويژه اي داده شد. براي خادمان موكب ها، مبلغان، راويان، خبرنگاران و ... هم كارگاه هاي آموزشي خاص خودشان برگزار كرديم.

حوزويان چه نقشي در اربعين امسال دارند؟
دو سال پيش از حوزه خواستيم كه ستادي براي زيارت اربعين در نظر بگيرند كه بحمدالله امسال مركز مديريت، ستادي به اين منظور مديريت حجت الاسلام والمسلمين فرخ فال مدير حوزه علميه قم تأسيس كرد.
سال قبل ده هزار روحاني در مراسم اربعين حضور داشتند كه هر كدام از اينها اگر آموزش ببينند، مي توانند يك مبلغ مراسم اربعين باشند. اما به صورت ويژه امسال 1100 مبلغ براي حضور در محورهاي مختلف سفر اربعين، به عراق اعزام خواهند شد. برپايي نماز جماعت، روايتگري، بيان مسائل كوتاه و... از جمله فعاليت هاي اين عزيزان خواهد بود.

اين افراد در چه مكان هايي مستقر مي شوند؟
محورهاي مختلفي مشخص شده كه شامل اطراف حرم هاي مطهر، نجف، كوفه، شط به كربلا، بصره و حله به كربلا، كاظمين، كربلا، مهران به كوفه و برخي اماكن متبركه چون وادي السلام، مسجد حنانه، تل زينبيه، مقام صاحب الزمان، مسجد كوفه، مسجد سهله و... است.

يكي از دغدغه هايي كه در مراسم مذهبي وجود دارد توجه به نماز اول وقت و به خصوص نماز جماعت است. در روز عاشورا شاهد اين هستيم كه هيأت هاي عزاداري نماز ظهر عاشورا را با شكوه هر چه تمام برگزار مي كنند. آيا براي مراسم اربعين هم چنين برنامه اي در نظر گرفته شده است؟
اربعين در عين حال كه بيان كننده اقتدار معنوي پيروان اهل بيت است. در منظر جهاني ديده مي شود و چهره شيعه را به دنيا نشان مي دهد.
حضرت آيت الله سيستاني دو سال پيش تدبيري انديشيدند كه زائران اربعين، روز 17 صفر (كه تقريبا در انتهاي پياده روي هم هست) در فاصله نجف تا كربلا نماز جماعت برگزار كنند. بحمدالله اين كار به صورت سنت در آمده است. اگر چه هر روز صدها نماز جماعت در مسير برگزار مي شود، اما نماز جماعت 17 صفر جلوه اي عظيم تر و با شكوه تر دارد.
همه روحانيون و كارگزاران توجيه شده اند كه اين نماز را با شكوه تر برگزار كنند، از زائران هم مي خواهيم كه براي حفظ اقتدار معنوی شيعه و جلب نگاه هاي جهاني به اين مراسم عظيم، به برپايي نماز جماعت در اين روز سفر اهتمام ویژه داشته باشند.

سال گذشته يكي از سخنرانان محترم پيشنهادي مطرح كرد كه بعضي مداحان آن را اجرايي كردند؛ اينكه زائران هنگام خروج از موكب با قرائت يك نوحه كوتاه از موكب داران قدرداني كنند. براي تكريم موكب داران عراقي برنامه اي داريد؟
امسال براي نخستين بار از صدها موكب عراقي در مسير نجف به كربلا تكريم خواهيم كرد. اين موضوع را با دوستان ايراني و عراقي مطرح كرديم و آنها هم استقبال كردند. هيأتي از علماي ايران در موكب ها حاضر مي شوند و لوح قدرداني و يك مجلد كلام الله مجيد را به رسم قدرداني از ايثار مردم عراق در پذيرايي از زائران امام حسين (عليه السلام) به موكب داران اهدا خواهند كرد. البته تعداد موكب هاي مسير بيشتر از این تعدا است اما آنچه امسال در توان ما و متناسب با فرصت زماني محدود ماست، تكريم حدود 1000 موكب است.
با تشكر از فرصتي كه در اختيار خبرگزاري حوزه قرار داديد. براي شما و مجموعه همكارانتان در كميته فرهنگي – آموزشي اربعين توفيق الهي مسالت مي كنيم.

 منابع: حج
ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها پياده روي اربعين - حمید احمدی - كميته فرهنگي- آموزشي اربعين -

مطالب مشابه


20630
آيت‌الله جوادی آملي: گرامي‏داشت روز عاشورا و اربعين، در حقيقت زنده نگه داشتن دين اسلام و مبارزه با دشمنان دين است.
چرا فقط براي امام حسين عليه ‏السلام روز اربعين تعيين شده و براي امامان ديگر و حتي پيامبر اکرم صلي ‏اللَّه‏ عليه ‏و آله، مراسم روز اربعين نداريم؟
 1395/05/12
20640
حجت الاسلام عندلیب همدانی: ضرورت بحث اربعین
یکی از مهم ترین راه های مبارزه با تحریف و دروغ پردازی در بیان واقعة کربلا تبیین و تحلیل صحیح و فنی این حادثه است و تنها در صورت روشن شدن مرز بین دروغ و واقعیت است که بحث های آموزندة اخلاقی و تربیتیِ آن معنا پیدا می کند. بررسی دقیق این مسئله، مستلزم ارائة نگرشی صحیح از مدت اقامت آل ا... (ع) در کوفه و شام، ترسیم مسیر حرکت از کوفه به شام و از آنجا به مدینه، زمان و چگونگی دفن سر مقدس سیدالشهداء (ع)، تعیین تاریخ و چگونگی زیارت جابر بن عبدا... انصاری از کربلا و ... است.
 1395/05/19
20649
گفتگو با خانم دکتر لاله افتخاری، مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد مرکزی اربعین
مصاحبه و گفتگو با خانم دکتر لاله افتخاری، مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد مرکزی اربعین در مورد حماسه عظیم اربعین و رسالت زنان
 1395/05/24

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات