ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 ادبیات و پژوهش


آيه اي كه سر امام حسين(ع) بر روي نيزه خواند

چاپ
شايد قرائت اين آيه به اين امر اشاره مي‏ كند كه جهان در ضمن معادله‏ اي حكيمانه جريان مي‏ كند كه يكي از جمله‏ هاي آن حمايت كردن خداوند متعال از مظلومان و ستمديدگان است، بدان جهت كه ياري دادن به ستمديدگان جزئي از آن معادله به شمار مي‏رود كه پروردگار ما سبحانه و تعالي در همه ابعاد جهان به جريان انداخته بوده است.

بر اساس نقل مورخان و محدثان‌، سر مبارك امام حسين‌ آياتي از سوره كهف و بعض آيات ديگر را به مناسبت بعد از شهادت و بر بالاي نيزه و در جاهاي ديگر تلاوت كرده اند.

در روايتي از زيد بن ارقم آمده است‌: سر مبارك حضرت امام حسين‌ را بر نيزه در كوفه در حال خواندن آيات قرآن ديدم: «اَم حَسِبت‌َ اَن‌َّ اَصحـَب‌َ الكَهف‌ِ والرَّقيم‌ِ كانوا مِن ءايـَتِنا عَجَبـا؛ (1) آيا گمان كردي اصحاب كهف و رقيم از آيات عجيب ما بودند؟ » .
موي بر تنم راست شد و گفتم‌. اين ماجرا عجيب‌تر از جريان اصحاب كهف است‌. (2)

در نقل ديگري آمده: وقتي راس و سر مبارك را در جايگاهي كه در صيارفه برايش معين كرده بودند، نهادند، چون آن جا در اثر ازدحام جمعيت و عبور و مرور شلوغ بود، سر مبارك براي متوجه ساختن مردم ابتدا به صداي بلند گلو صاف كرد به گونه اي كه همه به تعجب به نظاره سر نشستند و سر مبارك به تلاوت آيات سوره كهف پرداخت و تا : "انهم فتيه آمنوا بربهم فزدناهم هدي و لا نزد الظالمين الا ضلالا" تلاوت كرد. (3)

سر مبارك را بر چوبي نصب كرده و مردم به نوري كه از سر به آسمان ساطع بود، نگاه مي كردند كه اين آيه را تلاوت فرمود: "و سيعلم الذين ظلموا اي منقلب ينقلبون" (4) (5)

سلمه بن كهيل از سر مبارك شنيد كه بر نيزه مي خواند: "فسيكفيكهم الله و هو السميع العليم" (6) (7)

ابن وكيده گويد : از سر مبارك شنيدم كه سوره كهف را مي خواند. شك كردم كه صدا از سر هست يا از جاي ديگر كه ناگاه سر مبارك تلاوت را ترك كرد و متوجه من شد و فرمود: اي فرزند وكيده ! مگر نمي داني كه ما امامان زنده و نزد پروردگارمان روزي خوريم. با شنيدن اين كلام او تصميم مي گيرد سر را دزديده و دفن كند كه سر مبارك به او مي فرمايد:
اي فرزند وكيده ! تو را به اين تصميم راهي نيست و اقدام آنان در ريختن خون من نزد خدا عظيم تر از بردن سرم بر نيزه در شهرها مي باشد . پس آن ها را واگذار "اذ الاغلال في أعناقهم و السلاسل يسحبون ؛ (8) در آن هنگام كه غل و زنجيرها بر گردن آنان قرار گرفته و آن ها را مى‏كشند" . (9)

منهال ابن عمرو گويد : سر مبارك را در دمشق بر نيزه ديدم كه آيات سوره كهف تا : "ام حسبت ان اصحاب الكهف و الرقيم كانوا من آياتنا عجبا" تلاوت مي كرد و در اين جا به آشكاري تمام فرمود: عجيب تر از اصحاب كهف قتل من و بر نيزه كردن سرم مي باشد. (10)

و وقتي يزيد در پي اعتراض سفير روم به ظلم رفته بر اباعبدالله ، دستور به كشتن او داد ، سر مبارك با صداي بلند فرمود: "لا حول و لا قوه الا بالله" . (11)

مورخان گفته ‏اند كه: چون يزيد بن معاويه نواده پيامبر (ص)، حسين بن علي (ع) را كشت، سر او را بر بالاي نيزه گذاشت و فرمان داد تا براي عبرت مردم آن را در شهرها بگردانند، و آن سر در اين مسير پيوسته آيه مباركه را قراءت مي‏كرد.

شايد قرائت اين آيه به اين امر اشاره مي‏ كند كه جهان در ضمن معادله‏ اي حكيمانه جريان مي‏ كند كه يكي از جمله‏ هاي آن حمايت كردن خداوند متعال از مظلومان و ستمديدگان است، بدان جهت كه ياري دادن به ستمديدگان جزئي از آن معادله به شمار مي‏رود كه پروردگار ما سبحانه و تعالي در همه ابعاد جهان به جريان انداخته بوده است.

معني اين آيه آن است كه: اي انسان! آيا چنان گمان مي‏كني كه آنچه بر آنان گذشت چيزي عجيب و غريب است؟ هرگز چنين نيستمنابع: حج
ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها سر مبارك امام حسين‌ - آيات - سوره كهف - نيزه

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات