ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 ادبیات و پژوهش


آخرین اقدام ستاد مرکزی اربعین برای برگزاری مراسم اربعین 95 از زبان مجید آقابایی

چاپ
در گفتگوی اختصاصی خبرنگار الاربعین با مجید آقابابایی دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی آخرین اقدامات این ستاد برای برگزاری هرچه با شکوه‌تر مراسم اربعین 1395 تشریح شد.

با توجه به اهمیت برگزاری مراسم اربعین به عنوان یک جریان سیاسی، معنوی و فرهنگی و روند رو به رشد جمعیت علاقمند و اراتمندان به اهل بیت در طول چند سال اخیر به حضور در عتبات عالیات در زمان اربعین حسینی، هیات وزیران در سال گذشته مصوبه‌ای در خصوص ایجاد ساختار جدیدی با مسئولیت وزارت کشور برای ساماندهی زائران اربعین حسینی مصوب و ابلاغ کرد.

وی افزود: این مصوبه به استحضار مقام معظم رهبری رسید و ایشان هم مصوبه هیات وزیران را تأیید کردند. حدودا 20 روز قبل از اربعین 1394 با ابلاغ این مصوبه، ستاد مرکزی اربعین حسنی با مسئولیت معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و دبیری مدیر کل امور مرزی وزارت کشور با کمیته تخصصی دوازدگانه تشکیل شد.

دبیر ستاد مرکزی ادامه داد: بلافاصله بعد از برگزاری مراسم اربعین سال قبل با آسیب‌شناسی حوزه های مختلف برگزاری این مراسم، کمیته‌های جدیدی ایجاد شد و ستاد عملاً دو هفته بعد از اربعین 94 برای اربعین 1395 برنامه را شروع کرد.

وی گفت: 13 کمیته ذیل ستاد مرکزی اربعین حسینی و همچنین یک ستاد ویژه در عراق ایجاد شد که احکام آن توسط زویر محترم کشور صادر شد، مسئولین کمیته‌ها مشخص شدند و شروع به فعالیت کردند. این کمیته‌های تخصصی با برنامه‌زیزی که از سال گذشته انجام شد، فعالیت خود رادر داخل کشور و خاک عراق برای برنامه‌ریزی و اتصال اقدامات انجام شده در ایران و عراق متمرکز کردند.

آقابابایی ادامه داد: برای اینکه یک مراسم در شأن اربعین حسینی داشته باشیم، اصول حاکم بر برنامه‌ریزی مراسم اربعین 1395 در 16 شاخص تبیین شد. اولویت اول این اصول در تأمین امنیت زائران بود. بحث مردمی بودن مراسم، تأکید بر میزبانی دولت و مردم عراق، حفظ وحدت مسلمین در مراسم اربعین و خود داری از مباحث و اقدامات تفرقه‌انگیز، تمرکز بر موضوعات فرهنگی و ترویج معنویت و ایثار از جمله این شاخص‌ها بود.

وی افزود: اصول مذکور برای همه دستگاه‌های ذی‌ربط تبیین و چارچوب کار مشخص شد. احکام ستاد مرکزی اربعین حسینی و روسای کمیته‌های تخصصی توسط وزیر محترم کشور صادر شد و نحوه عمل و اجرا برای مراسم اربعین مشخص شد که مهم‌ترین مباحث آن خدمات دهی به زائران با تمرکز بر میزبانی دولت و مردم عراق بود. تاکید بر اینکه ما مهمان دولت و مردم عراق هستیم.

آقابابایی گفت: بحث دوم ساماندهی ثبت‌نام زائران از مبداء تا مقصد و اگر ممکن نشد تا مرزهای سه‌گانه خروجی ما بود. ساماندهی تردد قانونمند زائران جز اولویت‌های تدابیر بود که در حوزه اجرا به همه دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و مرزبانی ابلاغ شد و یک الزامی داریم که تردد از همه مرزها به صورت قانونمند انجام شود.

وی اظهار کرد: در ادامه بر اساس آسیب‌شناسی که در سال قبل داشتیم و طبق آماری که توسط پلیس گذرنامه استخراج شده بود که میزان آسایش استانی زائران اربعین در سال 94 چقدر بود، یک ساماندهی استانی، ساماندهی مرزهای سه‌گانه و ساماندهی نحوه استقرار در خاک عراق را در سه شکل پیگیری کردیم.

وی خاطر نشان کرد: در سال قبل بیشترین زائران اربعین مربوط به استان خوزستان با بیش از 271 هزار رائر بود. بعد از آن شهر تهران بود که حدود 156 هزار زائر داشت. اصفهان با 142 هزار نفر، خراسان رضوی با 103 هزار نفر، فارس با 83 هزار نفر و قم با 67 هزار نفر در رتبه‌های بعدی بودند و استان‌های دیگر هم با تعداد زائران کمتری در مراسم اربعین 94 شرکت کرده بودند.

آقابابایی گفت: با توجه به این اعداد و ارقام برای خدمت‌رسانی به زائران هر استان در خاک عراق چارچوب خاص مشخص شد. استان‌ها تقسیم شدند و نحوه استقرار آنها هم کاملا مشخص و ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه بخش بعدی ساماندهی و تقسیم اعزام زائران هر استان از مرزهای سه گانه بود، گفت: ما سه مرز خروجی شامل چزابه، مهران و شلمچه داریم. کاری که تا الان صورت گفته این است که مشخص شده کدام استان ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و میزان مشارکت سال قبل باید از کدام مرزها تردد کنند. این امر نهایی شده اطلاع‌رسانی عمومی خواهد شد.

دبیرستاد مرکزی اربعین تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین محورهای ما این است که با دولت عراق در زمینه تردد بین دو کشور یک تعامل داشته باشیم. پیگیری‌های زیادی صورت گرفت. متاسفانه به دلیل تحولات سیاسی و امنیتی کشور عراق. مقداری با تأخیر توانستیم در این زمینه با دولت عراق وارد مذاکره شویم. البته سفیر محترم ایران مرتبا این موضوع را در عراق پیگیری می‌کرد تا در هفته قبل، نشست مشترکی با سفیر محترم عراق و نمایندگان وزارت کشور عراق که به تهران آمده بودند برگزار شد که طی آن حدود 30 محور مورد بحث قرار گرفت. وی گفت:

ما نقطه‌نظرات خاص خود و نیازمندهایمان را گفتیم، درباره نحوه برگشت زائران صحبت کردیم. آنها در عراق جلسه‌ای در این باره داشته اند و منتظر نتیجه نهایی آن هستیم تا قیمت ویرا، زمان شروع عملیات اربعین، که پیشنهاد ما از اول صفر بود ـ و هم محل استقرار نمایندگان و دفاتر سفارت عراق در مناطق مختلف کشور برای صدور ویزا مشخص شود و البته بحث‌های دیگری هم مانند نحوه تردد اتباع خارجی، بحث‌های امنیتی و بحث‌های زیرساختی است که همه به وزارت کشور عراق اعلام شده است.

آقابابایی افزود: در کنار اینها سامانه «سماح» سازمان حج و زیارت را ارتقاء دادیم وثبت‌نام بدون اخذ وجه شروع شده است و تاکید داریم مردم از مسیرهای قانونی مشخص تردد داشته باشند.

وی با بیان اینکه «بیمه» از بحث‌های مهم است، گفت: توافق با یکی از شرکت‌های بیمه در آستانه نهایی شدن است و ان شاء الله در آینده هم مبلغ بیمه و هم شرکتی که با آن توافق شده را اعلام خواهیم کرد. داشتن بیمه جزء الزامات است.... به دلیل گرانی و هزینه درمانی در عراق همه زائران باید بیمه باشند.

آقابابایی با اشاره به اهمیت بحث زیرساختی شهر مهران گفت: نقشه‌ها و طرح‌های مختلف امنیتی و انتظامی ایجاد شده و با رفتن اکیپی به شهر مهران این طرح‌ها نهایی و ابلاغ می‌شود تا معلوم باشد که هر کدام از دستگاه‌ها باید به چه نحوی اقدام کنند.

وی ادامه داد: استانداران استان‌های ایلام و خوزستان با حکم وزیر محترم کشور مسئولیت کمیته‌های استانی را بر عهده دارند. در استان‌های دیگر هم با ابلاغ وزیر محترم کشور استانداران و ستادها و کمیته های استانی فعال شده‌اند و ان‌شاء الله از هفته‌ جاری با توان جدی‌تری کار را دامه می‌دهند.گ

دبیر ستاد مرکزی اربعین بیان کرد: تقربیاً هماهنگی‌های درونی و نقشه راه ما در داخل کشور نهایی شده و مشخص است منتها چیزی که نیاز داریم این است که این نقشه راه را با سیاست‌های کلی دولت عراق منطبق کنیم و اقداماتی که آنها به ویژه درزمینه ویزا نیاز دارند را انجام دهیم.

وی در باره تدابیر در نظر گرفته شده برای تإمین امنیت زائران تصریح کرد: تأمین امنیت زائران به عهده دولت عراق است. البته اگر نیاز به کار مستشاری یا ابزارهایی داشته باشند آمادگی داریم در این رابطه با آنها صحبت کنیم. امنیت زائران برای ما مهم است و این موضوع را مرتباً پیگیری می‌کنیم.

دبیر ستاد مرکزی اربعین درباره فعالیت کمیته فرهنگی این ستاد نیز گفت یکی از مهم‌ترین کمیته‌های ما کمیته فرهنگی است چرا که اساس اهداف ما در حوزه فرهنگ باید تبلور پیدا کند. مسئولیت کمیته فرهنگی به عهده جناب آقای احمدی معاون محترم بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت است و می‌توان گفت در بین کمیته‌های سیزد‌هگانه کمیته فرهنگی الان فعال‌ترین کمیته است که به ویژه در موضوع توجه به جوانان و زیرساخت‌های فرهنگی در همه استا‌ن‌ها فعال شده است.

 منابع: این مصاحبه در نشریه شماره 8 اربعین چاپ شده است
ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها اربعین حسینی - ستاد مرکزی اربعین - مجید آقابایی - دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی - شماره اربعین

مطالب مشابه


20630
آيت‌الله جوادی آملي: گرامي‏داشت روز عاشورا و اربعين، در حقيقت زنده نگه داشتن دين اسلام و مبارزه با دشمنان دين است.
چرا فقط براي امام حسين عليه ‏السلام روز اربعين تعيين شده و براي امامان ديگر و حتي پيامبر اکرم صلي ‏اللَّه‏ عليه ‏و آله، مراسم روز اربعين نداريم؟
 1395/05/12
20640
حجت الاسلام عندلیب همدانی: ضرورت بحث اربعین
یکی از مهم ترین راه های مبارزه با تحریف و دروغ پردازی در بیان واقعة کربلا تبیین و تحلیل صحیح و فنی این حادثه است و تنها در صورت روشن شدن مرز بین دروغ و واقعیت است که بحث های آموزندة اخلاقی و تربیتیِ آن معنا پیدا می کند. بررسی دقیق این مسئله، مستلزم ارائة نگرشی صحیح از مدت اقامت آل ا... (ع) در کوفه و شام، ترسیم مسیر حرکت از کوفه به شام و از آنجا به مدینه، زمان و چگونگی دفن سر مقدس سیدالشهداء (ع)، تعیین تاریخ و چگونگی زیارت جابر بن عبدا... انصاری از کربلا و ... است.
 1395/05/19
20649
گفتگو با خانم دکتر لاله افتخاری، مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد مرکزی اربعین
مصاحبه و گفتگو با خانم دکتر لاله افتخاری، مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد مرکزی اربعین در مورد حماسه عظیم اربعین و رسالت زنان
 1395/05/24

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات