ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 ادبیات و پژوهش


گفتگو با خانم دکتر لاله افتخاری، مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد مرکزی اربعین

چاپ
مصاحبه و گفتگو با خانم دکتر لاله افتخاری، مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد مرکزی اربعین در مورد حماسه عظیم اربعین و رسالت زنان

دکتر لاله افتخاری، مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد مرکزی اربعین:
*
رسالت حضور بانوان در اربعین، حضوری زینب گونه و با هدف ثبات قدم در دین است 
*
تاریخ با حضور زینب گونه بانوان در اربعین حسینی، تکرار می شود
*ترويچ دفاع از دین با  الگوگیری از حضرت زینب(س)، محور فعالیت های کارگروه بانوان اربعین است
با نزدیک شدن به ایام سوگواری حضرت اباعبدالله علیه السلام و تشکیل بزرگترین تجمع انسانی تاریخ بشریت حول محور اربعین حسینی، ستاد مرکزی اربعین از ماه ها قبل برنامه ریزی و فعالیت های خود را برای برگزاری هرچه باشکوه تر مراسم پیاده روی اربعین آغاز کرده است. تشکیل کارگروه بانوان ذیل کمیته آموزشی و فرهنگی این ستاد، از جمله اقداماتی است که برای نخستین سال شاهد شکل گیری آن در ستاد مرکزی اربعین هستیم.
کارگروه بانوان کمیته فرهنگی-آموزشی اربعین به ریاست سرکار خانم دکتر لاله افتخاری فعالیت های خود را آغاز کرده است که در گفتگویی با ایشان به تبیین اهداف، فعالیت ها و برنامه های این کارگروه می پردازیم:
با توجه به اینکه امسال نخستین سال تشکیل کارگروه بانوان در ستاد مرکزی اربعین کشور و حضور سازماندهی شده بانوان در فعالیت های اربعین است، ضرورت تشکیل آن را چه می دانید؟
رسالت بانوان در اربعین، با حضور حضرت زینب(س) مدیریت و به  تبلیغ و نشر پیام کربلا منجر شد. بنابراین، تعریف و تبیین رسالت برای حضور بانوان در پیاده روی اربعین لازم به نظر می رسد.
سهم چشم گیری از جمعیت حدود 20 میلیونی در مراسم پیاده روی اربعین به بانوان اختصاص دارد که هر ساله نیز بر این تعداد افزوده می شود و از جمعیت حدود دو میلیونی  زائران ايرانی نيز  درصد قابل توجهی را بانوان ایرانی تشکیل می دهند. بنابر این، برنامه ریزی برای خانم هایی که در این همایش عظیم و بی نظیر انسانی تاریخ بشریت شرکت می کنند، بر ضرورت سازماندهی کارگروهی در بانوان نیز می افزاید.
اربعین به دلیل قداست زمان و مکان آن، فرصت مناسبی برای برنامه ریزی زندگی شخصی و دنیا و آخرت افراد است. از این رو، سازماندهی و برنامه ریزی خاص به ویژه برای بانوان در موسم اربعین لازم است؛ چنانکه مقام معظم رهبری نیز به بررسی و برنامه ریزی مسائل مربوط به بانوان از دیدگاه خود آنان تا کید کرده اند. بر این اساس با خلاء این امر مهم در سال های گذشته، این اقدام ارزشمند و نگاه واقع نگر از سوی بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت، مطرح و کارگروه بانوان نیز ذیل کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین تشکیل گردید.
فعالیت های کارگروه، نیازمند حمایت و کمک آقایان در ستاد مرکزی اربعین است و لازم است که سیاست-گذاری و برنامه ریزی برای بانوان زائر در این کارگروه و متناسب با نیازهای آنها انجام شود.
چه خلاءهایی در مراسم اربعین سال های گذشته سبب چنین ضرورت و تصمیمی شده است؟
ریحانه بودن خانم ها اقتضای برنامهریزی در جهت ملاحظات بیشتر در نحوه اعزام و اسکان آنان را دارد.  این امر نیازمند اطلاع رسانی به بانوان زائر است. توصیه ما به ایشان، حضور با محارم یا حضور در قالب گروه، دستهها و هیئات در مراسم پیاده روی اربعین است تا ضمن بهره  مندی بیشتر و مناسب تر از شرایط و امکانات موجود، از پیامدهای سوء سفرهای انفرادی مصون بمانند.
از دیگر کاستی های محسوس در سال های گذشته، عدم حضور مبلغان، فرهیختگان و سخنرانان خانم در بین بانوان زائر بود. بهره مندی از حضور این افراد، نیازمند برنامه ریزی و برگزاری جلسات پرسش و پاسخ  و جلساتی برای تبیین پیام های حضرت زینب(س) است که نتیجه این پیام ها بصیرت افزایی، دشمن شناسی و تبیین راه-های خنثی سازی نفوذهای دشمن خواهد بود. چنانچه اجرای این برنامه ها با  برنامه ریزی و اجرای خود بانوان انجام شود تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.
از دیگر ضعف های پیاده روی سال های گذشته از دست رفتن فرصت ها در موکب های بانوان مستقر در کربلا و دیگر مناطق در مسیر بود. این فرصت ها نیازمند برنامه ریزی جهت زمینه سازی برای هم اندیشی بانوان ، الگوگیری آنها از حضرت زهرا(س)، حضرت زینب(س) و حضرت معصومه (س) و ارائه محتواهایی چون درس-های کربلا برای زن مسلمان و محورهای مورد تاکید مقام معظم رهبری مانند سبک زندگی اسلامی و تقویت روحیه مقاومت است.
حضور کودکان همراه بانوان زائر نیز از دیگر مواردی بود که در سال های گذشته مورد توجه خاص قرار نگرفت و در این خصوص نیازمند برنامه ریزی های دقیق تری هستیم.

گفتنی است نهادها و ارگان های مختلفی برای برنامه ریزی و اجرای امور مربوط به بانوان در مراسم های پیشین اربعین دخیل بوده اند. اما به دلیل فعالیت های پراکنده این نهادها و ارگان ها، نیازمند یک حلقه واصل بین این نهادها و همسوسازی برنامه ریزی های آنها و جلوگیری از موازی کاری ها هستیم. از این رو، وجود کارگروهی مختص بانوان در ستاد  مرکزیاربعین ضروری است تا ضمن ساماندهی، هدفمندسازی و همسوسازی فعالیت-های پراکنده، ظرفیت های بالفعل را همسو  کند و با شناسایی ظرفیت های بالقوه موجود در جامعه اعم از موقوفات و خیرات برای اربعین و دیگر مسائل آموزشی و فرهنگی، اقدامات لازم در جهت به فعلیت رساندن آنها صورت گیرد.
با توجه به حضور جمعیت قابل توجه بانوان در مراسم پیاده روی اربعین، ترویج و گسترش این فرهنگ در اقصی نقاط کشور امری لازم و ضرروی است. ناگفته نماند برپایی دسته های  عزاداری در برخی شهرهای کشور در روز اربعین برای ترویج این فرهنگ، نیز از اقدامات ارزشمند در سال های اخیر بوده است، ولی نیاز است این اقدامات به صورت حرکتی منسجم تر صورت گیرد و علاوه بر راهپیمایی، در قالب تجمعات و حرکت های بصیرت بخش برای حضور بانوانی که امکان شرکت در مراسم پیاده روی اربعین را ندارند، برنامه ریزی و اجرا شود تا ضمن بهره مندی آنان از فضای معنوی اربعین، آموزش های لازم به بانوان زائر نیز صورت گیرد.
ضمن اشاره بر اهداف، سیاست ها و محور فعالیت ها در کارگروه بانوان اربعین، کمیته های تخصصی تشکیل شده ذیل این کارگروه را معرفی و شرح وظایف و عملکرد هر یک را مشروح نمایید؟
رسالت کلان کارگروه بانوان همان رسالت کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد مرکزی اربعین ، با نگاهی بر مسائل بانوان است؛ بیشتر فعالیت های کارگروه هایی که در ستاد اربعین تشکیل شده است نیز باید به صورت تخصصی یا موضوعی در کارگروه بانوان نیز لحاظ و پرداخته شود.
رسالت مضاعف کارگروه بانوان اربعین سیاست گذاری، پیشنهادات و برنامه ریزی برای پشتیبانی و تدارکات است تا با دیدگاه بانوان در حوزه مختص زائران بانو برنامه ریزی شود. به عبارتی، هم بخش پشتیبانی، تدارکات، اعزام و هم مسائل آموزش نیروی انسانی و فعالیت های فرهنگی از فعالیت های تعریف شده برای این کارگروه است. از این رو، تحقق این رسالت ها، کمیته های تخصصی ذیل کارگروه بانوان تشکیل شده است. از جمله این کمیته ها:
کمیته تخصصی داخلی متشکل از نمایندگان نهادها، سازمان ها و ارگان های مختلف برای شناسایی، آموزش و اعزام نیرو های مسوول و با تجربه است. دیگری کمیته تخصصی بین الملل متشکل از نمایندگان دستگاه های فعال در عرصه بین الملل  است که در مسائل مرتبط ، برنامه ریزی و فعالیت دارد
سومین کمیته، کمیته تخصصی تولید محتوای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی به عنوان قلب کارگروه بانوان اربعین  است که همه پیشنهادات و تصمیم های کمیته های تخصصی داخلی و بین الملل و دیگر کمیته ها، اعم از بسته های هدایا، شعار، ارائه مقالات، برگزاری همایش، شناسایی نیروها و ساماندهی آنان در استان های مختلف و در خارج کشور، آموزش نیروی های تبلیغی، آموزش های لازم برای زوار، آموزش به استادان  ویژه، برگزاری نشست ها و سخنرانی ها، اجرای برنامه ها در فضای مجازی و حقیقی چون هفته نامه اربعین و دیگر موارد، در این کمیته مورد بررسی و تامین محتوا و تامین نیروی انسانی قرار می گیرد.
کمیته تخصصی پشتیبانی و تدارکات، اعزام و اجرای پشتیبانی، ویزا، بهداشت و درمان، حمل و نقل، اسکان و امنیت زائران بانو را بر عهده دارد.
کمیته تخصصی رسانه و اطلاع رسانی، مسئولیت پوشش رسانه ای و اطلاع رسانی در بسترهای رسانه ای دیداری و شنیداری و مکتوب چون تلویزیون، رادیو، وب سایت، شبکه های اجتماعی، هفته نامه و دیگر ظرفیت های موجود رسانه ای را بر عهده دارد.
از وظایف کمیته تخصصی ارزیابی و نظارت، پایش و نظارت شورای راهبردی و فعالیت های کمیته  ای مختلف کارگروه بانوان است.
با توجه به اهمیت پرداختن به برخی موضوعاتی مانند برنامه ریزی برای کودکان همراه بانوان در مراسم پیاده-روی، شناسایی و تعیین سرفصل ها برای آموزش مبلغان، تهیه برنامه های قرآنی و شناسایی و ساماندهی شخصیت های قرآنی، تشکیل گروه هایی با موضوعات مذکور ذیل کمیته تخصصی محتوا نیز صورت گرفته است.
با توجه به تعیین عبارت «انی احامی ابدا عن دینی» به عنوان شعار امسال اربعین از سوی ستاد اربعین کشور، برنامه های کارگروه بانوان در راستای نشر و تحقق این شعار، چیست؟
در رسالت بانوی مسلمان تربیت یافته در مکتب اهل بیت(ع) که در اوج آن حضرت زینب(س)قرار دارد، حمایت از دینی است که حضرت اباعبدالله(ع) جان خود و عزیران را در راه آن تقدیم می کنند و چنین دینی تمام مصایب و سختی های عظیم و سهمگین را در چشم حضرت زینب (س) زیبا و ایشان در برابر این مصایب «ما رایت الا جمیلا» را فرمودند.

محوریت سیاست ها و برنامه های کارگروه بانوان نیز چنین حرکتی در دفاع از دین است و با تبیین نقش بانوان، هدایت این افراد و تبیین جایگاه تاثیرگذاری آنان، سعی در استفاده از ظرفیت و فرصت اربعین حسینی به عنوان یکی از بخش های تاریخ ساز، درخشان و تاثیرگذار دین، در راستای حمایت از دین و ثبات قدم در آن را دارد. با توجه به شعار «انی احامی ابدا عن دینی» ثبات قدم در دین مورد هدف است و شوری مقطعی، موردی و برگرفته از احساس نیست و حرکتی از روی آگاهی، بصیرت، شناخت مخاطب، متناسب با زمان و مکان را منجر می شود، چنانکه در رسالت حضرت زینب(س) نیز چنین حرکتی بوده است و محور فعالیت های بانوان نیز تحقق حضوری زینب گونه در اربعین است.
حضوری که به جهت توجه بر وظایف و حقوق همسری، همراهی ولی امر از شرایط ازدواج این بانو قرار می-گیرد و سختی های این سفر وی را از امر به معروف و نهی از منکر جدا نمی کند و با بصیرت و موقعیت شناسی، تمامی توان و خانواده را با رعایت حدود و شرایط الهی، در خدمت دین قرار داده و فرزندان خود را فدای آن می کند. لذا حضرت زینب الگوی کامل دفاع از دین هستند که با رعایت تمامی شرایط زمانی، مکانی و مخاطب، رسالت خود را به بهترین شکل به انجام رساندند؛ در خرابه شام به نوعی، در بازار به نوعی دیگر و در طی مسیر اسارت نیز شاهد ایثار، شجاعت، بصیرت، شهامت، فصاحت، بلاغت و دفاع از دین توسط ایشان هستیم که درواقع لطافت زنانه را در خدمت مردانه ترین رسالت قرار داده اند.
در نتیجه چون رسالت امام حسین(ع) در روز عاشورا و رسالت پس از آن در حضور و حرکت حضرت زینب (س)چیزی جز تحقق «انی احامی ابدا عن دینی» نبوده است، سرلوحه تمامی فعالیت  ها و برنامه های کارگروه بانوان دفاع از دین با استفاده از تمامی ابزارها و امکانات حقیقی و مجازی، در نظر گرفته شده است که در دفاع از دین، دفاع از ولایت، دفاع از جایگاه انسانیت، دفاع از جایگاه زن، دفاع از عفاف و حجاب، دفاع از حقوق بشر که آگاهی بخشی به مخاطب از مهم ترین مصادیق دفاع از حقوق بشر است نیز نهفته می باشد.
مهم ترین عوامل و موانع قابل پیش بینی برای فعالیت های تبلیغی و فرهنگی اربعین در حوزه بانوان  و پیشنهادات شما در جهت مرتفع شدن عوامل و موانع مذکور چیست؟
اقدامات برخی افراد از سر دلسوزی و دغدغه ولی بدون هماهنگی، برنامه ریزی، انسجام و ملاحظات لازم، یکی از موانع بر مسیر فعالیت های آموزشی و فرهنگی است که نیازمند آگاهی بخشی به افراد است. از سوی دیگر دشمنان با تبلیغات سوء و با پیش کشیدن مسائلی چون شیعه و سنی، قبیله گرایی و عرب و عجم در جهت تحقق استراتژی دشمن در تفرقه بینداز و حکومت کن، دنبال به انحراف کشاندن اربعین هستند.
فرصت سوزی و از دست دادن فرصت ها و امکانات، حرکت های پراکنده و موازی کاری ها، عدم توجه کافی به تجربیات موفق در گذشته، و عدم برنامه ریزی برای رفع آسیب ها و مشکلات، عدم ساماندهی برای شناسایی و بهره مندی بیشتر از فرصت های بالقوه موجود و تشویق دیگران برای استفاده از این فرصت ها، از دیگر موانع موجود و قابل پیش بینی می باشد.
نقش اربعین در تحولات منطقه و جهان را چگونه ارزیابی می کنید؟
اربعین حسینی نمونه ای از وحدت مسلمانان، اعتماد پیروان ادیان الهی به یکدیگر، امنیت در منطقه و حس همبستگی، نادیده گرفتن مرزهای جغرافیایی در عین احترام به مرز جغرافیای و تمامیت ارضی کشورها و عدم تعرض به کشورهای دیگر است.
امروزه شاهد تعرض و تعدی برخی کشورها بدون مجوز عقلی، شرعی و قانونی و از روی خودخواهی به دیگر کشورها هستیم که مراسم پیاده روی و حضور گسترده و جهانی در اربعین، حاکی از قرار گرفتن کشورهای مختلف در کنار یکدیگر  و هم افزایی ضمن حفظ حرمت، حریم و استقلال و تمامیت ارضی یکدیگر است.
از سوی دیگر لطف و توجه مردم عراق در میزبانی این حرکت و حضور گسترده و جهانی با وجود مشکلاتی چون حضور داعش، دخالت های بیگانان در این کشور، پذیرش و پذیرایی از مردمی که بعضا هم آئین و هم مذهب و هم زبان آنان نیستند را شاهد هستیم.
به نوعی حضور مخلصانه و گسترده مردم از اقصی نقاط جهان حول محور اربعین و ترسیم بزرگترین راهپیمایی تاریخ بشریت، نشان از این دارد که اگر کار مسلمانان به خود آنان واگذار شده و دخالت های بیگانگان و استکبار جهانی نباشد، تامین امنیت و آرامش توسط خود آنان به بهترین شکل صورت می گیرد
اربعین حسینی الگوی تمام نمای همبستگی اسلامی و کارکرد واقعی همبستگی و وحدت اسلامی می باشد و شاهد حضور مردم از ادیان، اقشار، مذاهب و زبان های مختلف در کنار یکدیگر با حفظ آرامش  و با نگاه انسانی و در نتیجه بهره مندی هر کس از فضای معنوی پیاده روی اربعین هستیم و امید اینکه این حرکت عظیم تمرینی برای حضور در دولت جهانی عدل مهدوی(عج)باشد. ان شاء الله.

نرم افزار  تصويري اماكن زيارتي عتبات عاليات 
هر ساله خیل عظیمی از عاشقان حضرت سیدالشهدا(ع) و ائمه اطهار(ع) جهت زیارت مشاهد شریف، عازم عتبات عالیات می شوند و از آن مراقد  منوره بهره های معنوی می گیرند. حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت در راستای تقویت فرهنگ صحیح زیارت در بین زائران و بهره مندی حداکثری آنان از این سفر معنوی، اقدام به تولید نرم افزار تصویری عتبات عالیات نموده است
با توجه به ضرورت فرهنگ سازی و آموزش زائران اربعین جهت آشنایی با مشاهد مشرفه عتبات عالیات، روحانیون، مبلغان و ائمه جماعات مساجد می توانند با بهره منده ای از این برنامه نسبت به معرفت افزایی زائران قبل از ایام اربعین اقدام نمایند
معرفی برنامه
این نرم افزار به معرفی حرم های مطهر و اماکن متبرکه شهرهای کربلا،نجف، کوفه، کاظمین و سامرا می پردازد و در پنج محور  طراحی شده است.
کربلای معلا:  شامل حرم و مرقد امام حسین(ع)، شهیدان کربلا، حرم حضرت عباس(ع) و مقام های موجود در کربلا
نجف اشرف:  شامل حرم امیرالمومنین(ع)، وادی السلام، مقام ها، مساجد و مقابرعلما و صالحین
کوفه: شامل مسجد کوفه و مسجد سهله، مقام ها و  مقابر صحابه و یاران امام علی(ع)
کاظمین: شامل مرقد امام کاظم(ع)، امام جواد(ع)، نواب اربعه و مساجد و مراقد مشهور کاظمین
سامرا: شامل مرقد امام هادی(ع) ، امام عسکری(ع) سرادب غیب و آثار تاریخی آن 
ویژگی برنامه
محوریت برنامه بر روی تصاویر پاناروامای 360 درجه متمرکز شده است و تصاویر به صورت دورانی و کاملا سه بعدی تهیه شده است. مبلغان گرامی و زائراین می توانند به راحتی با مکان ها معرفی شده ارتباط گرفته و نسبت به آن مکان، شناخت کافی پیدا نماید و آن را به صورت مجازی زیارت کنند.
این برنامه با ارائه 195 تصویر پاناروما از عتبات عالیات به عنوان اولین نرم افزار کامل در این حوزه به شمار می آید. 172 تصویر به صورت اختصاصی برای اولین بار در سال 95 نشر داده می شود. همچنین تصاویر پاناروامای داخل ضریح های مطهر امیرالمومنین، امام حسین، امام کاظم  وامام جواد  و امامین عسگریین برای اولین بار منتشر می شود.
تعيين موقعيت اماكن متبركه بر روي نقشه شهرهاي كربلا، نجف،کوفه، كاظمين و سامرا و نقشه حرم هاي مطهر عتبات عاليات و موقعيت صحن ها، درها و رواق ها نيز از ديگر ويژگي هاي نرم افزار بازديد مجازي عتبات است.
شناساندن اماکن غیر مستند موجود در عتبات عالیات به زائران اربعین، جهت ایجاد فرهنگ صحیح زیارت و اجتبات از بدعت ها و آفات آن است. از این رو، این نرم افزار ضمن معرفی اماکن مستند  و معتبر به معرفی  برخی از بناهای غیر مستند موجود در عتبات عالیات پرداخته است و علاوه بر نقل نظرات منسوب به بنا، وجه بطلان و رد نظرات مذکور را نیز بیان داشته است
روحانیون و مبلغان گرامی می تواند ضمن استفاده از این نرم افزار، در جهت ایجاد فرهنگ صحیح زیارت در بین زائران اربعین نقش بسزایی ایفا نمایند.

 

 منابع: نشریه الکترونیکی اربعین - کمیته فرهنگی اربعین
ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها اربعین حسینی - ستاد مرکزی اربعین - لاله افتخاری - کارگروه بانوان کمیته فرهنگی-آموزشی

مطالب مشابه


20630
آيت‌الله جوادی آملي: گرامي‏داشت روز عاشورا و اربعين، در حقيقت زنده نگه داشتن دين اسلام و مبارزه با دشمنان دين است.
چرا فقط براي امام حسين عليه ‏السلام روز اربعين تعيين شده و براي امامان ديگر و حتي پيامبر اکرم صلي ‏اللَّه‏ عليه ‏و آله، مراسم روز اربعين نداريم؟
 1395/05/12
20640
حجت الاسلام عندلیب همدانی: ضرورت بحث اربعین
یکی از مهم ترین راه های مبارزه با تحریف و دروغ پردازی در بیان واقعة کربلا تبیین و تحلیل صحیح و فنی این حادثه است و تنها در صورت روشن شدن مرز بین دروغ و واقعیت است که بحث های آموزندة اخلاقی و تربیتیِ آن معنا پیدا می کند. بررسی دقیق این مسئله، مستلزم ارائة نگرشی صحیح از مدت اقامت آل ا... (ع) در کوفه و شام، ترسیم مسیر حرکت از کوفه به شام و از آنجا به مدینه، زمان و چگونگی دفن سر مقدس سیدالشهداء (ع)، تعیین تاریخ و چگونگی زیارت جابر بن عبدا... انصاری از کربلا و ... است.
 1395/05/19
20655
جایگاه اربعین حسینی از دیدگاه مقام معظم رهبری
اهمیت اربعین از کجاست ؟ صرف اینکه چهل روز از شهادت شهید می گذرد ، چه خصوصیتی دارد ؟ اربعین خصوصیتش به خاطر این است که در اربعین حسینی یاد شهادت حسین زنده شد و این چیز بسیار مهمی است .
 1395/05/27

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات