ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 ادبیات و پژوهش


آيت‌الله جوادی آملي: گرامي‏داشت روز عاشورا و اربعين، در حقيقت زنده نگه داشتن دين اسلام و مبارزه با دشمنان دين است.

چاپ
چرا فقط براي امام حسين عليه ‏السلام روز اربعين تعيين شده و براي امامان ديگر و حتي پيامبر اکرم صلي ‏اللَّه‏ عليه ‏و آله، مراسم روز اربعين نداريم؟

چرا فقط براي امام حسين عليه ‏السلام روز اربعين تعيين شده و براي امامان ديگر و حتي پيامبر اکرم صلي ‏اللَّه‏ عليه ‏و آله، مراسم روز اربعين نداريم؟

براي توضيح جواب اين سؤال، به اين مطالب توجه کنيد:

۱) فداکاري‏هاي امام حسين عليه‏السلام، دين را زنده کرد و نقش او در زنده نگه داشتن دين اسلام، ويژه و حائز اهميت است. اين فداکاري‏ها را بايد زنده نگه داشت؛ چون زنده نگه داشتن دين اسلام است. گرامي‏داشت روز عاشورا و اربعين، در حقيقت زنده نگه داشتن دين اسلام و مبارزه با دشمنان دين است.

۲) مصيبت حضرت امام حسين عليه‏السلام، براي هيچ امام و پيامبري پيش نيامده است. مصيبت آن حضرت، از همه مصيبت‏ها بزرگ‏تر و سخت‏تر بود. اگر عامل ديگري هم در کار نبود، همين عامل کافي است که نشان بدهد چرا براي امام حسين (ع) بيش از امامان ديگر و حتي بيش از پيامبر اسلام‏ (ص) عزاداري مي‏کنيم و مراسم متعددي برپا مي‏کنيم.

۳) در ماه محرم سال ۶۱ق. امام حسين عليه‏السلام، فرزندان، خويشان و ياران آن حضرت را کشتند و اسيران کربلا را به کوفه و شام بردند و همين اسيران داغديده، روز اربعين شهادت امام حسين (ع) و يارانش، به کربلا رسيدند و همه مصائب روز عاشورا در آن روز تجديد شد و آن روز، روز سختي براي خاندان پيامبر بود.

۴) دشمنان اسلام با به شهادت رساندن امام حسين (ع)، قصد نابود کردن دين اسلام را داشتند. دشمنان امام حسين تلاش کردند تا حادثه کربلا، به کلي فراموش شود و حتي کساني را که براي زيارت آن حضرت مي‏آمدند، شکنجه مي‏کردند و مي‏کشتند. در زمان متوکل عباسي، همه قبرهاي کربلا را شخم زدند؛ مزرعه کردند و مردم را از آمدن براي زيارت قبر امام حسين عليه‏السلام، منع کردند. شيعيان هم براي مقابله با اينها، از هر مناسبتي استفاده مي‏کردند که يکي از اين مناسبت‏ها، حادثه روز اربعين است.

۵) يکي از نشانه‏هاي مؤمن، زيارت امام حسين عليه‏السلام در روز اربعين است. از حضرت امام حسن عسکري(ع) روايت شده است که علامت‏هاي مؤمن پنج چيز است؛ پنجاه و يک رکعت نماز فريضه و نافله در شبانه‏روز، زيارت اربعين، انگشتر به دست راست کردن، پيشاني بر خاک نهادن در سجده و بسم الله را بلند گفتن‏(1) و يکي از وظايف شيعيان را اهتمام به زيارت اربعين بر شمرده‏اند.

سرّ تکريم سالار شهيدان را در زيارت أربعين آن حضرت، از زبان امام صادق(ع) مي‌توان فهميد که وجود مبارک امام ششم رئيس مذهب ما فرمود: روز اربعين که شد حسين بن علي بن ابيطالب را زيارت بکنيد. هنگامي که آفتاب برآمد، اين زيارتنامه را مي‌خوانيد، بعد دو رکعت نماز زيارت مي‌خوانيد و حاجت‌هاي خود را از ذات اقدس اله مسألت مي‌کنيد.

در آن زيارت (زيارت اربعين) عرض مي‌کنيد: خدايا! حسين بن علي بن أبيطالب وارث همه انبياء است. «اورثته مواريث الأنبياء»؛ يعني هر چه را که آدم داشت، نوح داشت، ابراهيم داشت، موسي داشت، عيسي داشت، انبياء ديگر(عليهم السلام) داشتند؛ تو به حسين بن علي به عنوان ارث اعطا کردي. و او همچون وارث بود، راه انبياء را طي کرد.

به خدا عرض مي‌کنيم: خدايا! حسين بن علي را وارث انبياء کردي. هر چه را به انبياء دادي، به او هم دادي. «و اورثته مواريث الأنبياء. فأعذرالدّعاء و منح النصح»(2)؛ او راه عذر ديگران را بسته است. هيچ کسي نمي‌تواند عذر بياورد که من نمي‌دانستم. چون حضرت نامه نوشت، پيام فرستاد، سخنراني کرد؛ در مدينه و مکه سخنراني کرد، فاصله سيصد فرسخي مدينه تا کربلا سخنراني کرد. هيچ کسي نيست که بگويد من نمي‌دانستم. «فأعذر الدّعاء»؛ يعني در دعوت کردن، در راهنمايي کردن، راه عذر ديگران را بسته است. «و منح النّصح»؛ نصيحت کرد، پند داد، موعظه کرد. آنجا که برهان لازم بود دليل اقامه کرد، آنجا که پند لازم بود موعظه داد و مانند آن.

وقتي ديد پند و موعظه اثر نمي‌کند، خون مي‌خواهد، خون داد. اين را وجود مبارک امام ششم فرمود، در اربعين أبي عبدالله(عليه السلام) به خدا عرض کنيد: خدايا! حسين بن علي «بذل مهجته فيک ليستنقذ عبادک من الجهاله و حيره الضّلاله»؛ يعني خون جگرش را داد، خون گلوي خود را داد، خون سر خود را داد، خون آن بچه شيري را داد تا مردم را متدين و عالم کند.

لذا وجود مبارک امام ششم فرمود: روز اربعين که شد، بدانيد چرا ما در پيشگاه حسين بن علي خاضعيم. به خدا عرض کنيد: خدايا! حسين بن علي نصيحت کرد، سخنراني کرد، موعظه کرد، نامه نوشت، دستور داد، اثر نکرد. ديد هيچ چاره ندارد، فقط خون مي‌خواهد، خون داد. «و بذل مهجته فيک ليستنقذ عبادک»؛ «استنقاذ» را معمولاً براي نجات غريق مي‌گويند. مي‌گويند: غريق را، کسي که دارد مي‌سوزد، در آتش غرق است يا در آب غرق است، اين را نجات بدهيد. فرمود: حسين بن علي خون جگرش را داد تا مردم را عالم کند، تزکيه کند.

همين دو کاري که انبياء مي‌کردند؛ «يزکّيهم و يعلّمهم الکتاب والحکمه».(3) همين دو کار در زيارت اربعين آمده. انبياء آمدند مردم را آگاه کنند و تربيت. بعضي‌ها جاهلند، عالم نيستند. بعضي عالمند، ولي عادل نيستند. انبياء آمدند ما را عالمِ عادل کنند. «يعلّمهم الکتاب والحکمه»؛ يعني ما را به مسائل ديني‌مان آشنا کنند، و يزکّيهم، يعني ما را وارسته کنند.

وجود مبارک حسين بن علي هم خون داد تا مردم را از جهالت برهاند، عالم بکند. تا مردم را عادل بکند. هم راه خود را ببينند و طي کنند، هم راه کسي را نبندند. حالا روشن شد که چرا امام عسکري (ع) فرمود: زيارت اربعين يکي از علائم پنجگانه تشيع مؤمنين است.
 منابع: روزنامه اطلاعات، چهارشنبه 13 دي 1391، شماره 25496
ارسال کننده: مدیر پورتال
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها عبدالله جوادی آملی - آداب زیارت - معارف اسلامی - زیارت اربعین - اربعین حسینی - معارف اسلامی

مطالب مشابه


20640
حجت الاسلام عندلیب همدانی: ضرورت بحث اربعین
یکی از مهم ترین راه های مبارزه با تحریف و دروغ پردازی در بیان واقعة کربلا تبیین و تحلیل صحیح و فنی این حادثه است و تنها در صورت روشن شدن مرز بین دروغ و واقعیت است که بحث های آموزندة اخلاقی و تربیتیِ آن معنا پیدا می کند. بررسی دقیق این مسئله، مستلزم ارائة نگرشی صحیح از مدت اقامت آل ا... (ع) در کوفه و شام، ترسیم مسیر حرکت از کوفه به شام و از آنجا به مدینه، زمان و چگونگی دفن سر مقدس سیدالشهداء (ع)، تعیین تاریخ و چگونگی زیارت جابر بن عبدا... انصاری از کربلا و ... است.
 1395/05/19
20649
گفتگو با خانم دکتر لاله افتخاری، مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد مرکزی اربعین
مصاحبه و گفتگو با خانم دکتر لاله افتخاری، مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد مرکزی اربعین در مورد حماسه عظیم اربعین و رسالت زنان
 1395/05/24
20655
جایگاه اربعین حسینی از دیدگاه مقام معظم رهبری
اهمیت اربعین از کجاست ؟ صرف اینکه چهل روز از شهادت شهید می گذرد ، چه خصوصیتی دارد ؟ اربعین خصوصیتش به خاطر این است که در اربعین حسینی یاد شهادت حسین زنده شد و این چیز بسیار مهمی است .
 1395/05/27

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات