ستاد مرکزی اربعین|کمیته فرهنگی، آموزشی

banner-img banner-img-en
logo

 ادبیات و پژوهش


سفینه نوح(ع)‌ آیه‌ای از سفینه حسین(ع)

چاپ
چرا داستان انبیاء و ماجراهای مربوط به اقوام ایشان با حجم وسیع در قرآن مطرح شده است؟ دلایل زیادی می‌توان مطرح کرد ولی یکی از دلایلش این است که در ماجراهای انبیاء خداوند ماجراهای پیامبر اسلام و اهل‌بیت(ع) را ترسیم کرده است.

~~چرا داستان انبیاء و ماجراهای مربوط به اقوام ایشان با حجم وسیع در قرآن مطرح شده است؟ دلایل زیادی می‌توان مطرح کرد ولی یکی از دلایلش این است که در ماجراهای انبیاء خداوند ماجراهای پیامبر اسلام و اهل‌بیت(ع) را ترسیم کرده است. بدین ترتیب ماجراهای انبیاء(ع) تصویری از ماجرای اصلی یعنی ماجراهای اهل بیت(ع) است. مثل مشهور این ماجرا قصه یوسف(ع) است که مثالی از ماجراهای یوسفِ‌فاطمه(س)است، دیگری کشتی نوح(ع) که مثال اهل‌بیت(ع)و مثال‌های بسیار دیگر که می‌توان مطرح کرد.
ماجرای نوح(ع) و کشتی نجات‌بخش او به تأیید احادیث فراوان تصویر کشتی نجات بودن اهل بیت(ع) است(1) .
اگر بپرسیم ماجرای نوح(ع) کجا به شکل دقیق تصویر شده است؟ پاسخ قرآن است. از خیل آیاتی که در مورد این ماجراست تدبری در آیه 15 سوره عنکبوت فَأَنجَيْنَاهُ وَأَصْحَابَ السَّفِينَةِ وَ جَعَلْنَاهَا آيَةً لِّلْعَالَمِينَ می‌کنیم. در زمان نوح(ع) فتنه عظیمی رخ داده است که مؤمنین و اصحاب نوح در فشار شدید سران قوم و اصحابشان هستند. خداوند نوح و اصحابش را هم از آن قوم ظالم و هم از طوفان عظیم نجات می‌دهد اما به این اکتفا نمی‌کند مطرح می‌کند آن ماجرا را آیه‌ای برای عالمین قرار دادیم.
آیه؟ آیه یعنی نشانه،‌ ما کشتی نوح(ع) را نشانه‌ای برای یک ماجرای دیگر قرار دادیم. از چه جنبه‌ای؟ در فراز قبلی آیه بحث نجات مطرح شده است. پس ماجرای کشتی نوح(ع) را نشانه‌ای از یک نجات بخشی عظیم‌تر قرار دادیم. این نجات‌بخشی‌عظیم‌تر در آینده روی می‌دهد. اصل باید از همه لحاظ از نشانه و مثال خودش بزرگ‌تر و عظیم‌تر باشد. نجات بخشی که هم از لحاظ تعداد،‌ هم از لحاظ کیفیت نجات ‌دهی، هم از لحاظ گستردگی در زمان و مکان‌ باید از ماجرای نوح بزرگ‌تر باشد کدام نجات بخشی چنین است؟ با هدایت اهل بیت(ع) به کشتی نجات امام‌حسین(ع) می‌رسیم که به عنوان سفینه نجات سریع و پرظرفیت مشهور(2) است.
بگذارید یک مقایسه بین این دو ماجرای کنیم:
از لحاظ زمان:
• کشتی نوح در همان مقطع زمانی نجات بخش است.
• کشتی نجات حسین(ع) همیشه نجات می‌دهد.
از لحاظ تعداد افراد:
• نوح(ع) تعداد محدودی از افراد قوم خود را نجات داد.
• امام حسین(ع) علاوه بر یارانشان باب نجاتی برای همه باز کردند از هر دین و آیینی که باشند.( آيَةً لِّلْعَالَمِينَ نه للمؤمنین)
از لحاظ سرعت نجات‌دهی
• نجات در  کشتی نوح(ع) مدت صد روزه طوفان بود.
• نجات حسینی در حد یک عذرخواهی و ورود به کاروان و در کمتر از ساعتی ورود به اعلی علیین
از لحاظ چگونگی اتصال به کشتی
• مؤمنینی که همراهی نوح(ع) کنند.(اصحاب)
• هر کسی در هر آئینی حتی در حد وانمود کردن به گریه وجب له جنه(3) 
الله اکبر بر این عظمت. این مقایسه را می‌توان در بسیاری از مفاد دیگر این دو ماجرای عظیم انجام داد. آن وقت است که تفاوت سطح کشتی نجات حسینی(ع) با نشا‌نه‌اش یعنی کشتی نجات نوح(ع) مشخص می‌شود. البته این را باید در نظر داشت که نوح(ع) نه یک نبی معمولی،‌ نه یک رسول معمولی بلکه یکی از اولوالعزم من الرسل است و آن وقت خدا در ماجرای امام حسین(ع) چه عظمتی قرار داده است.

 

 

1. حديث سفينه: ألا إن مثل أهل بيتي فيكم مثل سفينة نوح من ركبها نجا، ومن تخلف عنها هلك) ملا علي القاري، مرقاة المفاتيح: ج11 ص327.
 2.امام صادق(ع) فرمودند:"کلنا سفن النجاة ولکن سفینة جدی الحسین أوسع وفی لجج البحار أسرع"همه ما اهل بیت کشتی‌های نجاتیم، ولی کشتی جدم حسین(ع)   وسیع‌تر و در عبور از امواج سهمگین دریاها سریعتر است. بحار الانوار، ج ۲۶، ص ۳۲۲، حدیث ۱۴
 3.پیامبرگرامی اسلام می فرماید : من بکی او ابکی او تباکی وجبت له الجنه الخصائص الحسینیه (سید جعفر شوشتری)ص14سطر3

 منابع: http://oshagholhossein42.ir/
ارسال کننده: جواد حسینی
 عضویت در کانال آموزش و فرهنگ اربعین

چاپ

برچسب ها کشتی نوح(ع). کشتی نجات حسین(ع)

مطالب مشابه


1
اربعین عطش‎‎های پرپر
کاروان خاطرات، بازگشته است از جایی که چهل روز گذشته است از ماتم‎های سرخ، از عطش‎های پرپر شده است
 1395/04/27
2
پژوهشی در اربعین حسینی(علیه السلام)
محسن رنجبر. حضور اهل بیت(علیهم السلام) در اولین اربعین شهادت امام حسین(علیه السلام) بر سر مزار آن حضرت در کربلا از مسائلی است که در قرون اخیر برخی محققان شیعه درباره آن تشکیک کرده اند. در مقابل، برخی دیگر از اندیشمندان، درصدد رد این تشکیک و اثبات اربعین اول شده اند. این نوشتار ابتدا به دلایل منکران اربعین اول پرداخته و در ادامه به پاسخ گویی آن ها می پردازد، سپس با استفاده از قراین و شواهد دیگر، دیدگاه موافقان اربعین اول را تأیید می کند.
 1395/04/27
3
تحقیقی در باره اربعین حسینی
مسئله اربعین سید الشهداء(علیه السلام) و این که آیا خاندان آن حضرت پس از رهایی از اسارت یزید قصد عزیمت به کربلا را داشته و نیز آیا توانسته اند در آن روز به زیارت آن مضجع شریف نایل آیند و مرقد مطهرش را زیارت کنند، از جمله مسائلی است که از دیرباز صاحب نظران در باره آن اختلاف نظر داشته و هریک با استشهاد به ادله تاریخی برای اثبات یا نفی آن تلاش کرده اند
 1395/04/27

نظرات


ارسال نظر


Arbaeentitr

 فعالیت ها و برنامه ها

 احادیث

 ادعیه و زیارات