logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/09/02 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
یک میلیون و 400 هزاز زائر اربعین حسینی به کشور بازگشتند

یک میلیون و 400 هزاز زائر اربعین حسینی به کشور بازگشتند

جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: یک میلیون و 400 هزار زائر اربعین حسینی تا شامگاه دوشنبه از طریق سه گذرگاه مرزی مهران، شلمچه و چذابه به کشور بازگشتند.

سردار سرتیپ اسکندر مومنی در گفت وگوی خبری در گذرگاه مرزی مهران با علام این مطلب افزود: این تعداد زائر بیش از 70 درصد افراد مشرف شده به کربلای معلی هستند و انتظار می رود تا 2 روز آینده با بازگشت کامل زائران، تردد در پایانه های مرزی به روال عادی باز گردد.

وی افزود: بخش عمده ای از زائران بازگشته از عتبات عالیات از طریق مرز بین المللی مهران در استان ایلام وارد کشور می شوند.

به گفته وی، به دستور رئیس ستاد نیروهای مسلح ظرفیت لجستیکی (اتوبوس) یگان های ارتش، سپاه، وزارت دفاع و نیروی انتظامی برای انتقال زائران به مرکز کشور بسیج شده و در گذرگاه مهران بیش از یک هزار و 200 دستگاه اتوبوس مستقر است.

سردار مومنی افزود: بیش از 50 درصد زائران خروجی از مرز مهران با خودروهای شخصی که در پارکینگ های حاشیه گذرگاه شهر مهران پارک شده به این مرز مراجعه کرده اند که اکنون نیز با همین خودروها عازم شهرهایشان هستند و این کمک بزرگی در انجام فرآیند انتقال است.

هم اکنون به منظور سهولت در تردد زائران به مرکز کشور جاده مهران به ایلام از سمت گذرگاه مرزی یک طرفه شده و مسیر ایلام - ملکشاهی - مهران به عنوان مسیر جایگزین برای رسیدن به مهران پیش بینی شده است.

همچنین با توجه به موج بازگشت زائران از کربلای معلی و تردد زیاد خودروها در مسیر ایلام - شباب - حمیل در کرمانشاه این مسیر نیز یک طرفه شده و فقط تردد از سمت ایلام آزاد است.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی افزود: برای سال آینده  حداقل باید 2 گذرگاه مرزی به شمار پایانه های کنونی اضافه شود تا جوابگوی خیل عظیم عزاداران حسینی برای سفر به عتبات عالیات در ایام منتهی به اربعین باشد.

وی با اشاره به اینکه در مدت کمتر از 10 سال اربعین حسینی به فصل گرم سال منتقل می شود، گفت: همه مردم ایران مشتاق حضور در این راهپیمایی هستند و همه ساله بر تعداد زائران افزوده می شود.

جانشین فرمانده ناجا اظهار کرد: پاسخ به این استقبال نیازمند توسعه زیرساخت های حمل ونقل زمینی، هوایی و ریلی منتهی به گذرگاه های مرزی از جمله مهران است تا بتوان میزان پیاده روی زائران در داخل کشور را به کمتر از یک هزار متر رساند.

مطالب مشابه