logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/05/27 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
بصيرت ديني مهمترين درس واقعه عاشورا است

بصیرت دینی مهمترین درس واقعه عاشورا است

نماینده بِعثه مقام معظم رهبری در عراق بصیرت دینی را مهمترین درس واقعه عاشورا خواند و قرآن را كتاب بصیرت و امام را الگوی كامل و والای مسیر دانست و بصیرت را داروی درمان بخش مشكلات سیاسی و اجتماعی برشمرد.

حجت الاسلام والمسلمین نجفی روحانی، نماینده بِعثه مقام معظم رهبری در عراق در این گردهمایی، بصیرت دینی را مهمترین درس واقعه عاشورا خواند و قرآن را كتاب بصیرت و امام را الگوی كامل و والای مسیر دانست و بصیرت را داروی درمان بخش مشكلات سیاسی و اجتماعی برشمرد.

وی با اشاره به واقعه صفین كه قرآن صامت را در مقابل قرآن ناطق قرار دادند، گفت: بی بصیرتی مقدمه پیدایش شهادت اصحاب امام حسین(علیه السلام) شد، زیرا بسیاری از مسلمانها از حضور ایشان در كربلا آگاه شدند، اما به خاطر ترس و دنیا طلبی و هواپرستی امام خود را یاری نكردند و این نشئت گرفته از بی بصیرتی جامعه آن زمان بود.

نماینده بِعثه مقام معظم رهبری در عراق با بیان جریان جوان ترسای نترس نصرانی به نام وهب گفت: این جوان با اینكه تازه داماد بود در ملاقات با امام ایمان آورد و به اتفاق همسر و مادرش به كربلا آمدند و امام را یاری كردند كه این یكی از نمونه های بصیر بودن انسان است.

وی با اشاره به نمونه دیگر مانند جریان «عبدالله عفیف ازدی» كه در جنگ جمل و صفین چشمانش را از دست داده بود، گفت: او از علاقه مندان به امام علی(علیه السلام)، امام حسن(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) بود، در كوفه مقابل ابن زیاد ایستاد تا جایی كه به شهادت رسید.

نماینده بِعثه مقام معظم رهبری در عراق اظهار كرد: در كربلا یاران امام با بصیرت كامل و آگاهی از شهادت با تمام وجود تا آخرین قطره خون مقاومت كردند و امام خود را نصرت نمودند.

حجت الاسلام والمسلمین نجفی روحانی با اشاره به اینكه لشكر یزیدیان كسانی بودند كه دم از قرآن می زدند، اما كوردل بوده و ولی خدا را به شهادت رساندند و آن را برای خود پیروزی دانستند، گفت: امروز با توجه به هجمه تبلیغاتی مسموم فرهنگی از سوی رسانه های استكباری، فضای فكری جامعه آشفته می شود، باید سطح بصیرت را بالا برد تا فریب نقشه های شوم دشمنان را نخوریم و در مقابل این جریانات ایستاده و پشت سر رهبری و ولی خود حركت كنیم.

نماینده بِعثه مقام معظم رهبری در عراق با اشاره به حدیثی از امام علی(علیه السلام) گفت: كوردلی بسیار عواقب وحشتناكی دارد، كه چشم سر نداشتن این عواقب را ندارد، بلكه افرادی با آنكه چشم سرنداشتند، چون بصیر بودند، هیچ گاه در دام شیاطین و استكبار جهانی نیفتادند و راه خدا را ادامه دادند.

وی اظهار كرد: قرآن كتاب بصیرت است؛ یكی از اسمهای آن فرقان است كه بین حق و باطل را جدا می كند و ما باید با پیروی از قرآن و الگوپذیری از یاران امام حسین(علیه السلام) راه سعادت را پیدا كنیم.

بنابراین گزارش در این گردهمایی خانم مجدی نسب، از دانشجویان زائر كربلا در سخنانی گفت: زنان در عرصه عاشورا چند گروه بودند.

وی اظهار كرد: برخی از آنها در عاشورا شهید شدند، چنان كه عاتكه دختر حضرت مسلم ابن عقیل زیر ثم اسبان به شهادت رسید.

وی گفت: دسته ای از زنان نیز همسران خود را به خاطر اینكه به یزیدیان پیوستند، شماتت كردند؛ همسر خولی از این جمله بود.
این دانشجوی زائر عنوان كرد: دسته ی از زنان نیز پیام رسان كربلا بودند كه حضرت زینب(سلام الله علیها) مهمترین آنها بود و با صلابت در كاخ یزید قدم برداشت و در پاسخ یزید گفت كه جز زیبایی چیزی ندیدم.
بخش پایانی این مراسم كه با استقبال دانشجویان مواجه شد، برنامه روایتگری توسط حجت الاسلام و المسلمین هاشمی نسب، راوی بِعثه مقام معظم رهبری بود.

مطالب مشابه