logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1397/08/01
  • بازدید:‌ 1281
  • چاپ
 از همه شما ملت شریف ایران دعوت میکنم بازهم در مراسم اربعین امسال قدم به روی چشم برادران عراقی خود بگذارید و خانه های مارا منور کنید.

از همه شما ملت شریف ایران دعوت میکنم بازهم در مراسم اربعین امسال قدم به روی چشم برادران عراقی خود بگذارید و خانه های مارا منور کنید.

گفت و گو با مدیر دفتر تبلیغ حشد الشعبی ؛ بسیاری از عراقی ها به دلیل علاقه به امام خمینی و مبارزه علیه صدام شهید شدند/ از ملت شریف ایران دعوت می کنیم امسال هم قدم بر چشم برادران عراقی خود گذارند+ روایتی از ارادت علمای عراق به رهبر انقلاب

هر قدر که به موسم اربعین حسینی نزدیکتر می شویم، قلب های عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) بیشتر به تپش می افتد و دوستداران آن حضرت روزها را شماره می کنند تا توفیق خدمت به زائران حرم حسینی(ع) را به نام خود ثبت نمایند. هر که هرچه دارد در طبق اخلاص می گذارد و به میدان عاشقی می آید و همین مسئله علت رقم خوردن آن حماسه ای است که لحظه لحظه اش ترجمان عشق و اعجاز است. در همین راستا رجانیوز قصد دارد تا فرارسیدن روز موعود سلسله گفت و گو هایی از شخصیت های بنام عراقی منتشر نماید تا کلام آن ها بیشتر بتواند عشق و ایمان موج زده در مسیر راهپیمایی اربعین و وحدت و همدلی ملت ایران و عراق را به تصویر بکشد.در همین راستا دومین گفت و گوی رجانیوز با شیخ صالح هادی الحاتمی مدیر دفتر تبلیغ جهادی بسیج مردمی عراق(الحشد الشعبی) است. 

 
مقدمه 
در ادامه مصاحبه هایی که قرار هست در ایام اربعین با شخصیت های عراقی در رجا نیوز گرفته شود  سراغ یکی از اساتید حوزه علمیه ی نجف که از مسئولین فرهنگی بسیج مردمی عراق(الحشد الشعبی) است ، رفته ایم.  شیخ صالح الحاتمی عالم با اخلاقی  و متواضعی است  که مجاهدان الحشد الشعبی او را به دلیل نورانیت و صفای باطن و اخلاق نرم و متواضعانه اش بسیار دوست دارند.
 
از تواضعشان همین نکته بس که پس از حدود 30سال تحصیل و تدریس در سطوح عالی حوزه زمانیکه ایشان را آیت الله خطاب کردم بالبخندی گفتند پسرم من که آیت الله نیستم. سوالات زیاد نتوانست ایشان را مجاب کند تا ابراز خستگی کنند.  با وجود مشغله های فراوانی که داشتند گفتند آخر شب خودم با شما تماس میگیرم و در خدمتتان خواهم بود.  شیخ صالح واقعا نمونه کامل یک عالم ربانی پرورش یافته در حوزه علمیه نجف است.
 
 
پرسش و پاسخ
 
سلام عرض میکنم خدمت حضرتعالی. لطفا ابتدا  خودتان را برای مخاطبین ما معرفی بفرمایید؟
 
خواهش میکنم.  من شیخ صالح هادی الحاتمی هستم و مدیریت دفتر تبلیغ جهادی بسیج مردمی عراق(الحشد الشعبی) را بر عهده دارم. 
 
جناب استاد حاتمی میدانم که حضرتعالی از اساتید معظم حوزه علمیه نجف هستید. لطفا توضیحاتی در مورد زیارت اربعین و توصیه اهل بیت علیهم السلام به این زیارت به خوانندگان ما ارایه بفرمایید؟
 
زیارت اربعین ریشه در روایات ائمه اطهار و سیره علما دارد. به طور مثال دراین خصوص از امام حسن عسکری علیه السلام حدیثی هست که می فرمایند: انسان مؤمن پنج علامت دارد،  یکی از آن علامت ها زیارت اربعین اباعبدالله الحسین علیه السلام است. به همین دلیل زیارت اربعین یکی از شعائر مذهب تشیع محسوب می شود. پس از شهادت امام حسین علیه السلام امام سجاد(ع) و حضرت زینب (س) و جابر عبدالله انصاری از اصحاب پیامبر،  این سنت الهی را پایه گذاری کردند و در روز اربعین به زیارت سید الشهدا (ع) در کربلا رفتند. 
 
ما در موسم  اربعین حسینی می بینیم که مردم عراق با تمام وجود از زائران حضرت پذیرایی میکنند.  حتی اشخاصی که مشکلات اقتصادی شدید دارند سعی میکنند به هرطریقی که می توانند در پذیرایی از زوار سهیم باشند. نحوه برخورد عراقی ها با زوار امام حسین (ع) تعجب ما که از بیرون به این قضیه نگاه میکنیم را بر می انگیزد.  علت این همه ارادت و اشتیاق را در چه می بینید؟ 
 
بله، مردم عراق در درجه اول، خدمت گذاری  به زائران امام حسین علیه السلام را مایه ی شرف خود می دانند.  هرچه که شخص بیشتر در آستان امام حسین نوکری و خدمت کند برای خدا عزیزتر می شود.  در روایت هم آمده است که هرکسی که به زائران امام حسین خدمت کند در قیامت چند برابر به او پاداش داده خواهد شد. وقت هست یک داستان عبرت آموز برایتان تعریف کنم؟ 
 
خواهش میکنم
 
یکی از علمای فاضل و ربانی که شاگردان بسیاری تربیت کرد و  تالیفات متعددی هم داشت از دنیا رفت.  شبی او را در عالم خواب دیدند که در نعمت های الهی زیادی متنعم شده است.  از او پرسیدند چه شد که به این مقام رسیدید ؟ آیا به سبب علم و تالیفات و...بود؟  پاسخ داد خیر، شبی در خانه ام بودم و هوا هم بسیار سرد بود وباران شدیدی هم می آمد. روبه روی خانه ی ما شخصی که قصد زیارت امام حسین (ع)  را داشت و کاملا خیس شده بود واز شدت سرما و  باران نمی توانست به راهش ادامه بدهد.  او را با احترام به منزل آوردم و لباس تمیز به او دادم و تا صبح از او پذیرایی کردم. همه این نعمت هایی را که مشاهده میکنید به خاطر آن به من داده اند. 
 
این نشان میدهد که از نظر معنوی اکرام زوار امام حسین (ع) چقدر نزد خداوند باارزش است. از نظر مادی هم، اگر از تک تک عراقی ها بپرسید میگویند هرچه در راه امام حسین (ع) خرج کرده ایم چند برابر زندگیمان برکت پیدا کرده و چند برابر آن مبلغ به ما  برگشته است.
 
خودم این مورد را بارها در زندگی ام احساس کرده ام.  یکی از دوستانم میگفت گوسفندی داشتم و بره اش را برای پذیرایی  از زائران امام حسین(ع) قربانی کردم.  تا سال بعد همان  گوسفند سه بره به دنیا آورد ومالم چند برابر به من برگشت. 
 
راهپیمایی اربعین در گذشته چگونه بود؟ شما که زمان صدام را درک کرده اید بفرمایید آیا آن زمان هم این مراسم به این صورت وجود داشت؟ 
 
(با لحنی متعجبانه از شنیدن پرسش من میگوید) راهپیمایی!!!  اینکه سهل است ما یک زیارت ساده هم نمی توانستیم برویم. در همین عراقی که امروز زائران به راحتی برای زیارت امام حسین(ع) تردد می کنند،  زمانی زیارت جرم بود.  یادم هست زمان اربعین ما که منزلمان نزدیک نجف بود از لای باغ ها، خودمان را با سختی و ترس و لرز عبور میدادیم تا به کربلا برسیم و یک زیارت مختصری انجام بدهیم.  خیلی  حرفها از زمان صدام دارم... خیلی چیزها روی سینه ی ما عراقی ها سنگینی میکند... آنقدر خفقان زیاد بود که در مدارس حکومت صدام  به فرزندان ما اجازه نمی دادند صلوات برمحمد وآل محمد بفرستند.  صلوات فرستادن زمانی جرم بود و مجازات داشت! ما خیلی محدودیت داشتیم. 
 
صلوات؟! 
 
بله،  صلوات. در همین اربعین  خدا میداند اگر نیروهای صدام یک زائر را دستگیر میکردند چه بلایی بر سرش می آوردند. اورا به زندان می بردند و تا سرحد مرگ شکنجه میدادند. شکنجه هایی که شیعیان در زندان های صدام می شدند از بدترین نوع شکنجه ها در دنیا بود. حتی برادران  اهل سنت هم در زمان صدام زیر فشار های شدید بودند.(با ناراحتی میگوید) لعنت خدا بر آن جنایتکار بی رحم. 
 
جناب حاتمی از صدام سخن گفتید.  امروز برخی از مردم در ایران می گویند این عراقی هایی که از ما پذیرایی میکنند همانهایی هستند که در زمان جنگ به ما حمله کرده اند؟
 
برادر بگذارید کمی برایتان در مورد صدام توضیح بدهم .  شیعیان عراق در زمان صدام زیر بدترین شکنجه ها و آزار و اذیت ها بودند.  خیلی از خانواده های عراقی به دلیل اینکه امام خمینی (ره) را دوست داشتند فرزندانشان اعدام شده است. خیلی از شیعیان فقط به دلیل محبت به اهل بیت و اعتقاداتشان از عراق اخراج شدند.  شیعیان عراق نه تنها طرفدار صدام نبودند بلکه در همان زمان دفاع مقدس سپاه بدر را تشکیل دادند تا با صدام در عراق بجنگند وایران را یاری کنند.  بسیاری  از عراقی ها به دلیل مبارزه باصدام شهید شدند. حتی پس از دفاع مقدس شیعیان عراق علیه صدام سکوت نکردند، انتفاضه شعبانیه قیام شیعیان علیه صدام بود.  عراقی ها به صدام میگویند صدام المجرم،  یعنی صدام جنایتکار،  از بس که در حق مردم عراق چه شیعه و چه سنی جنایت کرد. این حرف ها اصلا مطابق با واقع که نیست بلکه تهمت و افتراست.  مردم عراق همیشه به مردم ایران و جمهوری اسلامی عشق ورزیده اند. 
 
 
استاد، شنیده ام که حضرتعالی از ابتدای حمله تکفیری ها به عراق وارد جبهه های جهاد و مقاومت شدید.  لطفا برای مان کمی از حضورتان در جنگ توضیح بدید. 
 
 
به لطف خدا حقیر لیاقت پیدا کردم از ابتدای حمله ی تکفیری ها برای دفاع از اسلام و مقدسات اهل اسلامی و برای دفاع از کشور عزیز عراق در جبهه حضورپیدا کنم. طلبه ها و فضلاً حوزه های علمیه عراق و مردم و نیروهای ارتش عراق پس از صدور فتوای مرجعیت عالیقدر حضرت آیت الله العظمى سیستانی با هر وسیله ای که میتوانستند در جبهه های جهاد و مقاومت حضور پیدا کردند و  در این راه شهدای بسیاری هم تقدیم اسلام کردند چه حوزه های علمیه چه مردم چه نیروهای نظامی و... تا دین و کشور از خطرات مصون بماند . امروز خاک عراق با خون پاک شهدای زیادی آبیاری شده است و اگر مردم عزیز کشورهای مختلف می توانند به راحتی به زیارت بروند مرهون زحمات این شهداست.
 
در این جنگ شیعه و سنی، ایزدی و مسیحی همه کنار هم ومتحد با دشمن جنگیدند. باید عرض کنم ما در جنگ داعش بسیار تنها بودیم درحالیکه آمریکا و اسراییل و انگلیس و عربستان سعودی همه جوره از داعش حمایت میکردند ولی جمهوری اسلامی ایران و مردم باشرف و عزیز این کشور با وجود رهبر حکیم، مجاهد و عزیز حضرت آیت الله العظمى امام خامنه ای  کنار ما ایستادند و از ما در مقابل دشمنان ناجوانمرد حمایت کردند تا توانستیم تروریست های داعش تکفیری که دنیا از آنان حمایت میکرد را از کشورمان بیرون کنیم. به همین دلیل اعتقاد دارم پیروزی عراق بر تکفیری ها پیروزی همه ی ملت های مستضعف و مظلوم عالم در مقابل همه ی ستمگران و زورگویان عالم بود. 
 
اشاره ای به شهدای مبارزه با داعش کردید؟  آیا آماری از تعداد شهدا دارید؟ 
 
بله حدود 35هزار نفر از مجاهدین عراقی در جنگ با داعش به شهادت رسیدند. البته برادران ایرانی ما نیز تعداد زیادی شهید در این راه تقدیم اسلام کردند.  ملت عراق همیشه مدیون و ممنون برادران غیور ایرانی شان هستند.
 
 ما کلیپ های زیادی از جنایات داعش در عراق و سوریه دیده ایم.  آیا خودتان صحنه ای از جنایات داعش را از نزدیک دیده اید؟ 
 
 (با صدایی غمگین پاسخ میدهد) بله بسیار...  یک خاطره ای هست که هیچگاه تلخی اش از ذهنم بیرون نمی رود. داعشی ها پسر بچه ی یک خانواده را دزدیده بودند و اورا سوزانده بودند و جسدش را در ظرف غذا بزرگی برای پدر و مادر بچه فرستادند...این صحنه خیلی تکان دهنده بود... خیلی... خیلی از این موارد دیده ام. 
 
داعش هرجا را که تصرف میکرد زنان آن منطقه را مورد تجاوز جنسی و بی رحمانه قرار میداد.  برایش هم فرقی نمیکرد که آن زن سنی است یا شیعه یا مسیحی یا ایزدی.  اگر جنایات داعش را بگویم از یک کتاب چند هزار صفحه ای هم بیشتر می شود... 
 
بسیار متاثر شدم...  فکر میکنید چرا داعش به وجود آمد؟ 
 
حقیقت امر این است که دشمنان شیعه و محور مقاومت اسلامی از جمله آمریکا و اسراییل و به خصوص عربستان سعودی هیچوقت نتوانستند ببینند که کشور های منطقه دارای ثبات شده اند و در حال تقویت هستند. به طور کلی این کشورها چون منافع خود را در خطر دیدند اقدام به تاسیس داعش کردند و سپس نیروهایی را از سراسر دنیا با حمایت های مالی زیاد به عراق فرستادند تا با تضعیف و شکست  عراق قدرت خودشان را افزایش بدهند که الحمد لله به اهداف شوم خود نرسیدند بلکه محور مقاومت بیش از پیش تقویت شد و آنکه شکست خورده‌است دشمنان اسلام اند نه عراق و ایران. 
 
چندی پیش برخی اقدام به آتش زدن کنسولگری ایران در بصره کردند.  از مدتی قبل هم شعارهایی سر میداند که ایران باید از عراق خارج بشود،  این حوادث را چگونه تحلیل می فرمایید. 
 
ما از این حادثه بسیار ناراحت شدیم. اطلاعاتی دردست داریم که نشان می دهند آتش زنندگان کنسولگری بصره با سرویس های جاسوسی موساد و سیا و عربستان سعودی در ارتباط بوده اند.نفوذی ها با شعار ‌ایران بَرّه بَرّه (ایران باید بیرون برود) می خواستند پروژه اختلاف افکنی میان مردم ایران و مردم عراق را اجرا کنند اما به لطف خدا و با بصیرت هر دو ملت تمام نقشه هایشان نقش بر آب شد و همه شخصیت های عراقی بارز این اقدامات را محکوم کردند و مردم عراق نیز پس از وقوع این واقعه تلخ برای اعلام حمایت از جمهوری اسلامی ایران به خیابان ها آمدند و راهپیمایی های گسترده ای را انجام دادند. 
 
دشمنان ما نمی دانستند که ارتباط و علاقه  مردم عراق و مردم ایران نسبت به یکدیگر الهی است و ریشه در عشق و ارادت به  خاندان عصمت و طهارت دارد.  عشق و ارادت به امام حسین (ع) مارا دور یکدیگر جمع کرده‌است و این رابطه هیچگاه گسستنی نیست. 
 
در مورد پروژه اختلاف افکنی میان ایران و عراق صحبت کردید.  مدتی  شایعه کرده بودند میان آیت الله العظمى سیستانی و رهبر انقلاب اختلاف وجود دارد که البته خلاف آنچیزی بود که ما میبینیم. به طور کلی نظر علما نجف و حضرت آیت الله العظمی سیستانی در مورد انقلاب اسلامی ایران  چیست؟ 
 
علمای نجف بارها به صورت علنی از انقلاب اسلامی ایران حمایت کرده‌اند که سخنان ایشان موجود است.  من دائما خدمت مراجع نجف اشرف می رسم و بارها از آنان سخنانی محبت آمیز و حامیانه نسبت به انقلاب اسلامی و شخص آیت الله العظمى خامنه ای شنیده ام.  علمای نجف روی تقوا، علمیت، درایت و مجاهدت آیت الله خامنه‌ای تاکید ویژه دارند. شخص آیت الله سیستانی بسیار نسبت به شخصیت ارزنده آیت الله خامنه‌ای علاقه و تاکید دارند.
 
در پایان اگر سخنی با ملت شریف ایران دارید بفرمایید؟
 
 خطاب به  ملت عزیز و برادر ایران و جمهوری اسلامی ایران عرض میکنم  شما روی چشم ما و در قلب ما جای دارید. شما را نه مثل خودمان بلکه عزیزتر از خود و خانواده ی خودمان میدانیم. شما عاشقان و ارادتمندان اهل بیت هستید.  از همه شما ملت شریف ایران دعوت میکنم بازهم در مراسم اربعین امسال قدم به روی چشم برادران عراقی خود بگذارید و خانه های مارا منور کنید.  بارها دیده ام عراقی ها تمام خانه شان را در  اختیار زائران ایرانی گذاشته اند و خودشان همراه با خانواده بیرون منزل روی زمین خوابیده اند.
 
مردم ایران و مردم عراق یک خانواده‌ اند.  مردم عراق چه شیعه و چه برادران عزیز اهل سنت  هیچوقت کمک های  جمهوری اسلامی ایران به خودمان را فراموش نخواهند کرد و همیشه ممنون و مدیون جمهوری اسلامی ایران و مردم غیور و مسلمان ایران خواهیم بود . همه مردم عراق به صورت مکرر در مجالس و مهمانی ها و مراسمات از الطاف و یاری های ایران به ملت مظلوم عراق در جنگ داعش صحبت میکنند.
 
دشمن می خواهد مارا از هم جدا کند ولی ایران و عراق یک روح در دو بدن هستند و هیچگاه جدا نخواهند شد. از خدا می خواهیم همواره بر عزت ایران و جمهوری اسلامی و مردم عزیز این کشور بیافزاید. در پایان بهترین دعایی که می توانم برای ملت های مظلوم عالم بکنم اللهم عجل لولیک الفرج است. 
 
 
------------------------------------------------------------
مصاحبه و ترجمه: مصطفی خرم آبادی